Povežite se s nama

U fokusu

Vrije u varaždinskom Zavodu za hitnu medicinu: liječnici nezadovoljni, voze li se pacijenti u neispravnim vozilima?

Objavljeno:

- dana

Stručno vijeće Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije odlučilo je ovih dana prekinuti šutnju o problemima u suradnji s ravnateljem Mladenom Smoljancem, mag. oec. Štoviše, Anđela Simić, dr. med., univ. mag. spec. hitne medicine, u svom dopisu redakciji Regionalnog tjednika ukazuje da je situacija u Zavodu neodrživa jer ravnatelj sustavno i neargumentirano odbija prijedloge struke!

Loše upravljanje?

Primjerice, ravnatelj navodno još uvijek nema zamjenika medicinske struke koji zadovoljava propisane zakonske uvjete, a čak i kad u pandemijskoj godini imenuje zamjenike, nitko nema pojma po kojim im je koeficijentima obračunata plaća. Liječnici se tuže i na vozila, koja se učestalo kvare, a jedno je, kako navodi Simić, bilo u tri mjeseca čak šest puta na servisu. Problema ima i s opremom kojoj je istekao vijek trajanja te fluktuacijom stručnih zaposlenika.

– Tijekom ravnateljevog mandata iz razloga lošeg upravljanja Zavod je napustilo troje liječnika, devetero medicinskih sestara i medicinskih tehničara te sedam vozača, kvalitetnih i educiranih za rad u Hitnoj medicinskoj službi. Kako bi poboljšali situaciju u Zavodu, 25 liječnika (od ukupno 30) potpisali su apel Stručnog vijeća Upravnom vijeću ustanove kako bi se situacija razriješila i poboljšala. No, zasad bez ikakvog odgovora, a Upravno vijeće je također pisano obaviješteno o svemu navedenom – ističe Anđela Simić.

Međutim, ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije tvrdi da nikada nije niti će odbiti nijednu odluku ili prijedlog Stručnog vijeća. Naime, riječ je o savjetodavnom tijelu ravnatelja, čije članove on imenuje, i to tako da su u njemu svi koordinatori liječnika u ispostavama te još troje članova po izboru ravnatelja.

– Djelokrug rada tog tijela je razmatranje stručnih pitanja kao što su lijekovi, medicinski postupci, medicinska oprema i slično, a ne kadrovska pitanja i upravljanje Nastavnim zavodom. Za upravljanje Nastavnim zavodom je odgovorna Uprava Nastavnog zavoda na čelu s ravnateljem. Cijeli “problem” je najvjerojatnije počeo zbog želja pojedinih liječnica da odu iz Zavoda bez odrađivanja obveze koja proizlazi iz plaćanja njihove specijalizacije. To zaključujem po tome što je jedna liječnica, kad je postalo jasno da od toga neće biti ništa, zatražila službeni izračun svog dugovanja. Treba napomenuti da troškovi specijalizacije za jednog liječnika medicine iznose oko milijun kuna, a Zavod je istovremeno na školovanju imao pet liječnica – ukazuje Mladen Smoljanec.

Otkad su se liječnice vratile sa specijalizacije, sve su, prema njegovim riječima, dobile najviša moguća postavljenja u Zavodu, koji je za vrijeme njihove specijalizacije izrastao u Nastavni zavod, u čemu, nažalost, nijedna nije sudjelovala.

”Pružale su otpor”

– Dapače, u jednom kraćem razdoblju, kad je Zavod imao manjak liječnika nakon što je nekoliko liječnika u kratkom roku dobilo specijalizacije i otišlo na edukaciju u Zagreb, morao sam tražiti i dobiti nalog Ministarstva zdravstva da se one privremeno vrate na rad u naš zavod, čemu su pružale velik otpor. Unatoč tomu što liječnice na sve moguće načine pokušavaju opstruirati rad Nastavnog zavoda, raspisan je natječaj za nabavu četiriju novih vozila za sanitetski prijevoz, koja će biti isporučena kroz desetak dana, a uz to je provedena i nabava zaštitne opreme, koja će također stići za desetak dana. Dogovorena je i organizirana združena vježba sa svim žurnim službama Županije, dogovorili smo i organizirali zajedničku vježbu sa Sveučilištem Sjever, zatim akciju povodom Dana hitne medicine u Sisku, obnovili Ispostavu Novi Marof, što je samo dio redovnih poslova. Nitko od tih nekoliko “vrlo stručnih” osoba se nije niti potrudio pitati, a kamoli u njih uključiti – rezolutan je ravnatelj, od kojeg doznajemo da je Zavod u zadnjih pet godina nabavio 21 novo vozilo, što za timove T1, što za sanitetski prijevoz.

Sva ta vozila su dobila atest Centra za vozila Hrvatske, koji je jedini ovlašten za njihovu certifikaciju, i to marki i tipova vozila kakve ima velika većina zavoda u Hrvatskoj.

– Ako naš Nastavni zavod ima 43 vozila, razvidno je da se vozni park obnavlja velikom brzinom i da je sigurno prosječno najmlađi u Hrvatskoj. Moram napomenuti da je jedno od novonabavljenih vozila stiglo iz donacije, kad su naše liječnice bile na specijalizaciji. Naša vozila godišnje prijeđu više od 1,3 milijuna kilometara i prevezu više od 65.000 pacijenata. Kvarovi na vozilima su uobičajeni i prosječni u cijeloj zemlji, s tim da treba napomenuti da se u Varaždinskoj županiji posljednje tri godine intenzivno gradi u sklopu projekata aglomeracija, što je uzrok nešto većeg broja mehaničkih oštećenja podvozja i stakala te guma. Uz to su i u krugu Opće bolnice Varaždin u posljednje tri godine kontinuirano bila otvorena gradilišta, što je također pridonijelo oštećenjima pneumatika. Svi kvarovi koji nastanu u garantnom roku se servisiraju iz garancije, a izvan tog roka redovnim održavanjem, što je uobičajeno svugdje – uvjeren je Smoljanec.

Po njemu, Zavod kojim rukovodi je uvijek imao, ima sada i uvijek će imati popunjena sva rukovodeća mjesta odgovarajućim kadrom.

– Koliko je to kvalitetno, dokaz je i to što je moj prijašnji zamjenik po odlasku u mirovinu dobio Nagradu za životno djelo Grada Varaždina, a prijašnji pomoćnik za sestrinstvo je pozvan u nastavno osoblje Sveučilišta Sjever. Nastavni zavod ima svu propisanu opremu koju mora imati i koja se redovito zanavlja. Uz to imamo i opremu koja je nadstandardna, među kojom je, primjerice, auto puls, koji ima samo mali broj zavoda u Republici Hrvatskoj. Kroz nekoliko mjeseci uz pomoć Varaždinske županije nabavit ćemo još jedan defibrilator za Ispostavu Ivanec, a zahvaljujući tomu će svi defibrilatori, koji su osnovni uređaji u vozilima, biti mlađi od pet godina – tvrdi Smoljanec.

Osvrćući se na odlazak liječnika iz Nastavnog zavoda, ustvrdio je da su svi otišli na specijalizacije ili u mirovinu.

– Tehničari su, prema mojim saznanjima, otišli najvećim dijelom izvan zemlje, a vozači su otišli za boljim plaćama jer su u svim zavodima, pa tako i u Nastavnom zavodu za hitnu medicinu Varaždinske županije, plaće određene koeficijentima na državnoj razini – objasnio je ravnatelj.

Zakonske odredbe

I dodao:

– Sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, ravnatelj zdravstvene ustanove ima zamjenika, a može imati pomoćnika za pravne poslove, pomoćnika za financijsko poslovanje, pomoćnika za sestrinstvo – glavnu sestru zdravstvene ustanove te pomoćnika za kvalitetu sukladno zakonu kojim se uređuje kvaliteta zdravstvene zaštite. Svakako, glavna sestra i pomoćnik za kvalitetu moraju biti zdravstvene struke. Zamjenik i pomoćnik ravnatelja nisu iste osobe. Pomoćnici su imenovani nakon što je 1. siječnja 2019. godine na snagu stupio novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti, donesen 2018. godine, a radilo se o usklađivanju s novim zakonskim odredbama. Svi koeficijenti su određeni Uredbom o nazivima radnih mjesta i koeficijentima složenosti poslova u javnim službama, dakle na državnoj razini – zaključio je Smoljanec.

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje