Povežite se s nama

Kultura

U utorak otvorenje izložbe novoprimljenih članova HDLU-a Varaždin

HDLU Varaždin

Objavljeno:

- dana

U Kuli stražarnici Staroga grada Varaždin održat će se izložba novoprimljenih članova HDLU-a Varaždin, Marka Gotala, Doris Klopotan i Monike Rusak.

Otvorenje izložbe je u utorak, 12. veljače, u 19 sati u Galeriji HDLU.

Izložba ostaje otvorena do 3. ožujka.

Marko Gotal
Kako se od malena krećem prirodom, bilo je smisleno spojiti moje dvije najveće strasti i tako je nastala ljubav prema pejzažnoj fotografiji. Putovanja, istraživanja, planine i spavanje pod zvijezdama stvari su koje me najviše motiviraju i ispunjavaju. Osjećaje koje u meni budi priroda, kao i zapanjujuće prizore koje mi poklanja, nastojim ovjekovječiti svojim aparatom, a kada aparat odradi svoje, još dugo ostajem sjediti i uživati u miru i tišinu, u razgovoru s prirodom i sa samim sobom. Fotografijom se počinjem baviti 2012. godine, a 2013. postajem članom Fotokluba Čakovec. Sudjelovao sam na više od 20 izložbi i salona u 16 različitih država. Značajnije je spomenuti salon „1st Miroc Digital Circuit Vidin“ održan u Bugarskoj, na kojem sam osvojio nagradu salona s fotografijom „The way of corn“. Ove su godine tri moje fotografije izabrane u nacionalnu kolekciju Hrvatskog Fotosaveza, te su poslane na završnicu svjetskog kupa pod pokroviteljstvom Međunarodne federacije fotografske umjetnosti, koje se održalo u Omanu. Sudjelovalo je 28 država i između njihovih 280 najboljih autora, moja fotografija „Stairs in the Fall“ osvojila visoko treće mjesto. Kao potvrda mom radu dodijeljeno mi je trajno zvanje Artist Fiap (AFIAP), te sam jedini Varaždinac kojemu je to pošlo za rukom. Moji radovi nalaze se u knjizi „Kod fotografske slike“ Davora Žerjava, kao primjer dobre prakse, a i autor sam naslovne fotografije za knjigu. Uz fotografiju, prirodu, planinarenje i alpinizam, područje interesa mi je glazba. Trenutno živim u Varaždinu gdje nastavljam svoje školovanje na diplomskom studiju strojarstva.

Doris Klopotan
Rođena je 1991. godine u Varaždinu. Završila je Školu za dizajn, tekstil i odjeću u Varaždinu 2009. godine, smjer grafički dizajner. Na Akademiju primijenjenih umjetnosti u Rijeci upisuje se 2010. godine, gdje je pod mentorstvom red. prof. mr. art. Maje S. Franković diplomirala 2015. godine i stekla zvanje magistra likovne pedagogije. Sudjelovala je na skupnim izložbama u Hrvatskoj i inozemstvu, neke od njih su: izložba knjiga i objekta (Pordenone, Italija), stalna postava u Kulturnom centru Novi Marof, video projekcija Ljetnog Art kina (Rijeka), video projekcija “Breaking Timeline” (Karlsruhe, Njemačka), izlagač knjige-objekta na 5.Pula Boat Fair međunarodnom sajmu brodske opreme i brodova (Pula), Galerija Kortil- izložba diplomske godine (Rijeka). Od 2018. godine radi na Srednjoj strukovnoj školi u Varaždinu kao profesorica grafičkih tehnika i plastičnog oblikovanja. Područje interesa joj je grafika i knjige-objekti.

Monika Rusak
Rođena je 1991. godine u Varaždinu. Završila je Elektrostrojarsku školu u Varaždinu, smjer Medijski tehničar te prediplomski stručni studij Multimedije, oblikovanje i primjene, Sveučilišta Sjever u Varaždinu. Diplomski studij završila je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci na studiju Medijske umjetnosti i prakse (Intermedija) pod mentorstvom izv. prof. art. Nadije Mustapić (MFA) i izv. prof. art. Ingeborg Fülepp, mag. art. Njezin diplomski rad, a ujedno i debitantski, dokumentarno- eksperimentalni film „Zauvijek“ sudjeluje na brojnim filmskim festivalima. Film je prikazan na 63. Pulskom Film Festivalu, 14. Liburnia Film Festivalu, 2. Filmska RUNDA (Osijek), 3. Međunarodni Studentski Film Festival (STIFF) (Nagrada selektora za najbolji film studenata APURI), kinu Galeriji Varaždin, 49. Reviji filmskog stvaralaštva u Vrbovcu, u sklopu natječaja „15 Minutes of Fame“u Kneževoj palači Zadar, u sklopu Međunarodnog dana mladih u organizaciji V4EYC202, POU Varaždin, Kina Gaja, Vanime u Varaždinu, GRISIAyouth 2018 – 3. Nagrada za film Zauvijek (Special mention) u Rovinju te na festivalu 7 dana stvaranja u Pazinu. Godine 2015. odradila je stručno osposobljavanje za rad kao grafička urednica u Varaždinskim vijestima. U zadnjih nekoliko godina sudjelovala je u nizu edukacijskih, umjetničkih i kulturnih programa, pohađala radionice i bavila se umjetničkim radom te izlaganjem svojih radova. Područje rada kojim se bavi su fotografija i filmska umjetnost. Članica je HDLU Varaždin. Živi i radi u Varaždinu.

Kultura

Nastavlja se obnova kotoripskog Kužnog pila – Kulturnog dobra RH

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kotoripski Kužni pil se prvi put spominje u povijesnim zapisima 1841. godine, a točna godina njegove izrade nije poznata. Službenog naziva – Pil Presvetog Trojstva – zaštićen je kao nepokretno kulturno dobro sukladno Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i upisan u Registar kulturnih dobara RH.

Općina Kotoriba krenula je, uz potporu Ministarstva kulture i medija,  u njegovu faznu obnovu kako bi mu se vratio nekadašnji impresivan izgled – na stupnjevito uzdignutoj pravokutnoj plinti nalazila se baza u obliku menze, koja na svojem licu nosila jednostavan grčki križ. Iznad nje diže se četverokutni postament iz kojeg se diže obla kolumna s klasicističkim kapitelom i grupom Svetog Trojstva. Kolumnu je okruživalo pet figura koje predstavljaju Immaculatu, sv.Roka, sv.Nikolu, sv.Antuna Padovanskog i sv.Florijana koji su postavljeni na uglove postamenta. Kako je Pil potpuno uništen u prometnoj nesreći, godinama su njegovi ostaci pohranjeni u Župnom dvoru čekali obnovu.

Općina je drugu godinu za redom prijavila projekt Ministarstvu, a radovi se obavljaju stručni konzervatori i restauratori prema dobivenim sredstvima Ministarstva kulture i medija pod stručnim nadzorom Uprave za zaštitu kulture baštine, Konzervatorskog odjela u Varaždinu. Ove godine završena je pravokutna baza s grčkim križem te je Pil postavljen na svoje originalno mjesto gdje će pričekati daljnju obnovu odnosno daljnja odobrena sredstva za nastavak radova.

Nastavite čitati

Kultura

Kristali kao simbolika neravnopravnosti žena: Kristalne predmete možete donirati u palači Herzer

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Iz Umjetničkog paviljona u Zagrebu stigla je nesvakidašnja pozivnica. Građani su pozvani da donacijama kristalnih predmeta sudjeluju u projektu “Svečanost” vizualne umjetnice Tanje Dabo. Autorica simbolikom kristala želi upozoriti na neravnopravni društveni status žena u Hrvatskoj. Kristalne predmete možete donijeti u galerijske i muzejske prostore diljem Hrvatske. Tako se kristalni predmeti mogu donirati i Gradskom muzeju Varaždin, javlja HRT.

– Referenca je samo simbolična jer žene su u svim društvenim područjima zapravo neravnopravne i nejednake. Ali ovo je nešto što je mjerljivo i brojivo – izjavila je Tanja Dabo, autorica projekta ”Svečanost” i redovna profesorica na Akademiji likovnih umjetnosti.

Kristal, koji je domaćicama prije bio gotovo jedina nagrada pa i stvar prestiža, skuplja se i u varaždinskoj palači Herzer.

– Mi smo objavili na stranicama Gradskog muzeja Varaždin i na facebook stranici pa molimo sve građane da se tom prilikom uključe u donaciju, izjavila je Elizabeta Igrec, kustosica u Gradskom muzeju Varaždin.

Od Osijeka, Dubrovnika do Samobora i Varaždina, kristalni predmeti se skupljaju do 30. rujna.

Cijeli tekst možete pročitati OVDJE

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje