Povežite se s nama

Međimurje

FOTO Male knjižnice u naseljima Preloga služit će kao srce zajednice

Objavljeno:

- dana

Knjižnica i čitaonica Grada Preloga jedna je od ustanova kojima je Ministarstvo kulture i medija odobrilo potpore za program koji potiče čitanje i razvoj čitateljske publike u kulturi te joj je za program „Izvan granica“ odobreno 20.000 kuna.

Programske aktivnosti trajat će od 1. lipnja do 30. studenoga 2021., a voditeljica i autorica programa je ravnateljica KIČ-a Prelog Maja Lesinger.

Putem nove inicijative KIČ-a Prelog, u kojoj knjige, knjižnica i čitanje izlaze izvan svojih granica i dolaze u srce zajednice, posjećuju svako naselje i dopiru do svakog stanovnika, pokazuje se široj i užoj zajednici značenje i važnost knjižnice u 21. stoljeću te se stvaraju nove veze s publikom koja odrasta zajedno s knjižnicom i njenim kulturnim sadržajima.

Program „Izvan granica“ orijentira se na izlazak usluga knjižnice izvan samog prostora zgrade te ulazak u zajednicu. Općenito cjelokupni projekt sadrži aktivnosti poticanja čitanja i razvoja čitalačkih kompetencija te aktivnosti podizanja javne svijesti o važnosti čitanja za osobni razvoj i društvenu integraciju.

Program razvoja publike temelji se na trima sadržajnim cjelinama: male slobodne knjižnice u zajednici, male slobodne knjižnice Hrvatske i književna šetnja gradom.

Foto: Studio Vipro

Male knjižnice

Postavljenih osam malih slobodnih knjižnica u svakom naselju u sklopu Grada Preloga služit će kao srce svake zajednice, pri čemu stanovnici i prolaznici mogu slobodno razmjenjivati knjige te se nadopunjavati donacijama.

Tu se pridružuju i druge aktivnosti poput organiziranih pričaonica i raznih materijala koji se koriste za aktivnosti na daljinu: radni listići, čitateljski izazovi, čitateljski kalendari, lov na blago i slično, koje će korisnici moći pokupiti u kućici, zajedno s knjigama koje žele čitati.

Foto: Studio Vipro

Uz lokalnu inicijativu, pokreće se i inicijativa na državnoj razini – Facebook stranica i grupa za čuvare kućica i interaktivna karta s pozicijom pod imenom „Male slobodne knjižnice Hrvatske“. 

Svrha ove aktivnosti je omogućiti građanstvu i turistima cjeloviti uvid u male slobodne knjižnice u turističkim te ostalim mjestima u Hrvatskoj kako bi imali besplatan pristup štivu za čitanje.

Ovo je također jedinstvena inicijativa za okupljanje podataka o slobodnim knjižnicama, njihovu promociju te podršku knjižničarima i volonterima koji kućice samostalno grade, postavljaju, održavaju i posjećuju niz godina.

Književna šetnja gradom

Književna šetnja gradom odnosi se na upoznavanje lokalnih književnika putem šetnje gradom, potpomognutu virtualnom rutom.

Uz samu šetnju i upoznavanje arhitekture, šetači saznaju zanimljive činjenice o piscima koji su djelovali ili živjeli u Prelogu, ali su bili poznati i u širim okvirima, poput Milivoja Slavičeka, Kalmana Mesarića, Stjepana Mlinarića i Ivana Glavine.

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja. Jednako kao što čitanje doprinosi razvoju društva, tako i društvo treba omogućiti usvajanje i razvijanje čitateljskih navika te oblikovanje kompetentnih čitatelja.

U tom smislu Nacionalna strategija poticanja čitanja Vlade Republike Hrvatske promiče čitanje kao osobitu društvenu vrijednost.

Grad Prelog je već 2018. godine službeno položio temelje za poticanje čitanja, uvrstivši u svojoj Strategiji razvoja 2018. – 2028., na inicijativu ravnateljice Knjižnice, aktivno poticanje programa svih oblika pismenosti stanovništva: financijske, informatičke, multimedijske i čitalačke. Tom odlukom Prelog se svrstava u rijetke gradove koji službeno prepoznaju stratešku važnost svojih knjižnica, pismenosti i čitanja općenito.

Međimurje

Ekipa OŠ Podturen u polufinalu natjecanja “Pametna pitanja za pametne glave”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ekipa OŠ Podturen u sastavu Dora Blažon, Iva Jalušić i Juraj Tot koju vodi vjeroučitelj Alen Sambolec plasirala se u polufinale natjecanja HKR-a “Pametna pitanja za pametne glave”.

U prvom susretu trećeg kola ova je ekipa poražena od ekipe OŠ Klanjec 11:17. U drugom susretu ekipa OŠ Podturen pobijedila je ekipu OŠ N. Hribara iz Velike Gorice 19:17.

U ponedjeljak, 6. svibnja, ekipa OŠ N. Hribara doživjela i drugi poraz, ovoga puta od ekipe OŠ Klanjec. Tako je ekipa OŠ Podturen zauzela drugo mjesto u svojoj skupini i plasirala se u polufinale.

Želimo im puno uspjeha u polufinalu i plasman u finale koji se održava u Zagrebu u studiju HKR-a.

Nastavite čitati

Međimurje

Novo veliko ulaganje u Odjel pedijatrije Županijske bolnice Čakovec od oko 850.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Županijskoj bolnici Čakovec nastavlja se realizacija plana obnove te uskoro započinju radovi na nastavku rekonstrukcije Odjela pedijatrije što je potvrđeno potpisivanjem ugovora 8. svibnja za izvođenje II. faze vrijedne oko 850.000 eura.

Podsjetimo, Međimurska županija je još 2022. godine velikim ulaganjem od 4,33 milijuna kuna, obnovila dio odjela za liječenje djece i to onaj na kojem se skrbi za najmlađe pacijente, do 18 mjeseci života, dok će se ovim novim ulaganjem, rekonstruirati i opremiti preostali dio odjela, namijenjen smještaju i liječenju djece i mladih do 18. godine života.

Ravnatelj Županijske bolnice Čakovec Igor Šegović, dr. med., naglasio je da ovo veliki dan za djelatnike pedijatrije kojima je zahvalio na iznimnoj predanosti: „Povijesni je ovo dan jer potpisivanjem ugovora za II. fazu rekonstrukcije pedijatrije zaokružujemo našu viziju. Dobit ćemo optimalne uvjete za rad svih naših pacijenata i roditelja, te zahvaljujem županu Matiji Posavcu, Međimurskoj županiji, Upravnom vijeću ŽBČ-a i predsjednici Sonji Tošić Grlač, kao i Ministarstvu zdravstva na podršci.“

Misija i vizija politike Međimurske županije znači i snažan razvoj zdravstvenih ustanova i zdravstvene skrbi u Međimurju, naglasio je župan Matija Posavec: „Ovo je djelatnost u kojoj se godišnje skrbi za gotovo 4000 pacijenata u ambulantama, uz oko 1300 hospitalizirane djece uz koje na godišnjoj razini boravi i 800 osoba u pratnji, mahom roditelja. Županijska bolnica Čakovec jedna je od rijetkih koja omogućava pratnju te je taj model Međimurska županija podržavala kao izraz podrške i empatije svojim građanima“ rekao je župan

Poručio je i da razvoj zdravstva u Međimurju ide dalje: „Danas je potpisana odluka za nabavku dva vozila za sanitetski prijevoz te za još jedno vozilo hitne pomoći za naš Zavod za hitnu medicinu. Svjedočili ste ulagačkim aktivnostima u našem Zavodu za javno zdravstvo, Domu zdravlja te mislim da svi trebamo biti ponosni na postignuto. Međimurska županija je bila i ostaje podrška zdravstvu našega kraja.“

Potpisivanje ugovora o izvođenju II. faze radova s radošću je pozdravio i Dejan Balažin, dr. med., voditelj Odjela pedijatrije, istaknuvši da nema veće nagrade za sav uloženi trud od osiguravanja najvišeg mogućeg standarda smještaja i kvalitetnih uvjeta za rad: „Naši su djelatnici predanošću to zavrijedili kao naši pacijenti, stoga me raduje i činjenica da će nam rad olakšati odobrenje za povećanje broja kreveta u dnevnoj bolnici pedijatrije sa šest na osam. Broj kreveta na Odjelu ostao je isti – 24 – što znači da ćemo uspješno moći zbrinjavati djecu.“

Također, pozvao roditelje na razumijevanje jer ih u periodu izvođenja radova vjerojatno neće biti mogućnosti smještaja uz hospitalizirano dijete s obzirom da će svi pacijenti Odjela biti u ranije preuređenom prostoru.

Građevinske, strojarske i elektroinstalaterske radove izvest će djelatnici tvrtke Đurkin, a predstavnica tvrtke Maja Đurkin naglasila je da će radovi biti izvedeni odgovorno i kvalitetno unutar ugovorenog roka od 100 dana.

Okupljenima se obratila i izaslanica Ministarstva zdravstva Anita Milas-Anzić, dr. med., te naglasila da je Ministarstvo uočilo optimalno korištenje resursa u Županijskoj bolnici Čakovec što je rezultiralo povećanjem kapaciteta dnevne pedijatrijske bolnice pedijatrije, a time i omogućilo racionalizaciju troškova poslovanja i smanjenje liste čekanja.

O pacijentima Odjela pedijatrije skrbi pet pedijatara i 30 medicinskih sestara, uz podršku pet vanjskih liječnika koji pomažu u pokrivanjima dežurstava te rade u ambulantama kojima godišnje prođe i po 4000 pacijenata dječje dobi.

Koliki su rezultati najvećeg ulagačkog ciklusa Međimurske županije u zdravstvo ikada, te i u Županijsku bolnicu Čakovec, govori i popis obnovljenih odjela u recentnom razdoblju: odjel neonatologije, rađaonica, zatim prostori dječje i abdominalne kirurgije, rekonstrukcija i prenamjena starog bolničkog paviljona u moderni bolnički kompleks s Centralnom dnevnom bolnicom i suvremeno opremljenim Odjelom fizikalne terapije, zatim rekonstrukcija prilaza ustanovi, te Odjela pedijatrije uz što ne treba zaboraviti višemilijunski projekt energetske obnove svih bolničkih zgrada.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje