Povežite se s nama

U fokusu

Habuš očekuje da će Vlada i Fond „keširati“ 60 milijuna kuna, jesu li prije izbora moguća čuda?

Objavljeno:

- dana

ODGOVOR MINISTRA ŠOKIRAO

– Pojma nemamo – komentirao je varaždinski gradonačelnik Goran Habuš odgovor ministra zaštite okoliša Mihaela Zmajlovića iz kojeg proizlazi da Fond za zaštitu okoliša neće sufinancirati zbrinjavanje baliranog otpada, što bi značilo da će bale smeća još mjesecima ostati u Brezju.

Uoči sjednice Gradskog vijeća, sazvane za srijedu, na brifingu s novinarima bilo je vidljivo da je odgovor na pitanje saborske zastupnice Reformista Natalije Martinčević – koji je Regionalni tjednik prvi objavio – šokirao Gorana Habuša i njegovu pročelnicu Branku Matavulj.

– Nismo vidjeli što je ministar Zmajlović odgovorio. Možete li nam poslati taj odgovor? – upitala nas je Matavulj.

S obzirom da smo odgovor poslali u utorak u Gradsku vijećnicu, za nadati se je da će Habuš vijećnicima dati jasnije odgovore od onih koje je ponudio na brifingu s novinarima.

Sve će riješiti u mjesec dana?!

Naime, očekuje da će Vlada za najviše dva tjedna dati suglasnost Fondu da im isplati gotovo 60 milijuna kuna s PDV-om za uklanjanje bala iz Brezja.

Istovremeno, moraju osigurati gotovo 30 milijuna kuna, kojih u gradskom proračunu nema, pa planiraju uzeti kredit u HBOR-u uz kamatnu stopu od četiri posto, poček od dvije godine i rok otplate od osam godina.

– Do kraja listopada očekujemo potpisivanje koncesijskog ugovora, a u studenome ili prosincu sredstva i rješavanje bala – rekao je Habuš.

Iako on potpisivanje ugovora očekuje baš u zgodnom terminu – uoči održavanja parlamentarnih izbora, istovremeno moli vijećnike da „ne koriste predizborno vrijeme za žustru raspravu na Gradskom vijeću“.

Lopticu prebacio u Zagreb

I lopticu prebacuje u Zagreb.

– Mi imamo sve. Sada su na potezu Fond i Vlada – istaknuo je.

No i dalje je puno upitnika: kakav je uopće Plan zbrinjavanja koji je radila privatna tvrtka, na koji način se predlaže zbrinjavanje bala i je li to uopće u skladu s koncesijskim natječajem iz 2012. godine?

Isto tako, Grad tek pregovara o kreditu, a koncesijski ugovor ne mogu potpisati tako dugo dok ne osiguraju novac.

I nije to sve: pitanje je može li Fond dati novac samo za uklanjanje „varaždinskih“ bala, jer time neće biti sanirano odlagalište u Brezju. Naime, tamo se nalaze i bale iz četiri općine, a na koji način će biti zbrinute te bale i tko će to platiti – nije poznato.

Jesu li prije parlamentarnih izbora moguća čuda?

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Proglašena prirodna nepogoda mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Župan Anđelko Stričak je danas, 6. svibnja, proglasio prirodnu nepogodu zbog mraza za područje Grada Lepoglave i Općine Donja Voća.

U razdoblju od 21. do 24. travnja, u noćnim i jutarnjim satima, mraz je nanio velike štete na poljoprivrednim kulturama i trajnim nasadima.

Odluka je donesena nakon što su iz Grada Lepoglave i Općine Donja Voća zahtjeve za proglašenje prirodne nepogode dostavili Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta.

Prema zaprimljenim zahtjevima, štete na poljoprivrednim kulturama su od 30 do 80 %.

Prva procjena ukupne štete zbog mraza na području dvije jedinice lokalne samouprave iznosi 460.000 eura.

Sukladno Zakonu o ublažavanju i uklanjanju posljedica prirodnih nepogoda, oštećeni štetu trebaju u roku od 8 dana od proglašenja prirodne nepogode prijaviti Općinskom povjerenstvu u pisanom obliku i na propisanom obrascu. U roku od 15 dana Općinsko povjerenstvo treba izraditi prve procjene šteta, a u roku od 50 dana Županijskom povjerenstvu dostaviti konačnu procijenjenu štetu.

Županijsko povjerenstvo će potom u zakonskom roku prijavljene konačne procjene štete dostaviti Državnom povjerenstvu i nadležnim ministarstvima.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje