Povežite se s nama

U fokusu

“Zara nam nije nitko i ništa, a Miljenko Stančić nam je sve”

Objavljeno:

- dana

O kupnji Varteksove robne kuće

Prošli tjedan otvorena je javna rasprava oko kupnje Varteksove robne kuće i kuće Ritz, koju bi koristio Gradski muzej Varaždin.

Gradsko vijeće je u ponedjeljak dalo „zeleno svjetlo“ da se krene u pregovore sa ZABA-om, koja nekretnine prodaje.

Iz Gradskog muzeja Varaždina danas su sazvali konferenciju za medije i objasnili kako bi se iskoristio taj prostor.

Vrlo povoljno

– Prodajna cijena navedenog objekta trenutačno je vrlo povoljna, jer je taj prostor zbog promjena u navikama kupaca, ali i poslovanja, postao neprimjeren za trgovačku djelatnost.  S obzirom na sve navedeno, vjerujemo da je ovo jedinstvena prilika da Varaždin dobije muzejski prostor koji aktivno komunicira sa samim središtem grada, a korisnicima nudi mogućnost da na jednom mjestu upoznaju zanimljivosti iz varaždinske povijesti i umjetničkog života grada rekao je Miran Bojanić Morandini, ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin i dodao kako bi se taj prostor iskoristio za smještaj dijela muzejskih čuvaonica, uredski prostor za muzejsko osoblje, višenamjensku dvorana u prizemlju s prostorom za povremene izložbe, stalni galerijski prostor za Zbirku Miljenka Stančića i Ive Režeka, prostor za muzejsku igraonicu i brojni drugi muzejski, ali i turistički i komercijalni sadržaji.

Pisali smo o tome kako Grad Varaždinu u svojem vlasništvo ima više nekretnina koje zjape prazne. Riječ je o sinagogi, vila Oršić, kinu Dom, a začas će se osloboditi prostor i u palači Patačić.

– Svaki od tih određenih prostora ima određene nedostatke. Ili je jednostavno premali prostor, ili je građevina u vrlo lošem stanju, ili kao u slučaju palače Patačić ne odgovora zahtjevima struke – dodao je ravnatelj GMV-a.

Značaj

Također u javnosti su se pojavili kritičari koji su isticali da ne bila ni velika tragedija da je u Varteksovu robnu kuću stigne Zara, Bershka ili Müller.

– Zara nam nije nitko i ništa, a Miljenko Stančić nam je sve – rekao je Miroslav Klemm iz Kulturnog vijeća.

Bojanić Morandini rekao je kako bi se s kupnjom Varteksove robne kuće i kuće Ritz, kapaciteti Gradskog muzeja povećali za 50 posto, a san je da u Varaždin stigne izložba od nacionalnog značaja.

S proširenjem kapaciteta, u Gradskom muzeju Varaždin zaposlilo bi se troje novih ljudi, a Morandini je zaključio kako bi se hladni pogon financirao od najamnina.

Izvor:
Foto: Gradski muzej Varaždin

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje