Povežite se s nama

Život i društvo

Varaždinska županija dobiva “Školu uz rijeku Dravu” za učenje uz avanturu i zabavu

Objavljeno:

- dana

Varaždinska županija dobiva “Školu uz rijeku”, mjesto na otvorenom uz rijeku Dravu na kojem će edukatori učenje moći povezati s avanturom, zabavom i igrom.

Riječ je o jednoj od aktivnosti u sklopu projekta “LifelineMDD – Protecting and restoring ecological connectivity in the Mura-Drava-Danube river corridor through cross-sectoral cooperation”, čiji je partner Javna ustanova Priroda Varaždinske županije.

Javna ustanova bila je domaćin susreta koji je 30. kolovoza u Varaždinu okupio projektne partnere iz Austrije, Mađarske, Slovenije, Hrvatske i Srbije, kao i neke od pridruženih partnera projekta lifelineMDD.

Tema susreta bila je razmjena iskustva u provedbi Nacionalnih treninga namijenjenih za osposobljavanje polaznika za održavanje edukativnih programa u postojećim i budućim Školama uz rijeku (River’scool). Programi su kao jedna od projektnih aktivnosti od ožujka do svibnja 2022. godine provedeni u svih pet država s područja Petodržavnog UNESCO Rezervata biosfere Mura – Drava – Dunav. Izlagači su bile i hrvatske trenerice, ujedno i vanjske suradnice Javne ustanove, prof. biologije Martina Vidović i prof. biologije i kemije Anamarija Melnjak, koje su prezentirale iskustva s provedenog nacionalnog treninga u Hrvatskoj.

– Tijekom obilaska Dravske park-šume u Varaždinu partnerima su ujedno prezentirane dosadašnje aktivnosti naše Javne ustanove usmjerene na edukaciju i interpretaciju prirodnih vrijednosti rijeke Drave, kao i planovi vezani uz organizaciju buduće edukacije u okviru Škole uz rijeku. Naime, koncept prekogranične mreže edukacije u okviru Škola uz rijeku (River’scool) podrazumijeva mjesta na otvorenom pored rijeka na kojima se edukatorima pruža prilika da povežu učenje s avanturom, zabavom i igrom. U sklopu projekta razvijeni su i razni didaktički materijali te Priručnik za obuku – rekla je ravnateljica Javne ustanove Priroda Varaždinske županije Sanja Kopjar.

Priručnik za obuku sadrži uputu za provedbu obrazovnog programa u prirodi za različite dobne skupine, kao i upute za osmišljavanje edukacije na otvorenom, na način da djeca ne primaju informacije samo pasivno, već ih se potiče da sami doživljavaju, spoznaju, isprobavaju, istražuju i osjećaju prirodu svim svojim osjetilima.

– Priroda i prirodno okruženje pružaju nam priliku za podučavanje na inovativan i kreativan način. I odrasli i djeca vole se igrati, a učenje uz igru pomaže kod usvajanja velike količine informacija s mnogo više lakoće. Igra potiče koncentraciju i motivaciju, a na edukatorima je zadatak da u prirodnom okruženju stvore dobru atmosferu, potaknu znatiželju i usmjere pažnju na promatranje i aktivno istraživanje prirode – pojašnjava Sanja Kopjar.

Konačni cilj navedenih aktivnosti i cjelokupnog pedagoškog okvira razvijenog u sklopu projekta lifelineMDD jest osvještavanje i uključivanje lokalne zajednice u očuvanje i zaštitu prirode putem edukacije, što bi u konačnici trebalo rezultirati boljim očuvanjem prirodnih vrijednosti na području UNESCO-ovog Prekograničnog rezervata biosfere Mura – Drava – Dunav.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje