Povežite se s nama

U fokusu

FOTO Oko 70 radnika Vika na burzi: Svi smo bili kao obitelj, a sad nitko nema razumijevanja

Objavljeno:

- dana

Zbog požara

– Svi smo bili kao obitelj, a sada pomoći nema niotkud. Nitko nema razumijevanja – rekla je Mirjana Hajsok koja u Viku radi već 25 godina kao majstorica.

Ona će kao i oko 70 radnika završiti na burzi. Ta sudbina zadesila ih je jer je prošli tjedan, točnije 17. svibnja u jutarnjim satima izgorio cijeli pogon. Radnici više nemaju na čemu raditi. Stigao je danas mobilni tim Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i upoznao radnike s njihovim pravima. Naime, imaju pravo na izvanredni otkaz, time i pravo na novčanu naknadu s burze i otpremninu.

Proizvodnja?

Iz tvrtke su radnicima poručili da su banke, s kojima Viko ima poslovni odnos, spremne za dogovor kako bi se nastavila proizvodnja.

– Međutim, trebat će tridesetak dana da se isprofiliraju svi razgovori. Dok se sve ne definira, ne možemo vam ništa reći niti obećati. Kompletna infrastruktura tvornice kao i zalihe proizvodnje su osigurane. O procjeni štete osiguravajuće kuće ovisi hoće li se proizvodnja nastaviti ili neće – ističu iz Obuće Viko i dodaju kako s nikakvom sigurnošću ne mogu tvrditi da će se proizvodnja nastaviti.

Kroz suze je govorila direktorica prodaje Sanja Vlašić.

– Mi u kožarskoj industriji smo izrazito žilavi. Ne mogu ništa reći konkretno, no vodimo pregovore da nas kupci ne napuste. Zaista se trudimo – dodala je.

Od 70 radnika, od kojih je većina preko 50 godina morat će potražiti novi posao.

Novi posao

– Manje-više svi smo stariji od 50 godina i neće nam biti lako pronaći novi posao. Imam problema s kralježnicom i sada se ponovno ići dokazivati te ići raditi za mašinu, neće biti lako – dodala je Mirjana Hajsok.

Davor Fosir u Viku radi 15 godina, a u istoj tvrtki radi njegova supruga.

– U slučaju da druga opcija ne postaji, potražit ćemo posao negdje drugdje. Majstor sam pa ću vjerojatno pronaći posao – istaknuo je Davor Fosir.

Iz Hrvatskog zavoda za zapošljavanje ističu da na tržištu rada postoji povećanja potreba za radnicima u kožarskoj industriji pa će oko 70 radnika tako moći pronaći svoje novo radno mjesto.

 

Izvor: Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje