Povežite se s nama

U fokusu

Jasminka Begić na pisanju zapisnika zarađivala 300.000 kuna godišnje, a onda potjerana iz Međimurja

Objavljeno:

- dana

AKTUALNA ZAMJENICA V. D. RAVNATELJA

Aktualna zamjenica v. d. ravnatelja Opće bolnice Varaždin, diplomirana pravnica i članica SDP-a Jasminka Begić bila je privatna poduzetnica.

Od 1995. godine vodila je tvrtku Libecod d.o.o. za menadžment i usluge, i to zajedno s partnericom Lidijom Belcar-Prstec, koja danas vodi istoimeni Odvjetnički ured u Varaždinu. Čak 15 godina su ta tvrtka, a kasnije Odvjetnički ured – u kojem je Begić bila i zaposlena – odlično zarađivali pružajući intelektualne usluge zdravstvenim ustanovama u Međimurskoj županiji. 

Nelogična suradnja

Oko 300.000 kuna godišnje su dobivale od tamošnjih Doma zdravlja Čakovec, Zavoda za javno zdravstvo i Ljekarna Međimurske županije, i to za pisanje zapisnika, odluka i sličnih dokumenata! Dugogodišnja suradnja prekinuta je 2010. godine: tadašnji župan Ivica Perhoč (SDP) utvrdio je da je riječ o prevelikom iznosu te je zatražio da sve tri ustanove prekinu tu suradnju.

Iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije potvrdili da je suradnja trajala od 1995. do 2010. godine.

Pitanje zanimljivoga poslovnog puta Jasminke Begić otvorio je u petak na sjednici Županijske skupštine vijećnik HDZ-a Robert Maček.
– Jasminka Begić je u Općoj bolnici Varaždin, prema riječima v. d. ravnatelja Nenada Kudelića, angažirana kao njegova zamjenica jer se razumije u pravne poslove. Ona, međutim, nema status odvjetnice, ali nije to jedino sporno. Trebali biste istražiti kojim se poslovima bavila, jer je po 300.000 kuna godišnje u Međimurju navodno dobivala za pisanje zapisnika za tri zdravstvene ustanove – rekao je Maček.

U javnosti je Begić postala poznata kad je 2012. godine imenovana za ravnateljicu tada novoosnovanog Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije. Prije toga je radila u Odvjetničkom uredu Lidije Belcar- Prstec, no odgovor na pitanje na kojim poslovima i u kojem točno razdoblju iz toga odvjetničkog ureda nismo dobili. No, ako je suditi prema odgovoru iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, do 2010. godine sigurno.

– Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije 1. rujna 1995. godine zaključio je na neodređeno Ugovor o poslovnoj suradnji s poduzećem Libecod d.o.o. zastupanim po direktorici Jasminki Begić i Odvjetničkom kancelarijom Lidije Belcar-Prstec radi obavljanja pravnih poslova (izrađivanje pismenih izvješća prilikom stupanja na snagu novih zakonskih i podzakonskih akata, izrada akata odluka i zaključaka…). Dana 1. srpnja 2002. godine zaključen je Ugovor o poslovnoj suradnji samo s Odvjetničkom kancelarijom Lidije Belcar-Prstec, u kojem je radila Jasminka Begić na pravnim poslovima (usmene upute za primjenu propisa, izrada akata, zapisnika, odluka, materijala za sjednicu Upravnog vijeća…) i to do zaključno 31. prosinca 2010. godine – odgovorili su.

Na tim poslovima ju je angažirala tadašnja ravnateljica čakovečkog Doma zdravlja Nevenka Krčar, liječnica opće medicine. To nam je potvrdio bivši međimurski župan Ivica Perhoč.

– Više se ne sjećam je li ugovor o djelu bio potpisan s Odvjetničkim uredom Belcar-Prstec ili direktno s gospođom Begić. No, znam da mi je bilo nelogično da vanjski odvjetnički ured pruža takve usluge zdravstvenim ustanovama. Smatrao sam da je bolje i racionalnije rješenje raspisati natječaj za pravnika kojeg ćemo imati na raspolaganju 24 sata, a ne da angažiramo vanjski odvjetnički ured kojeg plaćamo – rekao je Perhoč.Detalja oko iznosa koji su im se isplaćivali se više ne sjeća.

– Mogu samo reći da je svoj posao Begić radila korektno i u skladu s potpisanim ugovorom. Ako je u ugovoru pisalo da je dužna pisati zapisnike i odluke, onda je to i radila. Ponavljam, nisam to ugovorio, a smatrao sam da nam za pisanje zapisnika ne treba vanjski suradnik – jasan je bio bivši međimurski župan.

Suradnja je otkazana krajem 2010., no Begić i Belcar-Prstec vrlo su brzo uspjele pronaći nove poslove, ovaj put u Varaždinskoj županiji. Begić se javila na javni natječaj i postala je ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije, a njezina partnerica Belcar-Prstec u ožujku 2012. potpisuje ugovor s Općom bolnicom Varaždin za pružanje pravnih usluga na godinu dana! Konačno, Begić je iz Zavoda ove godine prešla u Opću bolnicu, na mjesto zamjenice v. d. ravnatelja, gdje je angažirana zbog velikog iskustva na pravnim poslovima u zdravstvenim ustanovama.

Izvor: RT
Foto: Arhiva Rt

U fokusu

U teorije zavjera češće vjeruju mlađe osobe, manje obrazovani i građani desnih svjetonazora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kakva obilježja imaju građani i građanke Hrvatske koji su skloniji vjerovanju u teorije zavjera i dezinformacije te za koga oni glasaju na izborima, predstavljeno je na današnjem predstavljanju rezultata anketnog istraživanja Jadranskog opservatorija za digitalne medije (ADMO).

Anketno istraživanje je provedeno od 11. prosinca 2023. do 31. siječnja 2024. na nacionalnom probabilističkom uzorku od 924 osobe, u dobi od 18 do 65 godina, koje koriste internet i koje su sudjelovale u prvom krugu istraživanja 2022. godine.

U odnosu na svibanj 2022., kada je proveden prvi val istraživanja na istim sudionicima, početkom 2024. godine vidi se porast u slaganju s većinom tvrdnji koje opisuju globalne teorije zavjera, objavio je GONG.

– Uočeno je devet viralnih tema koje se odnose na stanje nakon pandemije i COVID-19, klimatske promjene, veliku zamjenu stanovništva, veliki reset, QAnon, ratove u Ukrajini i Gazi, EU i teorije o LGBTQ+ zavjerama. Posebno se izdvajaju teorije zavjera o migracijskim prijetnjama, post-covidu, Europskoj uniji i velikom resetu svijeta. Sve to upućuje na postojanje super-teorije zavjere koja predstavlja konspiratornu imaginaciju o svjetskoj tiraniji kojom vladaju neodređene elite – pojasnio je jedan od autora istraživanja Nebojša Blanuša, profesor s Fakulteta političkih znanosti i član ADMO-a.

– Mlađe i manje obrazovane osobe, osobe desnih ideoloških orijentacija kojima se čini da se svijet prebrzo mijenja na zlokoban način i time ugrožava postojeći način života, oni s niskim povjerenjem u znanost i tradicionalne medije te oni s intuitivnim stilom razmišljanja – to bi bili građani i građanke za koje možemo reći da su prema rezultatima istraživanja skloniji vjerovati u super-teoriju zavjere – pojasnila je jedna od autorica istraživanja Ivana Hromatko, profesorica s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i članica ADMO-a.

Prema prikupljenim podacima, takav način razmišljanja izraženiji je kod birača koji su na nedavno završenim parlamentarnim izborima glasali za Most i partnere te za koaliciju okupljenu oko Domovinskog pokreta. Teorije zavjere najmanje prolaze kod birača Možemo.

Povjerenje u institucije je i dalje vrlo nisko i uglavnom se nije promijenilo u odnosu na prethodnu točku ispitivanja, upozorila je jedna od autorica istraživanja Mirjana Tonković, profesorica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Najmanje povjerenja sudionici istraživanja imaju u političke stranke, Hrvatski sabor, Vladu, pravosuđe. U prosjeku je to povjerenje niže od 3 na skali od 1 do 10. Oko 90 % sudionika i sudionica smatra da su za stvaranje i širenje lažnih informacija u Hrvatskoj najviše odgovorni političari, zatim novinari i urednici, društvene mreže, korporacijski lobiji i teoretičari zavjera – pojašnjava Tonković te ističe kao je procjena sudionika o vlastitoj informiranosti o političkim zbivanjima relativno niska, čak niža u odnosu na 2022.

– Interes ispitanih građana i građanku za politiku i izbore je nizak i nepromijenjen u odnosu na prvo mjerenje. Vjerovanje u lokalne i globalne teorije zavjera je poraslo, povjerenje u znanost se smanjilo, a politička orijentacija ispitanika je nešto desnija u odnosu na svibanj 2022. godine – zaključuje Tonković.

U odnosu na 2022. poraslo je slaganje s tvrdnjom da velike farmaceutske tvrtke namjerno šire zarazne bolesti kako bi povećale prodaju lijekova (44% ispitanih se slaže), kao i s tvrdnjom da se svakoga tko ima računalo spojeno na Internet tajno prati i neovlašteno nadzire (45% ispitanih se slaže).

Nadalje, porastao je broj onih koji vjeruju da Židovi upravljaju najvažnijim svjetskim događajima za gotovo 10% i sada iznosi 30% od ukupnog broja ispitanih. U odnosu na rezultate iz 2022., kada je iznosio 10 posto, porastao je i broj građana i građanki (14%) koje vjeruju da je globalno zatopljenje izmišljotina korumpiranih znanstvenika koji žele i dalje trošiti javni novac za svoja istraživanja. Čak 45% sudionika i sudionica istraživanja slaže se s tvrdnjom da bez obzira tko je službeno na čelu vlada, medija i korporacija, postoji tajna grupa moćnika koja kontrolira događaje u svijetu, kao što su ratovi i ekonomske krize.

Svjetlana Knežević iz Gonga upozorila je kako je u super izbornoj godini, više no ikada prije, postalo jasno kako su dezinformacije, vjerovanje u teorija zavjere i zloupotreba umjetne inteligencije veliki rizici za integritet izbora i demokraciju. Vratiti povjerenje u institucije, medije, znanost, kao i politički obrazovati građanstvo, da njeguju zdravi skepticizam i kritički promišljaju, ali i aktivno sudjeluju u društvu i političkim procesima vidi kao smjer za ozdravljanje demokracije.

ADMO je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine. ADMO je dio EDMO-a, Europske digitalne mreže za borbu protiv dezinformacija u kojoj sudjeluju hubovi iz svih zemalja članica EU.

Nastavite čitati

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje