Povežite se s nama

Kultura

FOTO “Ljetna muzezancija” kod Staroga grada: “Djeca su ponosna kad nešto sama izrade!”

Objavljeno:

- dana

U sklopu ovogodišnjeg „Ljeta u Varaždinu“ u utvrdi Stari grad održava se „Ljetna muzezancija“, program besplatnih edukativno-likovnih radionica za djecu svih uzrasta.

„Ljetna muzezancija“ odvija se tijekom dva tjedna, radnim danima od 13. do 24. srpnja u sigurnom hladu atrija, od 10 do 13 sati.

Voditeljica programa je muzejska pedagoginja Jelena Petković, a program aktivnosti obuhvaća izradu makete Staroga grada i kartonskog dvorca, pričaonicu legendi i pripovijetki vezanih uz povijest Staroga grada, igru muzejski Twister, igru pikado na prikladnim kopijama streljačkih meta te popratne likovne aktivnosti (bojenje, crtanje i slično).

Edukativno-likovne radionice provode se u sklopu projekta “Mreža ‘živih’ dvoraca kao oblika održivog turizma za očuvanje i promicanje kulturnog naslijeđa”, odnosno „Living castles“, financiranog iz Europskog fonda za regionalni razvoj u sklopu Programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska 2014. – 2020. godine.

Prvi tjedan

Prvi tjedan radionica bio je vrlo uspješan, a roditelji su već zabilježili djecu i za drugi. Radionicama se do četvrtka odazvalo 63-oje djece, no u petak su aktivnosti zbog lošeg vremena morale biti otkazane.

– Djeci su radionice jako zanimljive, “fora” im je bila izrada makete Staroga grada jer nije baš lagano. Jako su ponosni na sebe kad izrade cijelu i mogu je uzeti doma da pokažu što su radili. U utorak nam se pridružila vrtićka grupa, pa smo svi zajedno bojili kartonski dvorac, bila je dobra podjela mlađih i starijih, pa su si međusobno pomagali. U srijedu sam im ispričala priču koju sam napisala za “Knjigu priča o dvorcima”, koja će biti tiskana u okviru projekta. U mojoj priči za djecu o Starom gradu noćni čuvar otkrije da veliki portret Ivana Nepomuka Erdödyja govori te mu on ispriča razne zanimljive priče o muzejskim predmetima i slično. Druga priča je bila o sireni Meluzini s dva repa, čija je kopija na Korzu. U četvrtak je bila pripremljena prava poslastica – muzejski Twister, na kojem se, umjesto klasičnih šarenih polja, nalaze predmeti Staroga grada. Igrali smo i pikado na streljačkim metama napravljenima po uzoru na one iz stalnoga muzejskog postava – ispričala je voditeljica Jelena Petković, koja je kompletan program radionica, kao i sve rekvizite za igru i bojenje, osmislila i izradila sama.

Djeci su igre bile posebno zanimljive jer su natjecateljskog duha, a osim toga, vizualno zapamte predmete s, primjerice, Twistera.

– Uče putem igre, a to je najvažnije. Osim toga, pamte i kad izrađuju nešto svojim rukama; njegujemo razvoj motoričkih vještina izrađivanjem raznih maketa, predmeta i slično. Bitno je da se djeca dobro osjećaju u muzeju, da znaju što se u njemu nalazi i da upoznaju svoje kulturno naslijeđe te općenito da steknu naviku odlaska u muzej – rekla je muzejska pedagoginja.

Dodaje da djecu najviše zanimaju legende o Starom gradu, kako je to bilo živjeti prije, i jako su iznenađeni kad čuju da je oko dvorca prije bila voda kao mjera sigurnosti, pa im treba približiti i to da se mjesta, građevine, običaji i ljudi mijenjaju kroz vrijeme te da ništa ne ostane zauvijek isto.

Muzej bez pedagoga

Veseli, kaže, što su veliki interes pokazali roditelji. Ipak, u gradu nema mnogo aktivnosti za djecu tijekom ljeta, a da su besplatne. Pogotovo nema takvih ili sličnih edukativno-likovnih sadržaja za djecu, i to zato što nema stručne osobe koja bi se time bavila, odnosno Muzej nema stalno zaposlenog muzejskog pedagoga.

– Tu sam do ožujka iduće godine, kada projekt završava, a Muzej nema mogućnosti zapošljavanja muzejskog pedagoga. Naša je županija među dvije-tri u zemlji koje su još uvijek bez muzejskog pedagoga – ističe kreativna pedagoginja te zaključuje da je prava šteta što je Gradski muzej Varaždin jedan od tek nekolicine muzeja u Hrvatskoj koji nemaju osiguran edukativno-likovni program za najmlađe, a pogotovo kada u gradu već postoji stručna osoba za to, entuzijastična za rad s djecom, za koju je važno da se od malih nogu upoznaju s kulturom podneblja u kojem žive.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje