Povežite se s nama

Kultura

Tomislav Cvrtila: „Širimo radost glazbe u zajedničkome muziciranju!“

Objavljeno:

- dana

Na nedavno održanom 25. Susretu hrvatskih tamburaških orkestara i sastava u Dugom Selu čak dva međimurska sastava osvojila su visoka mjesta: Tamburaški sastav Kulturno-umjetničkog društva Belica osvojio je prvo mjesto među sastavima, dok je Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan-Stipić“ osvojio treće mjesto u kategoriji koncertnih orkestara, kao i nagradu za najbolju izvedbu djela u nakladi Hrvatskog sabora kulture.

Kruna uspjeha

– Izvodili smo „Sunčane ravni“ Bože Potočnika i „Makedonski ples“ Domagoja Vukadina. Ova nagrada bila je prekrasan način za proslavu jubileja Orkestra! Naime, slavimo dva desetljeća postojanja, a kruna slavlja bit će veliki godišnji koncert koji će se održati u čakovečkom Centru za kulturu u nedjelju, 25. studenoga, u 18 sati. Na koncertu ćemo ugostiti vokalne soliste: profesoricu solo pjevanja u varaždinskoj Glazbenoj školi Blanku Tkalčić, koja će otpjevati poznatu „Habaneru“ iz opere „Carmen“, Benjamina Pregla iz Slovenije, koji će otpjevati ariju „Recondita Armonia“ iz opere „Tosca“, te Karla Čeha, člana Orkestra koji će se predstaviti starogradskom pjesmom „Ne vrijedi plakati“. Osim solista, ugostit ćemo i Pjevački zbor „Josip Vrhovski“ iz Nedelišća, koji također slavi dvadeset godina! – kaže dirigent Orkestra profesor Tomislav Cvrtila, koji je umjetnički voditelj sastava gotovo dvije godine.

Županijski tamburaški orkestar „Stjepan Bujan-Stipić“ osnovan je na prijelazu s 1997. na 1998. godinu u okviru Udruge tamburaša Međimurske županije. Težnje osnivača Orkestra bile su promicanje bogate međimurske glazbene baštine, njegovanje sviranja tambure i razvijanje ljubavi mladih ljudi prema tom tradicionalnom međimurskom glazbalu.

U samom vrhu

Redoviti nastupi ŽTO-a započeli su krajem 1998. Sastav je nastupao na mnogobrojnim manifestacijama diljem Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Austrije, Bosne i Hercegovine, Srbije… U studenome 2016. godine članovi Orkestra sudjelovali su na 23. Susretu hrvatskih tamburaških orkestara i sastava u Dugom Selu, u organizaciji Hrvatskog sabora kulture, gdje su osvojili prvo mjesto u kategoriji koncertnih tamburaških orkestara. Redovito sudjeluju na Međunarodnom festivalu hrvatske tamburaške glazbe u Osijeku, gdje su dosad osvojili mnogobrojne nagrade (tri brončane, dvije srebrne i osam zlatnih plaketa). Prije dvije godine ondje su osvojili „Zlatnu plaketu Paje Kolarića“ u kategoriji komornih orkestara i „Zlatnu plaketu Paje Kolarića s najvećom pohvalom“ kao orkestar s najviše osvojenih bodova na cjelokupnome natjecanju. U svibnju prošle godine ŽTO je sudjelovao na reprezentativnoj manifestaciji hrvatskoga kulturno-umjetničkog amaterizma, šestoj Razglednici Hrvatskog sabora kulture, koja je održana u zagrebačkoj Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog.

– Probe održavamo jednom tjedno, no tempo često pojačamo kad se bliže nastupi, a vrlo rijetko održavamo i sekcijske probe. Dva dana prije godišnjega koncerta nastupit ćemo i s vratišinečkim zborom, koji također vodim. Entuzijazam oko nadolazećih nastupa je na visokoj razini. Trenutno brojimo 18 svirača, dvoje od njih je nedavno „unovačeno“, pa smo se pomladili. Uživamo veliku podršku predsjednika Orkestra Marijana Ramušćaka, koji nas budno prati – dodaje Cvrtila.

Svestrani dirigent

Umjetnički voditelj ŽTO-a „Stjepan Bujan-Stipić“ diplomirao je glazbenu pedagogiju na Muzičkoj akademiji u Zagrebu. Po završetku studija zaposlen je u Glazbenoj školi „Fortunat Pintarić“ u Koprivnici kao profesor teorijskih predmeta i voditelj dječjeg zbora, s kojim ostvaruje zapaženi rezultat na Glazbenim svečanostima hrvatske glazbene mladeži u Varaždinu. Od 2013. radi u Glazbenoj školi u Varaždinu, također kao profesor teorijskih predmeta, ali i tambure te kao voditelj dječjeg zbora, s kojim osvaja brojne nagrade na domaćim i međunarodnim natjecanjima. Redovni je član ocjenjivačkog povjerenstva na Glazbenim svečanostima hrvatske glazbene mladeži u Varaždinu. Od 2015. godine voditelj je Mješovitoga pjevačkog zbora „Dr. Vinko Žganec“ u Vratišincu.

– Osim navedenih nastupa, čeka nas nekoliko koncerata s božićnim repertoarom u kombinaciji s čakovečkim Pjevačkim zborom „Josip Štolcer Slavenski“, s kojim već dugo dobro surađujemo. U četvrtak, 20. prosinca, u 20 sati dijelit ćemo pozornicu čakovečkog Centra za kulturu na božićnom koncertu s drugim čakovečkim amaterima. Osim na tom tradicionalnom nastupu, sa „Slavenskim“ ćemo se predstaviti i 22. prosinca u Murskom Središću, kao i u župnoj crkvi svetog Nikole biskupa u Čakovcu 28. prosinca. Što se tiče jubilejskog koncerta 25. studenoga, spremamo raznolik program. Uz klasične skladbe prilagođene za tamburaše, svirat ćemo i originalne skladbe za tamburaški orkestar, filmske teme i drugo. Pozivamo sve ljubitelje raznih žanrova da nam se pridruže i s nama proslave dvadeset godina muziciranja! – kaže Tomislav.

Odazovite se njegovu pozivu i uživajte u večeri prekrasne glazbe! Ulaz na koncert je slobodan.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje