Povežite se s nama

Međimurje

Specijalistica obiteljske medicine Vlatka Pleh nova je ravnateljica Doma zdravlja Čakovec

Objavljeno:

- dana

Od 6. siječnja 2023. na čelu Doma zdravlja Čakovec je Vlatka Pleh, dr. med., iskusna specijalistica obiteljske medicine iz Čakovca.

Liječnica je od 1995., kada je diplomirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, a nakon godina rada u tadašnjoj stanici hitne pomoći u Čakovcu, od 2004. godine posvećuje se obiteljskoj medicini.

Bogato iskustvo i poznavanje sustava primarne zdravstvene zaštite motivirali su doktoricu Pleh na iskorak u karijeri u vjeri da će u suradnji s regionalnom samoupravom implementirati rješenja u cilju poboljšanja funkcioniranja ustanove te osnaživanja mreže primarne zdravstvene zaštite u Međimurju, o čemu je bilo riječi na današnjoj konferenciji za novinare u Međimurskoj županiji.

– Primarna zdravstvena zaštita zahvaća gotovo svako domaćinstvo te predstavlja prvi doticaj pacijenta s liječnikom, stoga nam je iznimno važno da imamo kvalitetan sustav koji daje temelj i za kvalitetnu sekundarnu zdravstvenu zaštitu i rasterećenje lista čekanja u našoj bolnici. Već prije 15 godina prepoznali smo značaj primarne zdravstvene zaštite i kada nitko drugi nije razumio naše potrebe, sami smo krenuli u izgradnju novog Doma zdravlja Čakovec, želeći pacijentima i djelatnicima pružiti bolje uvjete. Smjestili smo sve naše zdravstvene ustanove na jednu lokaciju, što je jedinstven slučaj u Hrvatskoj, a time smo omogućili još snažniju sinergiju i bržu reakciju zdravstvenih djelatnika – istaknuo je u svom govoru župan Međimurske županije Matija Posavec koji je zahvalio bivšem ravnatelju Doma zdravlja Čakovec dr. Branku Vrčiću na predanom i stručnom radu.

Dom zdravlja Čakovec ove godine obilježava svojih 30 godina djelovanja. Prva njegova ravnateljica bila je dr. Nevenka Krčmar koja je obavljala svoju dužnost gotovo 18 godina, a nakon nje na čelu Doma više od 12 godina bio je dr. Vrčić.

– Kao osnivač svih zdravstvenih ustanova, Županija i Dom zdravlja Čakovec do sada su aktivno surađivali u smislu ideja i prijedloga kojima se poboljšao sustav primarne zdravstvene zaštite, stoga vjerujem da će se u ovom novom valu i s novim osvježenjem nastaviti jačanje našeg zdravstvenog sustava. Želimo poboljšati komunikaciju s našim zdravstvenim osobljem, pružiti im što bolje uvjete rada i omogućiti da se što više posvete pacijentima, a što manje bave papirologijom – poručio je župan Posavec te s pročelnicom Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb Sonjom Tošić Grlač ravnateljici uputio čestitke i mnogo sreće na novoj funkciji.

– Jedna od prepreka koju ćemo morati premostiti je kadrovski deficit, problem kojeg nije lišeno ni Međimurje, stoga je među prioritetima izrada plana zadržavanja zdravstvenih profesionalaca u primarnoj zdravstvenoj zaštiti na našem području – istaknula je ravnateljica Doma zdravlja Vlatka Pleh te navela osnovne smjernice razvoja ustanove:

– Smjernice razvoja Doma zdravlja uključuju korištenje suvremenih tehnologija i osmišljavanje inovativnih načina organizacije rada, jačanje preventivnih aktivnosti, razvijanje zdravstvenih programa usmjerenih prema povećanju dostupnosti zdravstvene zaštite, korištenje novih tehnologija i alata za edukaciju pacijenata, čime će se osnažiti njihova uloga u održavanju i kontroli vlastitog zdravlja. Svakako planiramo osnivanje ambulante za kronične bolesti koju bi vodili timovi posebno educiranih medicinskih sestara, čime ćemo postići višu kvalitetu skrbi za kronične bolesnike. Međimurska županija zadnjih je godina uložila značajna financijska sredstva u uređenje i opremanje zdravstvenih ustanova. Zgrada Doma zdravlja u Čakovcu jedna je od najmodernijih u Republici Hrvatskoj. Taj trend treba zadržati planiranjem obnove ordinacija primarne zdravstvene zaštite na terenu, u što bi trebalo uključiti i naše jedinice lokalne samouprave. Putem europskih fondova opremljene su ordinacije Doma zdravlja te raspisani natječaji kojima je dodatno opremanje omogućeno i privatnim ordinacijama. To je također dio posla koji ćemo nastaviti u narednom razdoblju kako bismo i dalje uspješno privlačili novac EU fondova, osobito kada je riječ o nabavci opreme za širenje spektra zdravstvenih usluga na razini PZZ-a – rekla je Vlatka Pleh, dr. med.

Trenutno u mreži primarne zdravstvene zaštite, u obiteljskoj medicini, u Međimurju rade 54 obiteljske liječnice i liječnika, među kojima je 26 specijalista obiteljske medicine. Šesnaest ih radi pri Domu zdravlja, a 38 u ugovornim privatnim ordinacijama.

– Tri liječnice trenutno specijaliziraju obiteljsku medicinu, pedijatriju specijaliziraju dvije liječnice, a u mreži djeluju dva tima pri Domu zdravlja te tri privatna. Ginekologiju pokriva pet timova u Čakovcu te tim – bez nositelja – u Prelogu, a jedna je liječnica na specijalizaciji, a dentalnu medicinu 52 tima, od čega je 49 privatnih. U djelatnosti medicine rada su četiri tima, a jedna je liječnica na specijalizaciji – dodala je ravnateljica Vlatka Pleh.

Međimurje

U čakovečkom Centru za kulturu održana svečana promocija studenata ekonomije, računarstva i održivog razvoja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Međimursko veleučilište u Čakovcu u čakovečkom Centru za kulturu Čakovec održalo je svečanu promociju prvostupnica i prvostupnika ekonomije, inženjera računarstva, inženjera održivog razvoja te magistri i magistara ekonomije.

Dekan MEV-a Igor Klopotan naglasio je ulogu studenata i njihovu borbu za izjednačenje vrijednosti ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija, što je rezultiralo time da Međimursko veleučilište u Čakovcu danas može promovirati drugu generaciju s titulom magistara ekonomije.

– Borba je trajala dugo jer smo nailazili na veliku opstrukciju da se ne izjednače veleučilišne titule sa sveučilišnim. Ali zahvaljujući borbi vas, studenata i Zbora veleučilišta, uspjeli smo izjednačiti 300 ECTS bodova sa stručnih i sveučilišnih studija. Velika razlika u izvođenju nastave ne postoji jer isti profesori predaju na fakultetima, isti profesori rade na veleučilištima, među predavačima su doktori znanosti. Konačno smo uspjeli, vi ste druga generacija, odnosno druga promocija kojoj dajemo titulu magistri i magistara ekonomije – istaknuo je Klopotan.

Dekan MEV-a najavom o mogućnosti nastavka studija razveselio je studente računarstva. Naime, uskoro će se prema Agenciji za znanost i visoko obrazovanje uputiti elaborat pa su očekivanja da će se s nastavkom studiranja na smjeru računarstva u Čakovcu moći krenuti već za godinu dana.

Dekan Klopotan također je naglasio važnost veleučilišta s obzirom na činjenicu da okupljaju gotovo 20 posto studentske populacije. Naime, riječ je o 26.000 studenata i kada im se pribroje studenti koji studiraju stručne studije na sveučilištima, dolazi se do broja od 47.000 studenata.

– Stoga, naša borba za struku vrijedi i za sveučilišta koja također imaju stručne studije. Stručni studij koji izvode veleučilišta nedvojbeno generiraju visoku zaposlenost i to dolazi do izražaja kada na tržištu rada nema dovoljno mladih. A  tome smo svjedočili zadnjih nekoliko godina. Naši studenti brzo usvajaju znanja i brzo se zapošljavaju – poručio je Klopotan, pohvalivši pritom studente na njihovom angažmanu i uloženom trudu.

Uslijedio je svečani dio programa promocije.

– Položili smo sve propisane ispite i obranili završne i diplomske radove na studijima Međimurskog veleučilišta u Čakovcu. U ime svojih kolegica i kolega te u svoje osobno ime, molim da nas promovirate u zvanje prvostupnika inženjerstva računalstva, prvostupnika ekonomije, prvostupnika inženjera održivog razvoja i magistra ekonomije – rekla je studentica Bosiljka Oletić.

Nastavite čitati

Međimurje

Pridružite se 5. svibnja popularnoj biciklijadi „Stazama Općine Nedelišće“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Turistička zajednica Općine Nedelišće poziva na još jedno izdanje biciklijade „Stazama Općine Nedelišće“.

Svi željni druženja u prirodi i rekreacije doći će na svoje u nedjelju, 5. svibnja.

Početak biciklijade je u 10 sati kod Lovačkog doma u Nedelišću, a okupljanje i preuzimanje bonova za jelo i piće uz kotizaciju od 5 eura već od 9 sati. Za sve sudionike osigurana je okrjepa na punktovima u Slakovcu (kod Čige) i Gornjem Hrašćanu (Stara kovačnica) te tradicionalni ručak na završetku rute kod Lovačkog doma u Nedelišću.

Biciklijada je namijenjena svim uzrastima, a ovisno o vlastitim afinitetima opredijeliti se možete za kraću ili dužu dionicu u duljini od 22 odnosno 33 kilometara. Dijelom asfaltirane, dijelom makadamske, staze su većinom ravničarske i primjerene zahtjevnosti, dok je za djecu do 16 godina obavezno nošenje kacige.

Kako bi olakšali i ubrzali prijavu svih biciklista od ove godine Turistička zajednica Općine Nedelišće uvela je e-prijavnice za sve sudionike. E-prijavnicu popunite na stranici sbajkomilinanoge.hr –

https://sbajkomilinanoge.hr/page/novost/blog/otvorene-prijave-za-proljetnu-biciklijadu-30

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje