Povežite se s nama

Međimurje

Nezadovoljstvo gradova i općina: „Zbog neshvatljive odluke Međimurje-plina računi nam skočili do 500 posto!“

Objavljeno:

- dana

Grad Prelog je za trošak grijanja Dječjeg vrtića „Fijolica“ u mjesecu studenome dobio račun od 23.000 kuna. Za isti mjesec prošle godine račun je iznosio gotovo četiri puta manje, 6200 kuna. Slična situacija i u Murskom Središću. Grijanje prostora Dječjeg vrtića „Maslačak“ za prošli mjesec doseglo je iznos od oko 25.000 kuna, dok je lani bio 8000 kuna. Gradonačelnici Preloga Ljubomir Kolarek i Murskog Središća Dražen Srpak, kao glavnog krivca za ovakvo stanje ističu regionalnog distributera, tvrtku Međimurje-plin. I ne samo oni već i načelnici devet međimurskih općina: Male Subotice, Dekanovca, Podturna, Orehovice, Domašinca, Selnice, Svetog Martina na Muri, Vratišinca i Goričana. Naime, svi oni su još 25. studenoga zatražili sazivanje izvanredne sjednice Skupštine Međimurje-plina.

– Svi mi kao vlasnici Međimurje-plina ne znamo kakvo je stanje u tvrtki i zbog čega se ne poštuje uredba Vlade kojom je distributerima plina omogućeno da raskinu prijašnje ugovore o kupnji plina i sklope novi koji omogućuju povlaštenu cijenu od 41 eura po megavatsatu. Naime, Međimurje-plin je jedini od 11 hrvatskih distributera koji nije iskoristio tu pogodnost i svim svojim korisnicima u kategoriji povlaštenih omogućio povlaštenu cijenu plina – rekao je na početku konferencije za medije preloški gradonačelnik Ljubomir Kolarek.

Kako je rečeno na konferenciji u Prelogu, iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja dobivena je informacija da je Međimurje-plin jedini distributer plina koji nije zatražio mogućnost kupnje po povlaštenoj cijeni.

– Zbog takve njihove odluke sve osnove i srednje škole, domovi kulture, sportski centri, neprofitne udruge i organizacije, ali i gradovi i općine plaćaju daleko višu cijenu grijanja prirodnim plinom. S obzirom da od Uprave i Nadzornog odbora Međimurje-plina mjesecima ne dobivamo nikakve informacije, zatražili smo sazivanje Skupštine. Među točkama dnevnog reda trebalo se naći izvješće o stanju u Međimurje-plinu, raskid postojećeg ugovora i potpis novog koji će omogućiti svim povlaštenim korisnicima da imaju pravo na povlaštenu cijenu plina, ali i promjena društvenog ugovora s obzirom da je aktualni protuustavni – dodao je Kolarek.

Gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak otklanja nagađanja da je riječ o političkim previranjima te da se radi isključivo o zaštiti prava svih potrošača, ali i gradova i općina kao suvlasnika Međimurje-plina.

– Želimo samo znati zašto se nije napravio logičan potez koji su napravili svi drugi distributeri u Hrvatskoj. Iako građani Međimurja plaćaju povlaštenu cijenu, to isto pravo nije omogućeno drugim povlaštenim korisnicima koje je odredila Vlada Republike Hrvatske. Postojeće ugovore treba raskinuti, što nije nikakav problem jer i Država i Europska unija svojim direktivama garantiraju da se neće plaćati penali, te se potpisati novi s tvrtkom HEP Plin koja omogućuje kupnju plina po povlaštenoj cijeni od 41 eura po megavatsatu. Primjerice, Grad Mursko Središće prema aktualnom ugovoru plin plaća čak 133 eura po megavatsatu – naglasio je Srpak.

– Neshvatljivo je da se gradovima i općinama, odnosno vlasnicima tvrtke Međimurje-plin onemogućuje pristup stvarnim informacijama i podacima. Zbog nepridržavanja Vladine uredbe dio korisnika plin plaća skuplje čak do 500 posto! Imam informaciju da je jedna čakovečka osnovna škola umjesto uobičajenog iznosa računa za plin od 17.000 kuna za mjesec studeni dobila „čestitku“ na iznos od 88.000 kuna. One koji su pokušali raskinuti ugovor s Međimurje-plinom dočekali su visoki penali – dodala je Sunčana Glavak, hrvatska zastupnica u EU parlamentu.

Prema njezinom mišljenju neshvatljivim potezima Međimurje-plina vjerojatno se pokušavaju prikriti neke prijašnje loše poslovne odluke.

– Međimurje-plin je tražio od Ministarstva da im se omogući kupnja plina po povlaštenoj cijeni, ali bez nadzora kome će naš lokalni distributer taj plin kasnije prodati. Vlada RH to ne dopušta upravo iz razloga da plin dođe do onih kojima je namijenjen bez mogućnosti bilo kakvih malverzacija – dodala je Glavak, a na ovu temu nadovezao se i Dražen Srpak.

– Međimurje-plin je ranije kupovao plin po većoj cijeni i očito ga sad želi i po toj cijeni i prodati. No, postoje kupci koji nemaju povlašteni status i kojima tvrtka može prodati plin po većoj, nezaštićenoj cijeni. Ne smije se loša odluka Međimurje-plina prelamati na nama ostalima. Želimo samo pravo koje koriste svi drugi gradovi u Hrvatskoj, Varaždin, Zagreb, Karlovac, Osijek i ostali. Na to imamo apsolutno pravo – zaključuje Srpak.

Nedugo nakon konferencije u Prelogu, na sjednici Nadzornog odbora Međimurje-plina potvrđeno je da će se izvanredna sjednica Skupštine ovog društva održati 10. siječnja 2023. godine.

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje