Povežite se s nama

U fokusu

Bosilj oštro o Budimo grad („budimo Petrić“): Vole transparentnost, osim kad se radi o njihovom interesu

Objavljeno:

- dana

Varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj u podužem je statusu na svom Facebook profilu odgovorio na prozivke platforme Budimo grad te ih nazvao jeftinim politikanstvom. Nije propustio podsjetiti i na to da je gradski vijećnik Petrić, član spomenute platforme i varaždinski odvjetnik, glasovao na sjednici Gradskog vijeća za odluku o prostornom uređenju zone VIS Konfekcija.

On je, naime, direktor društva TEX-CO d.o.o. koje je zajedno s njegovom majkom većinski dioničar društva Vis konfekcija d.d.

Povod za Bosiljev istup vjerojatno je ovotjedni istup platforme Budimo grad, gdje su prozivali gradsku vlast zbog Varkoma, Varteksa, baliranog otpada… Podsjetimo i da su Budimo grad nakon izbora bili politički partner gradskoj vlasti.

U nastavku prenosimo sve što je gradonačelnik poručio platformi Budimo grad:

Politika bi trebala biti odgovorno odnošenje prema javnoj stvari, dok je politikanstvo sve ono drugo.

Politikanstvo je vrlo često sazdano od demagogije i populizma, a u osnovi govoreći narodski – mazanje očiju građanima. A kako to izgleda u praksi, možete pratiti iz djelovanja dijela Platforme Budimo grad. U ovoj prilici uopće neću govoriti o dosljednosti nazovi zagovaratelja transparentnosti (koji vole dosljednost osim kad se radi o njihovom interesu, poznat kao slučaj „budimo Petrić“ – VIS), već o novim pokušajima politikanstva na najjače. Što je zajedničko svim politikantima? Napadanje političkih protivnika vrlo često lažnim optužbama, namjerno iskrivljavanje činjenica ili potpuno izmišljanje, prešućivanje argumenata koji mu ne idu u prilog. To bismo mogli nazvati zlonamjernost, što u politici zna biti pojava a u politikanstvu je stanje. Drugo važno obilježje politikanstva je površnost, neinformiranost, nestručnost i neznanje, koje onda maskiraju napadima i podmetanjima.

Sve ovo možete pronaći u objavi dijela platforme BG (za ovu priliku „budimo Petrić“) u kojima pokazuju upravo sve te vrline politikanstva. Bez ikakvih utemeljenja, lažno optužuju o navodnim namještanjima natječaja za zbrinjavanje otpada u Brezju. Toliko su smiješni u optužbama da se počinjem pitati „a za koga oni to drukaju?“ Pa kad su mi eto dali priliku da ih javno podučim, s posebnim veseljem to i činim. Možda nešto i nauče (ponavljam, ako iza napada ne stoje neki sasvim jasni ciljevi u stilu VIS „budimo Petrić“).

Budući da se radi o Sanaciji zatvorenog odlagališta koja podrazumijeva i građevinske radove i usluge oporabe otpada, u ovom poslu teško će ijedna tvrtka moći nastupiti sama, naprosto iz razloga jer nema tvrtki koje samostalno objedinjavaju sve ove usluge i radove. Stoga je promet od 200 milijuna kuna u zadnjih 5 godina, koji u natječaju treba dokazati zajednica ponuditelja, referenca koju naši centri za gospodarenje otpadom zajedno s nekom građevinskom firmom partnerom vrlo lako mogu dokazati.

Dalje, dio platforme Budimo grad očigledno nije upoznat s činjenicom da naši centri za gospodarenje otpadom koje su spomenuli – Marišćina, Kaštjun, Bikarac – nemaju dovoljno vlastitih kapaciteta niti za oporabu svog otpada za gradove i općine koje pokrivaju. Oni svake godine moraju raspisivati natječaje za nekoliko tisuća tona „viška“ otpada koji im ostane neobrađeno te su prinuđeni tražiti nekoga da taj otpad preuzme i oporabi.

Ono što posebno zabrinjava je da autori ovih insinuacija forsiraju odlaganje otpada koje je kako ističu „jeftinije“ od mehaničko-biološke obrade otpada. Postavlja se pitanje gdje i u kojem dobu oni žive? Ima li išta skuplje od odlagališta, zagađenja tla, podzemnih voda, emisija CO2. Sve i da otpad iz Brezja zadovoljava uvjete za odlaganje, a ne zadovoljava – što je analizama akreditiranih laboratorija i dokazano, danas nitko tko je imalo ekološki osviješten ne bi trebao forsirati odlaganje. A da stvar bude još i karikaturalna, zagovaratelji „zeleni“ i ekološki osviješteni. Ekipa, dajte se malo educirajte o zelenim politikama. Vama za informaciju – dok se cijela Europa i razvijeni dio svijeta bore za zatvaranje deponija kao najopasnijeg vida za okoliš i zdravlje ljudi, intenzivno potiču zatvaranje deponija, educiraju svoje građane o štetnosti odlaganja (deponiranja) otpada, naši se zeleni eto okrenuli u 19. stoljeće.

Za javnu raspravu treba imati neke važne preduvjete: stručno znanje, relevantne i istinite podatke i informacije, želju da se raspravlja na temelju argumenata. Znači, sve ono što dio „zelene“ ekipe nema. Oni imaju ono iz uvoda: višak zlonamjernosti, a manjak stručnosti.

Rješavanje bala u Brezju je preozbiljna tema da se njome bave neupućeni ili zlonamjerni. Svi dobronamjerni prijedlozi, želja za zajedničkim naporima u konačnom rješenju varaždinskog „istočnog grijeha“ su dobrodošli. Vjerujem da će i dalje biti podmetanja i kočničara, ali se neću dati uplašiti niti obeshrabriti u ovom poslu. Čistih namjera, bistrog uma i vrućeg srca i dalje dajem sve od sebe da sa svojim timom pometem sve zaostale „bale“ i bale. Varaždin to zaslužuje.

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje