Povežite se s nama

U fokusu

U Gradu izdali uporabnu dozvolu za nedovršeni VTC, a sad očekuju da će inspekcija sve riješiti?!

Objavljeno:

- dana

APSURDI

Otvoreni i nezaštićeni šahtovi, žice, cijevi, razbacani građevinski materijal, razbijeno staklo, visoka trava… Ovakvi prizori, koji sliče scenama apokalipse, nisu iz filmova, već se nalaze uz nikad dovršeni Varaždinski trgovački centar (VTC), kojem je investitor Stanoing. 

Stanari okolnih zgrada već godinama upozoravaju na ovaj problem, a kad će se napokon sanirati okoliš zgrade uz VTC zanimalo je i gradsku vijećnicu i predsjednicu varaždinskih Reformista Nataliju Martinčević.

– Vijećnici 3. MO iz redova Reformista podnijeli su gradonačelniku peticiju za sanaciju prostora oko VTC-a. Skupljeno je 200 potpisa, pa molim da se reagira. Znam da je to u vlasništvu Stanoinga, međutim, vi to morate riješiti, to je ipak odgovornost Grada – poručila je Martinčević.

Komunalni odjel je u više navrata tražio od investitora uređenje okoliša oko VTC-a, izdani su i prekršajni nalozi s novčanim kaznama

No, zašto Grad Varaždin već dosad nije reagirao? U odgovoru koji je Martinčević primila na svoje pitanje navodi se da je Odsjek za redarstvo gradskoga Upravnog odjela za komunalni sustav i urbanizam 2013., 2014. i 2015. godine, u više navrata, zatražio od investitora da se uredi okoliš u Zagrebačkoj 49, gdje se nalazi VTC, ali i u Grabanicama u Jalkovečkoj ulici, gdje se isto nalaze nedovršene Stanoingove zgrade, koje su također nazaštićene, a okoliš neuređen. 

– Investitor se na sve to oglušio, a na izdane prekršajne naloge s novčanom kaznom od 5.000 kuna uložio prigovore, nakon čega je sve završilo na Prekršajnom sudu, gdje se još uvijek nalazi – navodi se u odgovoru iz Grada.  

U proljeće 2014. godine gradski Komunalni odjel sve usmeno prijavljuje građevinskoj inspekciji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. No, umjesto konačnog rješavanja problema, sve se još više zakompliciralo!   

– Nema osnove za postupanje građevinske inspekcije, niti povrede propisa iz nadležnosti građevinske inspekcije, odnosno pokretanje inspekcijskog postupka što se tiče investitora Stanoinga. Za izgradnju VTC-a nadležno tijelo uprave – Upravni odjel za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja Grada Varaždina – osim građevinske dozvole je izdalo i pravomoćnu uporabnu dozvolu za uporabu konstruktivnog dijela građevine poslovnog tornja s pročeljem. Također, na predmetnoj lokaciji nema građevinskih radova u tijeku ili prekidu kao niti prijave početka ili nastavka građenja da bi se smatralo da se u navedenom slučaju radi o gradilištu, a građevina se niti ne koristi i nije useljena – navodi se u objašnjenju građevinske inspekcije iz ožujka ove godine.

Dok se građevinska inspekcija poziva na pravomoćnu uporabnu dozvolu i ističe da na spomenutoj lokaciji nema građevinskih radova, postavlja se pitanje kako je moguće da su u Gradu uopće izdali uporabnu dozvolu za nedovršenu zgradu?

– Na zahtjev investitora obavljen je tehnički pregled te je utvrđeno da radovi nisu u potpunosti izvedeni i da su u tijeku te je izdana uporabna dozvola za konstruktivni dio s pročeljem u kojem će se dovršiti 238 parkirnih mjesta u podrumskom dijelu etaže 1 i 2, 41 poslovni prostor i 27 apartmana u etažama. Investitor se obvezuje da po završetku radova zatraži novi tehnički pregled i uporabnu dozvolu, što uključuje i uređenje okoliša. Kao takav, objekt se smatra u izgradnji do potpunog završetka radova na unutarnjem uređenju svih prostora predviđenih građevinskom dozvolom i glavnim projektom koji je sastavni dio građevinske dozvole, što uključuje odvoz građevinskog materijala, baraka i uređenje okoliša, a u obvezi investitora – navodi se u odgovoru gradskoga Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja poslanoga Komunalnom odjelu. 

Uporabna dozvola postala je pravomoćna 2011. godine, a u veljači 2012. godine investitor prijavljuje prekid radova na svim svojim gradilištima. Početkom svibnja ove godine rješenjem FINA-e pokrenuta je predstečajna nagodba za Stanoing. 

Očito je  da investitor zgradu VTC-a neće dovršiti, niti urediti okoliš, na što su se obvezali prilikom dobivanja uporabne dozvole. Pa ipak, gradski Komunalni odjel 14. lipnja ove godine ponovno prijavljuje Stanoing građevinskoj inspekciji, od koje očekuje da će poduzeti daljnje korake temeljem Zakona o gradnji i Zakona o građevinskoj inspekciji te da će o poduzetim mjerama i učinjenom povratno obavijestiti Grad. Međutim, građevinska inspekcija potvrdila je isto što i u ožujku ove godine: da nema osnove za njihovo postupanje.

– Što se tiče stanja parcele i okoliša građevine koje predstavljaju komunalni problem kao i oštećenja na pročelju postojeće zgrade zbog kojih postoji opasnost za zdravlje ili život ljudi, nadzor i postupanje u ovlasti je komunalnih redara Grada Varaždina – jasni su u odgovoru koji smo početkom prošlog tjedna primili na naš upit iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, u sklopu kojeg je građevinska inspekcija. 

Zašto se onda konačno ne reagira? 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje