Povežite se s nama

U fokusu

Gradove i općine uz Bednju od poplava sa 120 milijuna kuna spašavaju Hrvatske vode

Objavljeno:

- dana

Na inicijativu predsjednika županijskog HDZ-a i saborskog zastupnika Anđelka Stričaka ovih dana su predstavnici Hrvatskih Voda te triju susjednih općina obišli teren uz rijeku Bednju u Malom Bukovcu. Riječ je o  području koje je 2012. godine bilo pogođeno velikim poplavama.

Potom je uslijedio radni sastanak na kojem je raspravljano o izgradnji četiri retencije u gornjem toku Bednje, te velikom projektu izgradnje nasipa uz spomenutu rijeku na području grada Ludbrega te tri općine: Mali i Veliki Bukovec i Sveti Đurđ.

Njime će se riješiti problem poplava koje su dosad stvarale velike poteškoće mještanima spomenutih područja, ali i tamošnjim gospodarskim subjektima.

Veliko ulaganje

Riječ je o projektu Hrvatskih voda koji predviđa ulaganje 120 milijuna kuna u sljedećih nekoliko godina u izgradnju spomenutih retencija i nasipa. Dobra vijest je da će većina potrebnih sredstava, stići iz Fondova Europske unije, dok će ostatak osigurati Hrvatske vode.

– Već sada smo osigurali 85 posto sredstava za izradu potrebne projektne dokumentacije iz europskih fondova. Slično će biti i prilikom same realizacije projekta. To znači da Županija, općine i gradovi neće morati izdvojiti novce za rješavanje ovog velikog problema lokalnog stanovništva i gospodarstva – rekao je direktor Vodnogospodarskog odjela za Muru i gornju Dravu Hrvatskih voda Danijel Bunić.

Napomenuo je i da je već dovršena Studija izvedivosti te najavio skori završetak Studije utjecaja na okoliš koja se odnosi na izgradnju četiri retencije te dviju dionica obostranih nasipa u ravničarskom dijelu županije, ukupne dužine 10 kilometara.

– Od 4 retencije za tri su izrađeni idejni projekti dok će se za četvrtu, onu na području Općine Donja Voća, izraditi nakon izmjene njenog prostornog plana. Preostale retencije izgradit će se u Lepoglavi, Bednji i Novom Marofu. Od dviju dionica obostranih nasipa jedan je idejni projekt završen, a dovršetak drugog bit će do kraja godine. Vrijednost ukupne investicije, koja će riješiti veliki problem poplava na spomenutim područjima, procijenjena je na 120 milijuna kuna. Početak izgradnje planiran je za 2020., a završetak do kraja 2021. godine – pojasnio je Bunić.

Dodao je da će Hrvatske vode krenuti u otkupljivanje zemljišta za što je osigurano između 5 i 7 milijuna kuna.

Uloženim naporima Hrvatskih voda na rješavanju problema poplava uz rijeku Bednju zadovoljan je i saborski zastupnik Anđelko Stričak. Štoviše, o ovom je projektu nedavno razgovarao i s nadležnima u resornom ministarstvu, u kojem je dobio potvrdu da spomenuti projekt kreće u realizaciju.

– Posljednjih nekoliko godina svjedočili smo da poplave u našoj županiji mogu pričiniti ogromne štete građanima, poljoprivrednicima i gospodarstvu. Samo 2012. štete su bile procijenjene na više od 100 milijuna kuna. Ovaj projekt je velika stvar za cijelu županiju i veliko ulaganje koje stiže s nacionalne razine, odnosno iz fondova Europske unije i Hrvatskih voda. Pozdravljam i činjenicu da općine, gradovi i Varaždinska županija doslovno ne trebaju uložiti ni kune u ovaj zaista veliki projekt – naglasio je Stričak.

Uz saborskog zastupnika na vodoplavnom području bili su načelnici Malog i Velikog Bukovca, Darko Marković i Franjo Vrbanić, te Josip Jany iz Svetog Đurđa.

Načelnik Marković podsjetio je okupljene da Općina Mali Bukovec već dulje vrijeme radi na aktualizaciji rješavanja problema oko izgradnje nasipa, te da aktivno sudjeluje u dosadašnjem tijeku projektiranja.

– Pokrenuli smo razgovore u Hrvatskim vodama nakon velike poplave 2012. Uočili smo da nasipi nisu dovoljno visoki ukoliko u isto vrijeme nabujaju i Bednja i Drava. Raduje me što su Hrvatske vode došle do faze ishođenja građevinske dozvole i sve bliže početku radova – kazao je Marković.

Izletište na nasipu

Zadovoljan je i jer će nasipi, osim obrane od poplava, služiti i kao novo izletište za mještane općine Mali Bukovec. Naime, na nasipu će se izgraditi šetnica s klupama. Slično razmišlja i načelnik Općine Seti Đurđ.

– Općina Sveti Đurđ podržava sve projekte kojima se osiguravaju rijeke koje protječu kroz općinu – Plitvica, Bednja i Drava. Posebno je pozitivno ako se sredstva osiguravaju iz Europske unije. Poznato je da smo imali velikih problema s rijekom Plitvicom tijekom poplava 2014. godine. Stoga su dobrodošli svi potezi oko izgradnje nasipa – poručio je Jany.

Na njega se nadovezao načelnik Velikog Bukovca Franjo Vrbanić, rekavši da je realizacija projekta Hrvatskih voda trajno rješenje velikog problema spomenutih općina.

U fokusu

FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

FOTO : IVAN AGNEZOVIC

Varteks je za Jugoslavije, diljem države imao više od 200 trgovina. U toj varaždinskoj tvrtki radilo je preko 12.000 radnika. Bila su zlatna vremena i tvrtka je hranila mnoge obitelji u Varaždinskoj županiji.

Danas je tvrtka spala na manje od 700 radnika. Ti isti radnici nisu primili pola plaće za veljaču, kao ni cijelu plaću za ožujak.

Zbog toga su se odlučili na štrajk. Tužna, smrknuta lica, suze u očima, očaj i bijes, vidjeli smo u ponedjeljak, 6. svibnja na parkiralištu ispred tvrtke.

– Mi smo želimo svoje plaće za svoj rad – vikali su.

Mnogi radnici cijeli svoj radni vijek provode u istoj tvrtki.

– Ovo je žalosno. Tu sam od 16. godine. I prije smo bili bez plaće, ali imali smo puno posla. Svašta smo prošli s raznim upravama. Sada nemamo posla, situacija je eskalirala. Niti taj minimalac ne dobijemo, a nemamo ni posla. Kako da dođemo na posao, kako da si kupimo nešto za jesti na poslu, od čega? Ne znam možemo li ovo prebroditi. Imam 35 godina staža. Pola obitelji mi je ovdje radilo, sa suprugom sam gradila kuću iz tog minimalca. Sve sam ovdje ostavila – rekla je gotovo kroz suze Rosana Liber.

Ono što sve radnike zanima kad će napokon dobiti svoje plaće. Ističu da će štrajk trajati dok ne dobiju svoje plaće.

– Nije tajna da je Varteks već bio u teškoj situaciji, no ovi radnici neće nastaviti s proizvodnjom dok ne dobiju dio plaće za veljaču i cijelu plaću za ožujak. Radnici Varteksa taoci su vrijednosti imovine Varteksa. Pripadnici krupnog kapitala žele se imovine Varteksa domoći što jeftinije i brže – ističe Tomislav Rajković, predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje