Povežite se s nama

U fokusu

Tko ima veću plaću, a tko troši više za javnu upravu?

Objavljeno:

- dana

DONOSIMO

Kolika je mjesečna plaća aktualnog novomarofskog gradonačelnika Siniše Jenkača, kolika je bila plaća njegovog prethodnika Darka Hrenića, a koliku plaću prima gradonačelnik Metkovića Božo Petrov?

Ta pitanja su (ponovno) otvorena u HTV-ovoj emisiji „Otvoreno“ emitiranoj 24. studenoga, u kojoj je Petrov iznio podatak da Jenkač prima 21.000 kuna bruto plaće, odnosno 11.500 kuna neto, a da njegovi zamjenici-volonteri primaju naknadu od po 4.000 kuna.

– Nijedan od tih podataka nije točan – istaknuo je Jenkač na konferenciji za novinare u petak, koju je sazvao da bi demantirao Petrova.

Razlika 197 kn

– Moja mjesečna bruto plaća s uračunatim dodatkom za 15 godina radnog staža iznosi 15.678 kuna, što je 10.123 kune neto. Kad su u pitanju moji zamjenici, oni primaju naknadu od po 2.000 kuna, što je 41 posto manje u odnosu na njihove prethodnike. Naknade vijećnicima smanjili smo za 20 posto, dok smo svim zaposlenicima gradske uprave i proračunskim korisnicima plaće smanjili za 10 posto. Time smo uštedjeli 680.000 kuna – naveo je Jenkač.

Međutim, njegov prethodnik Darko Hrenić prvi ga je javno prozvao zbog plaće, istaknuvši da je svima smanjio plaće za 10 posto, a svoju za svega jedan posto. Koliku je plaću primao Hrenić, a koliku prima Jenkač? Uzme li se u obzir samo osnovica za obračun plaće i koeficijent, a ne i dodatak na staž i druge olakšice, dolazi se do toga da Jenkač ima manju plaću od Hrenića, ali za svega 197 kuna.

Naime, Hrenićeva plaća se obračunavala po nižoj osnovnici za državne dužnosnike koja iznosi 3.890 kuna, ali po višem koeficijentu od 3,8. Njegova osnovna bruto plaća bez uračunatog staža iznosila je 14.782 kune bruto. Jenkačeva plaća se pak obračunava po višoj osnovnici za službenike i namještenike Grada Novog Marofa u iznosu od 4.167,13 kuna, dok je koeficijent manji i iznosi 3,5. Dakle, to je 14.583,9 kuna bruto.

A Metković?

Kad je u pitanju gradonačelnik Metkovića, njegova plaća je još niža: osnovica za obračun je 3.890 kuna bruto, a koeficijent 3,052, tako da bez uračunatog staža mjesečna plaća iznosi 11.872,28 kuna bruto. Međutim, kada se usporede troškovi gradske uprave, daleko štedljivi je Novi Marof, što je pak u „Otvorenom“ u dva navrata iznio Radimir Čačić. Gradonačelnik Jenkač u petak je naveo da su smanjili broj zaposlenih, pa Novi Marof danas zapošljava samo 13 djelatnika, a trošak javne uprave iznosi 3,7 milijuna kuna. – Grad Metković zapošljava 25 osoba, pa je trošak javne uprave osam milijuna kuna – naveo je Jenkač.

USPOREDBA

14.782 kn bruto 
bez staža iznosila je plaća Darka Hrenića

14.583,9 kn bruto 
bez staža iznosi plaća Siniše Jenkača

11.872,28 kuna bruto bez staža iznosi plaća Bože Petrova

Izvor:
Foto:

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje