Povežite se s nama

U fokusu

Gospodarstvenici o Vladinoj mjeri za povratnike: To je poput heroina. Zašto nema nagrade za one koji su ostali u Hrvatskoj?

euro, novac

Objavljeno:

- dana

Zoran Andročec, direktor poslovnog udruženja Ingra Det koja okuplja tvrtke koje posluju u inozemstvu, a najviše ih je s područja Varaždinske i Međimurske županije, komentirao je za N1 televiziju novu demografsku mjeru države, poticaj od 200.000 kuna za one koji se vrate u Hrvatsku.

– Dobro je da država počne razmišljati o bitnom hrvatskom problemu, onom kadrovskom. Tko naseljava ovu zemlju, tko ovdje radi i privređuje. Hrvati koji su otišli, su otišli, našli nova radna mjesta. Neki su bez posla pa će se vjerojatno dio njih uhvatiti za ovu mjeru i vratiti. Nama je najbitnije pitanje stručnog, tehničkog, tehnološkog kadra s kojim radimo, efikasnosti koju imamo ne bismo li obnovili zemlju na način na koji ona to zaslužuje, a zaslužuje novi urbanizam i nove tehnologije, a uz to idu odgovornost i novi porezni sustav. Ako mi nemamo projekciju, imaju drugi – rekao je Andročec, a za jednokratnu novčanu pomoć dodao: “To je nešto poput heroina. Dajte ljudima alat, a ne pomoć”.

Kaže kako je glavni problem što država nema precizne podatke tko je gdje, tko je otišao, gdje se zadržava, a poglavito se to tiče radnika na sjeveru Hrvatske jer oni nisu odjavljeni, a rade negdje drugdje.

– Teško je reći zašto netko ne bi trebao dobiti nagradu jer je ostao u Hrvatskoj. Problem kod nas se vidi iz aviona, kad slijećete u Zagreb. Vidite da je zemlja neobrađena, kad odete u provinciju vidite šikare oko kuća. Toga nije trebalo biti, trebalo je otvoriti Hrvatsku za strane i domaće investitore i otvoriti im strateške puteve da za 10, 20, 30 godina Hrvatska ima dostojnu ekonomiju i socijalni sustav za svoje stanovnike – rekao je Andročec za N1 televiziju.

Zoran Andročec

Što se tiče motiva za odlazak iz zemlje, novac je, kaže, tek na trećem, četvrtom mjestu.

– Prvo je struka, napredovanje u struci, socijalno ekonomski sustav, sigurnost u budućnosti i onda tek novac. Novac u jednoj zemlji ne znači isto kao u drugoj. Ja bih ovdje mogao imati plaću 10 kuna da mi je sve drugo plaćeno od države. Uspoređujemo često kruške i jabuke. Njemačka je trebala vodoinstalatere pa ih je privukla svojim socijalnim sustavom – rekao je Andročec.

S obzirom da je sutra godišnjica potresa na Baniji, komentirao je sporu obnovu, odnosno je li normalno da godinu dana nakon potresa nemamo još nijednu potpuno obnovljenu kuću kuću od strane države.

“Mi bismo to odradili drugačije, prepustili struci i tehnici da odradi svoje, a državi da odradi što treba. Državi je tu samo da kaže strategiju i da kupi strateške materijele, a ostalo prepusti poduzećima. Očigledno je došlo do zamjene uloga mikromenadžmenta u nečemu što je trebalo odraditi puno prije. Ne znam zašto je to tako, vidim samo ono što vidim na ulici, a to je da stvar nije napravljena”, rekao je Andročec te dodao da smo trebali “raspisati međunarodni natječaj ne samo za kuće i tehnologiju, nego i za menadžere koji će time upravljati”.

U fokusu

U teorije zavjera češće vjeruju mlađe osobe, manje obrazovani i građani desnih svjetonazora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kakva obilježja imaju građani i građanke Hrvatske koji su skloniji vjerovanju u teorije zavjera i dezinformacije te za koga oni glasaju na izborima, predstavljeno je na današnjem predstavljanju rezultata anketnog istraživanja Jadranskog opservatorija za digitalne medije (ADMO).

Anketno istraživanje je provedeno od 11. prosinca 2023. do 31. siječnja 2024. na nacionalnom probabilističkom uzorku od 924 osobe, u dobi od 18 do 65 godina, koje koriste internet i koje su sudjelovale u prvom krugu istraživanja 2022. godine.

U odnosu na svibanj 2022., kada je proveden prvi val istraživanja na istim sudionicima, početkom 2024. godine vidi se porast u slaganju s većinom tvrdnji koje opisuju globalne teorije zavjera, objavio je GONG.

– Uočeno je devet viralnih tema koje se odnose na stanje nakon pandemije i COVID-19, klimatske promjene, veliku zamjenu stanovništva, veliki reset, QAnon, ratove u Ukrajini i Gazi, EU i teorije o LGBTQ+ zavjerama. Posebno se izdvajaju teorije zavjera o migracijskim prijetnjama, post-covidu, Europskoj uniji i velikom resetu svijeta. Sve to upućuje na postojanje super-teorije zavjere koja predstavlja konspiratornu imaginaciju o svjetskoj tiraniji kojom vladaju neodređene elite – pojasnio je jedan od autora istraživanja Nebojša Blanuša, profesor s Fakulteta političkih znanosti i član ADMO-a.

– Mlađe i manje obrazovane osobe, osobe desnih ideoloških orijentacija kojima se čini da se svijet prebrzo mijenja na zlokoban način i time ugrožava postojeći način života, oni s niskim povjerenjem u znanost i tradicionalne medije te oni s intuitivnim stilom razmišljanja – to bi bili građani i građanke za koje možemo reći da su prema rezultatima istraživanja skloniji vjerovati u super-teoriju zavjere – pojasnila je jedna od autorica istraživanja Ivana Hromatko, profesorica s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i članica ADMO-a.

Prema prikupljenim podacima, takav način razmišljanja izraženiji je kod birača koji su na nedavno završenim parlamentarnim izborima glasali za Most i partnere te za koaliciju okupljenu oko Domovinskog pokreta. Teorije zavjere najmanje prolaze kod birača Možemo.

Povjerenje u institucije je i dalje vrlo nisko i uglavnom se nije promijenilo u odnosu na prethodnu točku ispitivanja, upozorila je jedna od autorica istraživanja Mirjana Tonković, profesorica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Najmanje povjerenja sudionici istraživanja imaju u političke stranke, Hrvatski sabor, Vladu, pravosuđe. U prosjeku je to povjerenje niže od 3 na skali od 1 do 10. Oko 90 % sudionika i sudionica smatra da su za stvaranje i širenje lažnih informacija u Hrvatskoj najviše odgovorni političari, zatim novinari i urednici, društvene mreže, korporacijski lobiji i teoretičari zavjera – pojašnjava Tonković te ističe kao je procjena sudionika o vlastitoj informiranosti o političkim zbivanjima relativno niska, čak niža u odnosu na 2022.

– Interes ispitanih građana i građanku za politiku i izbore je nizak i nepromijenjen u odnosu na prvo mjerenje. Vjerovanje u lokalne i globalne teorije zavjera je poraslo, povjerenje u znanost se smanjilo, a politička orijentacija ispitanika je nešto desnija u odnosu na svibanj 2022. godine – zaključuje Tonković.

U odnosu na 2022. poraslo je slaganje s tvrdnjom da velike farmaceutske tvrtke namjerno šire zarazne bolesti kako bi povećale prodaju lijekova (44% ispitanih se slaže), kao i s tvrdnjom da se svakoga tko ima računalo spojeno na Internet tajno prati i neovlašteno nadzire (45% ispitanih se slaže).

Nadalje, porastao je broj onih koji vjeruju da Židovi upravljaju najvažnijim svjetskim događajima za gotovo 10% i sada iznosi 30% od ukupnog broja ispitanih. U odnosu na rezultate iz 2022., kada je iznosio 10 posto, porastao je i broj građana i građanki (14%) koje vjeruju da je globalno zatopljenje izmišljotina korumpiranih znanstvenika koji žele i dalje trošiti javni novac za svoja istraživanja. Čak 45% sudionika i sudionica istraživanja slaže se s tvrdnjom da bez obzira tko je službeno na čelu vlada, medija i korporacija, postoji tajna grupa moćnika koja kontrolira događaje u svijetu, kao što su ratovi i ekonomske krize.

Svjetlana Knežević iz Gonga upozorila je kako je u super izbornoj godini, više no ikada prije, postalo jasno kako su dezinformacije, vjerovanje u teorija zavjere i zloupotreba umjetne inteligencije veliki rizici za integritet izbora i demokraciju. Vratiti povjerenje u institucije, medije, znanost, kao i politički obrazovati građanstvo, da njeguju zdravi skepticizam i kritički promišljaju, ali i aktivno sudjeluju u društvu i političkim procesima vidi kao smjer za ozdravljanje demokracije.

ADMO je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine. ADMO je dio EDMO-a, Europske digitalne mreže za borbu protiv dezinformacija u kojoj sudjeluju hubovi iz svih zemalja članica EU.

Nastavite čitati

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje