Župnik Ciglar rodom iz Ladanja napustio svećeništvo: zaljubio se i nedavno postao otac
Župnik Tihomir Ciglar rodom iz Gornjeg Ladanja u općini Vinica, nedavno se iselio iz župnog dvora Župe Presvetog Trojstva u...
Nakon što je prije četiri godine pokrenula peticiju da cijepljenje pasa protiv bjesnoće bude obavezno u trajanju određenom uputama proizvođača cjepiva, a ne svakih godinu dana, Prijatelji životinja pozdravili su dugoočekivanu novost koju donosi Ministarstvo poljoprivrede Naredbom o mjerama zaštite zdravlja životinja od zaraznih i nametničkih bolesti i njihovom financiranju u 2021. godini.
Za razliku od dosadašnje obaveze cijepljenja protiv bjesnoće pasa starijih od tri mjeseca svake godine, sada je propisano da u putovnicu za kućne ljubimce i aplikaciju Lysacan mora biti upisan rok valjanosti cijepljenja u skladu s uputom proizvođača cjepiva.
– Ovo je velika vijest za sve skrbnike pasa. Konačno imamo logičnu odredbu da je cijepljenje pasa protiv bjesnoće obavezno svake dvije, pa i tri godine, koliko većina cjepiva i osigurava imunost – kažu iz udruge Prijatelji životinja.
Ovo znači da će vam vaš veterinar napisati koje godine trebate ponovno dovesti psa na cijepljenje.
Članovi Planinarskog kluba Ivanec ove nedjelje, 11. travnja, organiziraju akciju uklanjanja otpada koji su oko Žganog vina i uz cestu prema vrhu Ivančice odbacili pojedini izletnici.
Planinari pozivaju da im se u akciji pridruže i svi ostali zainteresirani članovi udruga te ekološki svjesni građani, kako bi svojim primjerom pokazali kako se čuva okoliš i upozorili pojedince da se, nažalost, ovakve akcije moraju organizirati upravo zbog njihova neodgovornog ponašanja.
Okupljanje svih sudionika akcije je u 9 sati na Žganom vinu, a nakon toga kreće se na teren.
Sa sobom je potrebno ponijeti rukavice, a svu ostalu potrebnu logistiku osiguravaju Grad Ivanec, Ivkom d.d. (koji će osigurati vreće i odvoz smeća) te Planinarski klub Ivanec.
Akcija će se provoditi u skladu s preporukama HZJZ-a.
Sve dodatne informacije dostupne su kod tajnika Stjepana Kuštelege, 091/7634655, te kod voditelja eko sekcije PK Ivanec Stjepana Strugara, 091/5457258.
– Nadamo se Vašem odazivu, a naša djeca i priroda oko nas bit će nam zahvalni. Zaštitimo prirodu, zaštitimo Ivančicu! – poručuju članovi PK Ivanec.
Grad Novi Marof u dogradnju i energetsku obnovu svojeg Dječjeg vrtića uložio je 13 milijuna kuna.
Dogradnja Dječjeg vrtića sufinancirana je bespovratnim sredstvima Europske unije putem Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, a u subotu je vrtić posjetila ministrica poljoprivrede Marija Vučković.
Obišavši u društvu gradonačelnika Siniše Jenkača obnovljeni i dograđeni vrtić, ministrica Vučković je naglasila da je riječ o projektu koji se financira iz programa ruralnog razvoja Ministarstva poljoprivrede.
– Mi imamo niz takvih projekata u Varaždinskoj županiji, a i diljem Hrvatske je gotovo dvjesto vrtića izgrađeno ili rekonstruirano ili pak je u tijeku izgradnja i rekonstrukcija u organizaciji Ministarstva poljoprivrede. Naše ministarstvo jest zaduženo za poljoprivredu, ali ima i širu funkciju za ruralni razvoj. Osnovni nam je cilj, kojem smo prilično privrženi, podizanje produktivnosti i konkurentnosti hrvatske poljoprivrede, no s tim u vezi je demografska obnova Hrvatske, preuzimanje gospodarstava od strane mladih. Da bi ti mladi ostajali u ruralnom prostoru, bavili se poljoprivredom, preuzimali nova znanja i vještine i zadržali interes, da bi nam ovaj prostor bio atraktivan, mora imati sve funkcije kao najbolje u odnosu na urbanije sredine u Hrvatskoj. Zato mi imamo i ovu mjeru u programu ruralnog razvoja i naša potpora vrtićima vrjednija je od milijardu kuna. Novomarofski vrtić je sjajan projekt po najvišim standardima, a naša je potpora gotovo 7 milijuna kuna – rekla je ministrica Vučković.
Gradonačelnik Jenkač je rekao da ova dva projekta doprinose većem standardu ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u Novom Marofu te zahvalio svima koji su sudjelovali u sufinanciranju ova dva projekta.
– Mogu samo izraziti zadovoljstvo što smo realizirali ovaj veliki projekt dogradnje i energetske obnove Dječjeg vrtića u Novom Marofu, sveukupno 13 milijuna kuna. Podignuti su standardi i povećani su kapaciteti. Zahvaljujem Ministarstvu poljoprivrede i Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, kao i Ministarstvu za demografiju jer su svi oni sudjelovali u sufinanciranju uz naše vlastito učešće. Ovo je veliki projekt za Novi Marof, a posebno je važno da smo ga većinom financirali europskim novcem – naglasio je Jenkač.
Projekt energetske obnove bio je vrijedan gotovo 3 milijuna kuna, a sufinanciran je putem Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku s 850 tisuća kuna.
Rekonstrukcija i dogradnja vrtića, „teška“ više od 9 milijuna kuna, sufinancirana je 85 posto sredstvima Europske unije.
Dječji vrtić je dograđen za četiri odgojne skupine u koje su smještena djeca jasličke dobi, što je itekako potrebno s obzirom na to da je natalitet u Novom Marofu u porastu.
Kapacitet vrtića je povećan gotovo dvostruko, a uz postojeće privatne vrtiće, u Novom Marofu su zadovoljene potrebe smještaja djece za sljedećih deset godina.
Inače, Dječji vrtić Novi Marof je započeo s radom 8. listopada 1972. godine, kada je u vrtić krenulo 36-ero djece o kojima je skrbilo pet djelatnika. Sada ima 188 mališana o kojima brine 36 djelatnika.