Povežite se s nama

Kultura

Denis Peričić u samo dva mjeseca objavio čak dva romana!

Objavljeno:

- dana

Pedesetdvogodišnji varaždinski magistar znanosti o književnosti i profesionalni književnik Denis Peričić u posljednjih je četvrt stoljeća objavio 30-ak knjiga gotovo svih žanrova te osvojio 90-ak književnih i srodnih nagrada u Hrvatskoj i inozemstvu.

Bavi se svim aspektima pisane riječi, od jezikoslovlja do prevođenja. Uz četiri knjige drama i sedam zbirki pjesama, objavio je i (sada već) pet romana te pet zbirki kratkih priča, a tu su i stručne i druge knjige. Radovi su mu uvršteni u 20-ak antologijskih izbora te prevođeni na devet jezika. Dobitnik je Nagrade Varaždinske županije (2017.) i Medalje Grada Varaždina (2014.) za najviše zasluge u kulturi i umjetnosti.

Povod za ovaj razgovor je objavljivanje čak dvaju intrigantnih romana unutar samo dva mjeseca, što u slučaju ove zahtjevne književne forme nije nimalo uobičajeno.

U izdanju Hene com „ultimativni postmodernist i erudit domaće književnosti“ Denis Peričić objavio je roman „Spiritisti“, najavljen kao „prozu kojoj je teško odrediti žanr, koja se nalazi na križanju između romana, drame i znanstvenog rada“, a u kojoj se „delikatni trenuci povijesti hrvatske književnosti susreću s onostranim, te dobivaju svoje okultne produžetke u suvremenosti“. Roman „Idoli“ u izdanju Naklade Vošicki je „kafkijanska rapsodija koja na mračan, izvrnut, uznemirujući i književno uvjerljiv način zrcali egzistencijalnu poziciju suvremenoga hrvatskog (i ne samo hrvatskog) čovjeka“, kako ističe recenzent Borivoj Radaković.

Koronakriza se odrazila na sve, ali čini se da na vas – ne. Kako ste uspjeli potkraj ove „koronagodine“ objaviti čak dva romana, što je slučaj rijedak i u svjetskim okvirima?

Korona je ipak kriva što romani nisu izašli prije, na proljeće, i u malo većem razmaku. Naime, kriza je doslovce zaustavila hrvatsko nakladništvo, pa su „Spiritisti“, koji su dovršeni lani i za koje je Hena com tad dobila potporu Ministarstva kulture, morali pričekati na objavu do kraja listopada. Opet, „svako zlo za neko dobro“, pa sam tu stanku za prvog lockdowna iskoristio da ležerno dopunim i doradim „Idole“ – jer sam imao nešto više vremena, a uvidio sam i potrebu za tim – pa ih je Naklada Vošicki početkom rujna objavila u poboljšanoj verziji.

Koliko su „Spiritisti“ i „Idoli“ slični, a koliko su različiti?

Odgovor proizlazi iz samog pitanja: koliko su slični, toliko su i različiti! Neke bi se sličnosti svakako mogle pronaći u motivima, ali ne i u samoj radnji: naime, u sadržajnom segmentu ovi se romani posve razlikuju. S druge strane, slični su na razini forme, ali i pritom samo u težnji za dekonstrukcijom uobičajenih romanesknih struktura. No i to je provedeno na različite načine. Nisam pristalica klasične, linearne naracije; volim eksperimentirati, izazivati čuđenje, pa i zaprepastiti čitatelje. Dokazao sam odavno da, ako osjetim intrinzični poticaj, mogu pisati kao klasicist i esteticist, ali u ovim romanima skloniji sam iskustvima književnih egzotizama i avangardizama. Svjestan tih aspekata, mislim da sam ostvario karakteristične postmodernističke romane, što se očituje i u izraženoj citatnosti, dakle u referiranju na književnu (i ne samo književnu) povijest.

Zacijelo stoga i urednik „Idola“ Darko Pernjak ističe da je pravi “junak” romana „gotovo inovativan način pripovijedanja“, dok recenzent Krešimir Mišak piše da u tom romanu „stvarni događaji iz naše prošlosti dobivaju drugačije značenje, a misteriji drevne prošlosti imaju više veze sa sadašnjošću nego što smo spremni pomisliti“. O čemu, zapravo, govore „Idoli“?

„Idoli“ su egzistencijalistička drama smještena u suvremenu Hrvatsku i usredotočena na sredovječnog Leona, opterećenoga svakodnevnim, umnogome prozaičnim problemima, no ta njegova priča prerasta u nešto što će rijetko koji čitatelj očekivati: prerasta prvo u nadnaravni horor, no u tome se ne iscrpljuje, nego se nastavlja transcendentalnim putovanjem u potrazi za ishodištima vjerovanja i religijskih ideja (kako bi to sročio Mircea Eliade), tijekom kojeg Leon traži ono čemu svi težimo, a to je smisao našeg postojanja. Roman je koncipiran tako da bude prepun iznenađenja, kako u pogledu sadržaja, tako i u pogledu raznorodnih postupaka koji se u njemu primjenjuju.

Čitatelji će se sigurno iznenaditi i kad im otkrijete tko su likovi „Spiritista“…

„Spiritisti“ su povijesna fikcija konstruirana na temelju književnopovijesne građe, povijesnih činjenica i metapovijesnih podataka. Povijesna je činjenica da su se naši književni velikani Preradović, Gjalski, Domjanić i Vidrić bavili spiritizmom, a moguće je da su im se pritom pridruživali Galović, Ogrizović i Ivana Brlić-Mažuranić! To je osnova mog zapleta, ali u njega unosim i lik lajtnanta Milića iz novele Gjalskog, s pretpostavkom da je to mogla biti stvarna osoba koja je doista živjela u Varaždinu. Njegova zaručnica Anastazija u našem je gradu umrla 29. rujna, predvidjevši da će i Milić umrijeti 29. rujna, što se i obistinilo. Ali, i Vladimir Vidrić, prijatelj Gjalskog, također je umro 29. rujna! „Fikcija je doista susrela stvarnost“, veli urednik Kruno Lokotar. Ima tu još sva sila srodnih elemenata, poput toga da je Galović u pismu Ogrizoviću predvidio svoju smrt, da su i Vidrić i Ivana umrli pomućena uma, da se prizivanje okrenulo protiv prizivača…

Urednik Lokotar piše i da je sve to „čudesan poticaj za Denisa Peričića i njegovu neviđenu romanesknu kombinatoriku i inženjeriju koja je urodila ovim romanom, bitno sazdanim cut-up tehnikom“.

Cut-up je uklapanje već napisanih tekstova – u ovom slučaju Gjalskog i ostalih – u nove književne cjeline. Ondje gdje se to nije moglo provesti, „nove“ replike naših pisaca nastojao sam ispisati najsrodnije njihovu leksiku, sintaksi, pa čak i ondašnjem pravopisu. Cut-up je i transponiranje cijeloga uvodnog poglavlja Joyceova „Uliksa“ tako da umjesto Leopolda Blooma po Dublinu, Vladimir Vidrić luta po Zagrebu. Pohvaljena kombinatorika odnosi se pritom i na različite narativne vidove, pa je predzadnje poglavlje ispisano kao dramski tekst koji se „izvodi“ za NDH, a roman završava dijalogom hrvatskih branitelja u Domovinskom ratu… Zastanimo sada, da čitateljima ne odamo previše!

Na kraju, bi li se moglo reći da ste se, okušavši se u svim književnim formama, sada doista „pronašli“ u romanima, i da ih možemo očekivati još?

To je stvar sazrijevanja, planiranja, koncentracije, „dužeg daha“… a sve to dolazi s iskustvom. Točno: nakon što sam dugo preferirao pjesme, priče, drame i eseje, mislim da sam se pronašao u romanima te da će ih uskoro biti još. Možda ne odmah iduće godine – jer zasad imam i „zalihe“!

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje