Povežite se s nama

U fokusu

U Gradu izdali uporabnu dozvolu za nedovršeni VTC, a sad očekuju da će inspekcija sve riješiti?!

Objavljeno:

- dana

APSURDI

Otvoreni i nezaštićeni šahtovi, žice, cijevi, razbacani građevinski materijal, razbijeno staklo, visoka trava… Ovakvi prizori, koji sliče scenama apokalipse, nisu iz filmova, već se nalaze uz nikad dovršeni Varaždinski trgovački centar (VTC), kojem je investitor Stanoing. 

Stanari okolnih zgrada već godinama upozoravaju na ovaj problem, a kad će se napokon sanirati okoliš zgrade uz VTC zanimalo je i gradsku vijećnicu i predsjednicu varaždinskih Reformista Nataliju Martinčević.

– Vijećnici 3. MO iz redova Reformista podnijeli su gradonačelniku peticiju za sanaciju prostora oko VTC-a. Skupljeno je 200 potpisa, pa molim da se reagira. Znam da je to u vlasništvu Stanoinga, međutim, vi to morate riješiti, to je ipak odgovornost Grada – poručila je Martinčević.

Komunalni odjel je u više navrata tražio od investitora uređenje okoliša oko VTC-a, izdani su i prekršajni nalozi s novčanim kaznama

No, zašto Grad Varaždin već dosad nije reagirao? U odgovoru koji je Martinčević primila na svoje pitanje navodi se da je Odsjek za redarstvo gradskoga Upravnog odjela za komunalni sustav i urbanizam 2013., 2014. i 2015. godine, u više navrata, zatražio od investitora da se uredi okoliš u Zagrebačkoj 49, gdje se nalazi VTC, ali i u Grabanicama u Jalkovečkoj ulici, gdje se isto nalaze nedovršene Stanoingove zgrade, koje su također nazaštićene, a okoliš neuređen. 

– Investitor se na sve to oglušio, a na izdane prekršajne naloge s novčanom kaznom od 5.000 kuna uložio prigovore, nakon čega je sve završilo na Prekršajnom sudu, gdje se još uvijek nalazi – navodi se u odgovoru iz Grada.  

U proljeće 2014. godine gradski Komunalni odjel sve usmeno prijavljuje građevinskoj inspekciji Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja. No, umjesto konačnog rješavanja problema, sve se još više zakompliciralo!   

– Nema osnove za postupanje građevinske inspekcije, niti povrede propisa iz nadležnosti građevinske inspekcije, odnosno pokretanje inspekcijskog postupka što se tiče investitora Stanoinga. Za izgradnju VTC-a nadležno tijelo uprave – Upravni odjel za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja Grada Varaždina – osim građevinske dozvole je izdalo i pravomoćnu uporabnu dozvolu za uporabu konstruktivnog dijela građevine poslovnog tornja s pročeljem. Također, na predmetnoj lokaciji nema građevinskih radova u tijeku ili prekidu kao niti prijave početka ili nastavka građenja da bi se smatralo da se u navedenom slučaju radi o gradilištu, a građevina se niti ne koristi i nije useljena – navodi se u objašnjenju građevinske inspekcije iz ožujka ove godine.

Dok se građevinska inspekcija poziva na pravomoćnu uporabnu dozvolu i ističe da na spomenutoj lokaciji nema građevinskih radova, postavlja se pitanje kako je moguće da su u Gradu uopće izdali uporabnu dozvolu za nedovršenu zgradu?

– Na zahtjev investitora obavljen je tehnički pregled te je utvrđeno da radovi nisu u potpunosti izvedeni i da su u tijeku te je izdana uporabna dozvola za konstruktivni dio s pročeljem u kojem će se dovršiti 238 parkirnih mjesta u podrumskom dijelu etaže 1 i 2, 41 poslovni prostor i 27 apartmana u etažama. Investitor se obvezuje da po završetku radova zatraži novi tehnički pregled i uporabnu dozvolu, što uključuje i uređenje okoliša. Kao takav, objekt se smatra u izgradnji do potpunog završetka radova na unutarnjem uređenju svih prostora predviđenih građevinskom dozvolom i glavnim projektom koji je sastavni dio građevinske dozvole, što uključuje odvoz građevinskog materijala, baraka i uređenje okoliša, a u obvezi investitora – navodi se u odgovoru gradskoga Upravnog odjela za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja poslanoga Komunalnom odjelu. 

Uporabna dozvola postala je pravomoćna 2011. godine, a u veljači 2012. godine investitor prijavljuje prekid radova na svim svojim gradilištima. Početkom svibnja ove godine rješenjem FINA-e pokrenuta je predstečajna nagodba za Stanoing. 

Očito je  da investitor zgradu VTC-a neće dovršiti, niti urediti okoliš, na što su se obvezali prilikom dobivanja uporabne dozvole. Pa ipak, gradski Komunalni odjel 14. lipnja ove godine ponovno prijavljuje Stanoing građevinskoj inspekciji, od koje očekuje da će poduzeti daljnje korake temeljem Zakona o gradnji i Zakona o građevinskoj inspekciji te da će o poduzetim mjerama i učinjenom povratno obavijestiti Grad. Međutim, građevinska inspekcija potvrdila je isto što i u ožujku ove godine: da nema osnove za njihovo postupanje.

– Što se tiče stanja parcele i okoliša građevine koje predstavljaju komunalni problem kao i oštećenja na pročelju postojeće zgrade zbog kojih postoji opasnost za zdravlje ili život ljudi, nadzor i postupanje u ovlasti je komunalnih redara Grada Varaždina – jasni su u odgovoru koji smo početkom prošlog tjedna primili na naš upit iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, u sklopu kojeg je građevinska inspekcija. 

Zašto se onda konačno ne reagira? 

Izvor:
Foto: Ivan Agnezović

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje