Povežite se s nama

Kultura

Varaždinska Glazbena škola pripremila bogat program proslave velikih 190 godina djelovanja!

Objavljeno:

- dana

Da je Varaždin grad koji njeguje jaku glazbenu tradiciju, govori podatak da upravo Glazbena škola u tom gradu slavi velikih 190 godina postojanja!

Povodom te obljetnice, danas je na konferenciji za medije ravnatelj škole prof. Davor Matačić, sa posebnom savjetnicom župana Natalijom Martinčević, gradonačelnikom grada Varaždina Ivanom Čehokom i ravnateljem Koncertnog ureda Raymondom Rojnikom, predstavio bogat program proslave.

Naime, odlučeno je da će ova cijela godina biti slavljenička, pa će tako Glazbena škola s partnerima, a neki od njih su Gradski muzej Varaždin, Glazbena mladež Varaždina, Gllugl teatar, HNK u Varaždinu i HAZU, tijekom svakog mjeseca organizirati prigodne događaje.

Proslava obljetnice već je počela početkom veljače i to obilježavanjem Dana sjećanja na žrtve holokausta, a nastavila se koncertom Varaždinskog kvarteta i Fašničkim koncertom.

U Europu

Ožujak će obilježiti Dani Josipa Klime, koji se službeno otvaraju danas u Koncertnoj dvorani Glazbene škole, koncerti Sofije Cingule i Ivane Godec-Vinceković, nastupi učenika škole s Komornim orkestrom te koncert Darija i Petre Milković.

Jedan od najznačajnijih događaja ove proslave jest gostovanje učenika i profesora na koncertu u Ravensburgu koji je zakazan početkom travnja.

Uzvratno gostovanje dogovoreno je za sredinu tog mjeseca, a učenici obje škole zasigurno će napraviti sjajan open-air koncert na varaždinskom Korzu.

Krajem travnja održat će se i Međunarodno natjecanje pijanista „Memorijal Jurica Murai“ i „Murai Grand prix“.

Svibanj je u znaku jazz glazbe, pa će shodno tome nastupati brojni izvođači. U povodu 155. obljetnice rođenja velike umjetnice Milke Trnine, dr. sc. Zdenka Weber i polaznici Odjela za solo pjevanje Glazbene škole u Varaždinu održat će prigodno predavanje, odnosno nastup.

Povodom proslave 50. rođendana Davora Bobića, ravnatelja Varaždinskih baroknih večeri, u sinagogi će se početkom lipnja održati koncert židovskih kompozitora u interpretaciji učenika Glazbene škole, nakon čega slijedi autorski koncert Davora Bobića.

U dvorištu Glazbene škole, sredinom lipnja održat će se koncert učenika uz NuSynergetic orchestra.

Rujan će obilježiti suradnja s Gllugl teatrom, a listopad nastup učenika na Varaždinskim baroknim večerima, kao i koncert Stanislava Muškinje.

Krajem godine, u studenome, organizira se znanstveni skup u organizaciji HAZU i Glazbene škole, a pravo iznenađenje jest praizvedba i premijera mjuzikla „Glazba srca mog“ Ivana Josipa Skendera u HNK-u u Varaždinu.

Proslava će završiti otvorenjem izložbe „190 godina djelovanja Glazbene škole u Varaždinu“ u palači Herzer Gradskog muzeja Varaždin.

– Osim koncerata, održavaju se brojne izložbe i jedan znanstveni skup koji će propitkivati što je to Glazbena škola dala sa znanstvenog aspekta ovom gradu i hrvatskoj kulturi, koji su to izazovi koji nam slijede što se tiče glazbenog obrazovanja, ali i same škole – pojasnio je ravnatelj Matačić te izrazio zadovoljstvo što su sve kulturne institucije pristale biti dio ove proslave.

Posebna savjetnica župana Natalija Martinčević istaknula je neke od najznačajnijih osoba koja su povezane s Glazbenom školom u Varaždinu.

– Velik je broj imena koja su prenijela ime grada Varaždina i županije diljem Hrvatske i svijeta, od Ruže Pospiš Baldani, Nade Puttar Gold, Lidije Horvat Dunjko, Tomislava Mužeka, Lane Kos i Zdenke Weber. Dakle, cijeli jedan niz imena koji dokazuju da imamo jednu od najpoznatijih i najcjenjenijih ustanova u glazbeno-obrazovnom smislu u Hrvatskoj, ali i šire – navela je Martinčević te dodala da je zgrada Glazbene škole jedna od ustanova koja je zaštićena kao kulturno dobro, stoga nije mogla ni biti prijavljena za projekte energetske obnove. No, Županije je inicirala izmjenu Zakona po kojem će takvi spomenici, odnosno kulturna dobra, moći u obnovu, za što vjeruje da će se uskoro dogoditi.

Konferenciji je prisustvovao i gradonačelnik Ivan Čehok. Naglasio je da ga veseli suradnja škole s Ravensburgom te dodao da je smisao Europe međusobna suradnja na području kulture, suradnja srednjoškolaca i studenata te mladih glazbenika, tako da vjeruje da će gostovanje kolega iz tog njemačkog grada za Varaždince biti prava glazbena poslastica.

– Mislim da u Hrvatskoj nema Glazbene škole koja je dala toliko nagrada i toliko vrhunskih glazbenih imena – zaključio je gradonačelnik.

 

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje