Povežite se s nama

Život i društvo

Tajnik HSUPŠ-a mr. sc. Miljenko Županić: “Važno je da se šume dobro održavaju i pošumljavaju nove površine!”

Objavljeno:

- dana

Šume u Hrvatskoj zauzimaju više od 46 % kopnene površine i predstavljaju jedan od najznačajnijih obnovljivih prirodnih resursa, što je potvrđeno i ustavnom odredbom da su šume od interesa za RH i imaju njezinu osobitu zaštitu.

Od ukupne površine šuma 76 % se nalazi u vlasništvu države, a 24 % u privatnom vlasništvu. O aktualnoj problematici povezanoj s gospodarenjem šumama, sječi i sličnome razgovarali smo s tajnikom Hrvatskoga saveza udruga privatnih šumovlasnika, mr. sc. Miljenkom Županićem.

– Od nastanka Hrvatske kao demokratske republike dolazi do značajnih pomaka, prvenstveno u području privatnih šuma. Tu se djelomično radi o povratu posjeda koji su nacionalizirani nakon Drugoga svjetskog rata te o početku priznavanja prava vlasništva, tj. omogućivanju vlasnicima šuma da ostvaruju prihode od te imovine. Iako se u tim pravima ne možemo uspoređivati s razvijenim zapadnim zemljama, sve veći su zahtjevi vlasnika da se šume ne tretiraju drukčije od ostaloga zemljišta/imovine. Uostalom, Ustav je i predvidio naknadu za sva ograničenja u gospodarenju kojima su vlasnici podvrgnuti.

Premda je ustaljeno mišljenje da su privatne šume u lošijem stanju od državnih, izmjere koje su provedene s ciljem izrade programa gospodarenja pokazuju da ta razlika i nije toliko velika. To se djelomično može protumačiti uz činjenicu da je u mnogim privatnim šumama prestalo iskorištavanje drvne mase zbog uvođenja novih tehnologija (plinofikacije, novih materijala u poljoprivredi i sl.) – kaže ovaj diplomirani inženjer šumarstva.

Visoka prirodnost

Prema procjenama, privatne šume nalaze se u vlasništvu oko 600.000 šumovlasnika, sastoje se od 1,5 milijuna katastarskih parcela, prosječna veličina šumoposjeda je ispod 0,74 ha te su posjedi rascjepkani u nekoliko manjih čestica. U prosjeku svaki šumovlasnik ima dvije dislocirane čestice, granice posjeda nisu obilježene i postoji nesigurnost oko vlasništva. Velika većina šumovlasnika (87 %) ima posjede manje od 1 ha.

– Privatne šume u Hrvatskoj pretežno se nalaze u sjevernim i zapadnim područjima. Tako je za razliku od državnog prosjeka najveći udio privatnih šuma, više od 50 %, u Varaždinskoj, Krapinsko-zagorskoj i Međimurskoj županiji. Posebna vrijednost svih šuma u RH, pa tako i privatnih, je njihova prirodnost (97 %), što je raritet u Europskoj uniji. Razlog tome leži u činjenici da se našim šumama već više od 250 godina održivo gospodari u skladu s prirodnim načelima koja se na našem području prakticiraju još od 18. stoljeća i proglašenja „Šumskog reda“ carice Marije Terezije. Šumarska struka je s vlasnicima šuma održivim gospodarenjem sačuvala prirodnost naših šumskih ekosustava koja uključuje i održavanje najviše razine bioraznolikosti, a istovremeno je osiguravala i ostale socijalne funkcije šuma (zdravstvenu, rekreacijsku, turističku), kao i dovoljne količine drvne sirovine za industriju – Županić objašnjava.

Dodaje da su najbolji pokazatelji tih trendova i navedene županije u kojima je, iako prevladavaju privatne šume, kvaliteta šuma na visokom nivou. Premda je u drugim područjima ukupna zastupljenost šuma veća, ove županije su specifične zbog činjenice da je imaju veliku gustoću naseljenosti i razvijenu poljoprivrednu proizvodnju.

Važnost održavanja

– Tu se posebno ističe Međimurska županija koja ima najmanju šumovitost od svih županija u RH pa je izuzetno značajno da se postojeće šume dobro održavaju, ali i da se prema mogućnostima pošumljavaju nove površine. Značaj šumskih površina u naseljenim područjima se više ističe uz okolišne (utjecaj na kvalitetu zraka i vode) i socijalne (rekreacija, turizam) funkcije šuma koje omogućavaju podizanje kvalitete života.

S obzirom na visoku zastupljenost privatnih šuma, na području Varaždinske i Međimurske županije postoje Udruge šumovlasnika koje putem svoga rada doprinose unapređenju održivog gospodarenja šumama. Trenutno su u Varaždinskoj županiji aktivne UPŠ “Kesten” Lepoglava, UPŠ “Opeka” Vinica, UPŠ “Klen” Klenovnik i UPŠ “Graber” Novi Marof. U Međimurskoj županiji aktivna je samo UPŠ “Jegnjed” Međimurje koja okuplja šumovlasnike s područja cijele županije.

Udruge uz Hrvatski savez udruga privatnih šumovlasnika zajednički zastupaju interese šumovlasnika na nacionalnom i europskom nivou, dok lokalno rade na provedbi projekata koji poboljšavaju uvjete i stanje u našim šumama. To su prvenstveno projekti izgradnje, rekonstrukcije i održavanja šumskih prometnica, pošumljavanja, provedbe uzgojnih radova, uklanjanje otpada iz šuma, izgradnje poučnih staza, nabava zajedničke mehanizacije i sl. Većina tih projekata je u potpunosti financirana iz nacionalnih i EU fondova te kao takvi predstavljaju veliku dobit, ne samo za članove udruga, već za sve stanovnike ovoga područja – navodi Županić.

Nepopraćene akcije

Iako svi primjećuju kada se posječe neka šuma i odmah stvaraju dojam da se radi o nekoj devastaciji, samo vlasnici i šumarski stručnjaci znaju da se radi o novom početku, tj. da se ispod posječenih stabala rađa nova generacija koja će tijekom desetljeća svoga rasta i dalje pružati nemjerljive koristi svim stanovnicima, a ne samo vlasnicima, ističe tajnik Saveza.

– Vlasnici šuma ih obnavljaju većinom prirodnim putem, osim u nekim slučajevima kada je potrebno unositi sadnice ostalih šumskih vrsta, no takve akcije u pravilu nisu praćene medijski, iako se tim putem već godinama sadi i po nekoliko stotina tisuća sadnica. Osim toga što obnavljaju svoje šume te ih čine otpornijim na razne prijeteće čimbenike (klimatske promjene, invazivne vrste) vlasnici ulažu i značajni rad u prvim godinama života novih mladih šuma kada ih je potrebno njegovati i štititi od neželjenih vanjskih utjecaja – završava Županić.

Podsjetimo, Županić je nedavno prisustvovao pošumljavanju kod vodocrpilišta u vlasništvu “Međimurskih voda” u kojem su sudjelovali članovi Udruge privatnih šumoposjednika “Jegnjed”. Pošumljavanje je provedeno povodom Svjetskoga dana kretanja u Nedelišću.

Život i društvo

FOTO Primalje varaždinske Bolnice svima otvorile svoje radno mjesto te dale važne informacije o dolasku djece na svijet

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Danas je u Općoj bolnici Varaždin bilo vrlo edukativno, posebno za trudnice te buduće majke i očeve.

Naime, povodom Međunarodnog dana primalja, koji se obilježava 5. svibnja, primalje Službe za ginekologiju i opstetriciju Opće bolnice Varaždin pozvale su sve zainteresirane da posjete rodilište te da se upoznaju s njihovim radom.

Odaziv je bio odličan, a to i ne čudi s obzirom da je veza primalje i trudnice izuzetno važna.

Najprije je održano predavanje, a zatim i obilazak rodilište, uključujući i rađaonicu.

Nastavite čitati

Život i društvo

Na hitnoj sjednici varaždinskog Gradskog vijeća prihvaćene ponude za zakup zemljišta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U četvrtak je održana sjednica Gradskog vijeća Grada Varaždina koja je sazvana po hitnom postupku.

Prema riječima zamjenika gradonačelnika Miroslava Markovića razlog hitnosti je da bi poljoprivrednici koji su dali ponude za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta na području Grada Varaždina mogli na vrijeme krenuti u ovogodišnju sjetvu.

Na sjednici je prisustvovalo 16 vijećnika koji su na kraju većinom glasova izglasali odluku o izboru najpovoljnije ponude za zakup poljoprivrednog zemljišta. Donošenje odluke na Gradskom vijeću je preduvjet za sklapanje ugovora o zakupu i uvođenja zakupaca u posjed.

Javnim natječajem bilo je obuhvaćeno 16 katastarskih čestica koje se daju u zakup na rok od 15 godina i 40 katastarskih čestica koje se daju u zakup na rok od 5 godina.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje