Povežite se s nama

Kultura

Varaždinska redateljica Anja Strelec predstavila film i održala predavanje na Međunarodnom Filmskom Festivalu u Dhaki u Bangladešu

Objavljeno:

- dana

U sklopu 22. po redu Međunarodnog Filmskog Festivala u Dhaki u Bangladešu, koji se održava od 24. do 28. siječnja, gostuje varaždinska redateljica Anja Strelec.

Na festivalu je prikazan njezin posljednji dokumentarni film „Gdje su nestali svi osmijesi?“ o izazovima s kojima se suočavaju nepalski radnici migratni koji svake godine napuštaju svoje domove u potrazi za boljim životom u inozemstvu gdje nažalost često bivaju zlostavljani i lišeni osnovnih ljudskih prava te se vraćaju kući ili u lošem zdravstvenom stanju ili mrtvi u lijesovima zbog teških uvjeta rada.

Anja je također održala predavanje na festivalskoj konferenciji «Žene u filmu» na temu obrezivanja žena što je tematika njenog novog dokumentarnog filma koji je u fazi pretprodukcije i za koji temu istražuje već oko dvije godine.

Svoj rad predstavila je također u emisiji na bangladeškoj nacionalnoj televiziji Channel i.

Anja Strelec hrvatska je filmska i audiovizualna redateljica te fotografkinja iz Varaždina koja trenutno živi i radi u Bruxellesu. Tijekom svoje karijere usmjerila se na socijalne teme, režirajući nekoliko nagrađivanih dokumentarnih filmova koji su prikazivani diljem svijeta na međunarodnim festivalima i televizijama. Također je sudjelovala na samostalnim i skupnim izložbama fotografije i novih medija Hrvatskoj i inozemstvu, između ostalog u Francuskoj, Sloveniji, Njemačkoj, Italiji, Grčkoj i Belgiji.

Anja Strelec diplomirala je na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, te nastavila svoje obrazovanje u Francuskoj gdje je završila magisterij iz audiovizualne i filmske produkcije na fakultetu Paul Valery u Montpellieru i magisterij iz audiovizualne i filmske režije na Sveučilištu Le Mirail u Toulouseu.

Osim umjetničkog djelovanja kroz različite vizualne formate, zadnjih 15 godina radi kao samostalna audiovizualna i filmska redateljica za belgijsku televiziju, Europsku komisiju i međunarodne organizacije poput UNICEF-a. Također vodi filmske, audiovizualne i fotografske radionice, među ostalima i za delegacije Europske unije i studente filma u zemljama kao što su Eritreja, Gvineja, Gana, Senegal i Bangladeš.

Dokumentarni film„Gdje su nestali svi osmijesi?“ prikazan je do sada na preko petnaest filmskih festivala diljem svijeta, od Belgije, Hrvatske i Grčke preko Indije i Nepala do Kanade i New Yorka te je osvojio četiri nagrade.

Kultura

U Muzeju Međimurja izložba “Oton Iveković – slikar Zrinskih“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom Otona Ivekovića, velikana historijskog slikarstva i istaknutog predstavnika hrvatske moderne, Muzej Međimurja Čakovec obilježava 70. obljetnicu svoga postojanja. Izložba se otvara u petak, 10. svibnja u 19 sati.

Iz iznimno velikog i značajnog slikarevog opusa, za ovu izložbu odabrana su vrlo specifična djela, tj. niz radova na temu događaja i likova iz povijesti velikaške obitelji Zrinski, koji svjedoče o Ivekovićevoj okupiranosti poviješću ove obitelji i njezinom tematiziranju u umjetničkim djelima od samih početaka slikarskoga djelovanja.

Upravo zbog toga je za vrijeme studija na bečkoj Likovnoj akademiji dobio nadimak „Zrinjimaler” – slikar Zrinskih!

Izložba prezentira niz inačica poznatog „Rastanka Zrinskog i Frankopana od Katarine Zrinske“, počevši od prve verzije slike nastale 1887. godine koju je Oton izradio kao dokaz svog talenta umjesto prijemnog ispita, kada je kao mladić s devetnaest godina odlučio krenuti na bečku Likovnu akademiju. Osim „Rastanka“, na izložbi su prisutne i kompozicije velikog formata „Nikola Šubić Zrinski u Sigetu“ i „Zrinski i Sokolović u Sigetu“, zatim „Ivan Gnade – posljednji Zrinski“, kao i akvareli starih hrvatskih gradova i utvrda koji su bili u posjedu Zrinskih, rađeni za Milenijsku izložbu 1898. u Budimpešti.

Autorica izložbe je dr. sc. Snježana Pintarić, renomirana povjesničarka umjetnosti i muzejska savjetnica, koja za ovu izložbu kaže:

„Ako bi slike trebale imati neki svoj autentični ambijent, prostor u kojem njihovo postojanje ima puno opravdanje, a umjetnički izraz najjači učinak, ako postoji neko okruženje u kojem ćemo osjećati jedinstvo umjetničke namjere i dojma kojeg umjetničko djelo ostavlja u oku promatrača, onda je to u ovom trenutku zasigurno prostor Staroga grada Zrinskih u Čakovcu. Predstavljanjem Otona Ivekovića u Muzeju Međimurja Čakovec završeno je na najljepši način jedno uzbudljivo putovanje od punih stotinu i trideset godina u kojem su, dvorac sa svoje strane, a umjetnik s druge, prošli kroz bure i oluje, doživljavali uspone i padove, bili zaboravljani i zanemarivani, da bi nakon desetljeća ponovno bili otkriveni i adekvatno valorizirani. Mogli bismo isto tako reći da su se slike Otona Ivekovića, iako nisu naslikane ovdje, vratile u Čakovec! Vratile su se u stvarni prostor kojeg je u svojoj imaginaciji Iveković stvorio davne 1887. kada je kao netom završeni đak Obrtne škole, pun prkosa i želje za učenjem slikarskog zanata, sa slikom pod rukom kao dokazom svojeg talenta, krenuo pješice u Beč, prijestolnicu Austro-Ugarskog Carstva da bi se upisao na tamošnju Likovnu akademiju i da bi postao hrvatskim historijskim slikarom.”

Nastavite čitati

Kultura

U Čakovcu 8. i 9. svibnja 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U prekrasnom mjesecu svibnju očekuje nas u Čakovcu 51. Majski muzički memorijal „Josip Štolcer Slavenski“.

Prvi dan ove manifestacije, u srijedu 8. svibnja u 13 sati u zgradi Scheier, održat će se koncert studenata Muzičke akademije u Zagrebu, točnije, gudačkog kvarteta imena Visio quartet u sastavu Lea Tvrtković, violina, Vid Krešimir Pavčnik, violina, Vid Ilčić i Lovre Tunuković, violončelo.

Drugi dan, 9. svibnja, u 19 sati slijedi otvorenje izložbe radova učenica i učenika Odjela za likovnu umjetnost i dizajn i smjera Web dizajner Graditeljske škole Čakovec pod nazivom „Tragovima Slavenskog“.

Nakon izložbe program se nastavlja u dvorani Zrinski zgrade Scheier, svečanom dodjelom Nagrade grada Čakovca i koncertom u čast nagrađenoj skladateljici i dakako, Josipu Štolceru Slavenskom.

Ovogodišnja laureatkinja Mirela Ivičević, onima koji iz godine u godinu prate Majski, poznata je kao skladateljica koja nije prvi put dobitnica Nagrade Grada Čakovca. Iako nagrađenu skladbu zbog tehničkih uvjeta nećemo čuti na Večeri laureata, solistica Lucija Stilinović i Ansambl Synchronos izvest će dva izabrana djela iz njenog opusa, dok će nam uživanje u nastavku koncerta i djelima Slavenskog omogućiti Kvartet Sebastian uz sopranisticu Katarinu Toplek Horvat.

Ulaz na programe je slobodan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje