Povežite se s nama

Život i društvo

Knjiga „Visočka gastronomska baština“ donosi recepte za fina stara jela, ali i pregled povijesti te običaja  

Objavljeno:

- dana

„Visočka gastronomska baština“ naziv je knjige koja je u petak, 9. veljače, svečano predstavljena u prepunom Društvenom domu Visoko.

Publikacija je nastala s ciljem očuvanja bogate i specifične gastronomske baštine Općine Visoko, smještene na rubnom južnom dijelu Varaždinske županije, u potkalničkom kraju.

U knjizi je objavljeno 50-ak recepata za tradicijska jela koja su generacijama na jelovniku u tom kraju, kao i za stara jela u modernoj verziji. Uz to, publikacija sveobuhvatno obrađuje teme vezane uz  gastronomsku baštinu, od crtica iz povijesti proizvodnje hrane preko graditeljske baštine vezane uz hranu, klijeti i mlinice, pa sve do običaja toga kraja uoči Uskrsa i Božića, na Ivanje, proštenje, „snoboke“ i drugo.

Urednici knjige su Kristijan Skočibušić i dr. sc. Dragutin Vincek, a autori tekstova Branimir Mateković, Ankica Škarić, Kristijan Skočibušić i Damir Crleni. Nakladnik je udruga Terra vox, a  sunakladnik Varaždinska županija.

– Gastronomska baština visočkoga kraja je u osnovi vrlo jednostavna, ali i bogata jer je riječ o jelima koja su udahnula snagu odrastanja stotina generacija. Ima puno zajedničkog s gastronomijama susjednih zagorskih i prigorskih krajeva, ali unatoč tome i nakon svih spoznaja do kojih smo došli, možemo zaključiti da je riječ o gastronomiji koja je u velikom dijelu jedinstvena i snažno zavičajno određena. Knjiga je, naime, rezultat terenskog rada, bilježenja brojnih razgovora s ljudima treće životne dobi čija su sjećanja od neprocjenjive vrijednosti, traganja za starim fotografijama, kuhinjskim uporabnim predmetima, kuhinjskim krpama i stolnjacima po visočkim kućama, klijetima… Vjerujemo da će među 50-ak receptura svatko pronaći nešto za sebe. Hvala čuvarima narodne baštine visočkoga kraja, hvala svima koji su materijalno ili savjetima pomogli u pripremi i realizaciji ove knjige – rekao je Kristijan Skočibušić u ime autora i urednika publikacije.

Varaždinska županija desetljećima sustavno i intenzivno potiče istraživanje i predstavljanje gastronomske baštine kao jednog od svojih temeljnih identiteta, istaknuo je župan Anđelko Stričak.

– Knjiga „Visočka gastronomska baština“ prvi put na jednom mjestu donosi priču o gastronomskim vrijednostima i tradiciji visočkoga kraja, a uz to daje puno širi kontekst gdje se to bogatstvo dogodilo, gdje se danas čuva i kakva mu je budućnost. Obrađivanje ove teme počelo je još prije desetak godina, pa sam kao župan, ali i kao dijete potkalničkoga kraja zahvalan svim autorima i urednicima što su uspjeli realizirati projekt. Ova knjiga donosi toplinu i mirise obiteljskoga doma, radosti igre u dvorištu, osjećaje koji se nose i žive cijeli život. Najdraža jela koja je spremala moja baka su fanjki, cicmara i bijeli žganci. Svima preporučujem da spreme jela po receptima visočkih domaćica i otkriju tajne njihove kuhinje – rekao je župan Stričak.

Zahvalu urednicima i autorima uputio je i načelnik Općine Visoko Dragutin Mateković.

–  Knjiga ima gastronomski predznak, ali je nama jako važno da čuvamo i očuvamo svoj identitet. Čitateljima, posebno Visočanima, želim da im ova knjiga bude zadovoljstvo sjećanja na uzbudljivo otkrivanje već pomalo zaboravljenih tema iz visočke narodne prošlosti. Svima drugima neka bude poticaj da posjete visočki kraj, uživaju u ljepoti krajolika, lijepoj riječi dobrodošlice i gostoprimstvu ljudi koji marljivo, skromno i pošteno žive od svoga rada, na svojoj zemlji, u svome visočkom domu – istaknuo je načelnik Mateković.

Knjiga donosi recepte iz kuharica visočkih domaćica koje je marljivo zapisivao Branimir Mateković, jedan od autora, a u nazivima jela korišten je izvorni visočki govor. Napuščena, goščena i kokošinska juha, pečena guska i pečeni vrganji s jajci, samo je dio predstavljenih jela kroz recepturu i fotografije. U knjizi ćete pronaći i recept za svima omiljene ribanu kašicu i široke rezance, kao i za pečene makarune ili pak dimljeni buncek s kiselim zeljem. 

Za moderno izdanje visočkih jela pobrinuo se poznati kuhar Damir Crleni, zahvaljujući kojem će svi željni jednostavnih, a okusom bogatih jela pronaći recept za salenjake, listance ili pak fanjke i perice.

– Jela kao što su listanci, frkanec ili fanjki pripremaju se na zanimljiviji način od sličnih primjera u županiji, a kukuruzno, domaće pšenično i raženo brašno jelima su davala poseban okus. Kod jednostavnih jela kao što su perice, octeni grah i kumper z rola ističe se punoća okusa i zasitnost, a bogatstvo okusa ostavljaju gibanice od maka, sira i oraha ili zec na saft i domaći zmesni kruh. Ponuditi ta jela danas u restoranima, s istim okusima uz upotrebu domaćeg brašna i namirnica, sigurno može svim generacijama ostaviti bogatstvo okusa i sjećanje na okuse kuhinja naših baka te ih očuvati za vremena koja su pred nama – zaključio je Crleni.

Uz domaćina, načelnika Dragutina Matekovića, župana Anđelka Stričaka, urednika i autora publikacije, na predstavljanju su bili predsjednik Županijske skupštine Varaždinske županije dr. sc. Josip Križanić, načelnici Damir Poljak, Goran Kaniški, Marin Bosilj, Verica Vitković, Stjepan Krobot, Franjo Poljak i Branko Tukač, županijski pročelnici, ravnatelji, direktori i brojni drugi uzvanici.

Život i društvo

U petak se otvara 19. izložbe vina „Zlatna kapljica Beretinec 2024.”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Varaždinska županija pokrovitelj je ovogodišnje izložbe vina „Zlatna kapljica Beretinec 2024.“, koja ima dugu tradiciju, a po prvi put se održava kao Županijska izložba Varaždinskog vinogorja.

Otvorenje izložbe predviđeno je u petak, 10. svibnja ove godine, u 17 sati u šatoru na prostoru igrališta u Beretincu.

Ovo je već 19. put da se u organizaciju manifestacije udružilo sedam udruga južnog dijela naše županije, VIV – BER Beretinec kao ovogodišnji domaćin, Jalžabet iz istoimene općine, Varaždinbreg Gornji Kneginec, Mejaši Ljubeščica, Grozdek Sveti Ilija, Sveti Martin Varaždinske Toplice i Pinta Novi Marof.

O kakvoj se izložbi radi, koliko vinara je dalo svoje uzorke vina na ocjenjivanje te što sve posjetitelje očekuje u popratnom programu izložbe rekli su u srijedu Mario Jurišak, potpredsjednik Udruge vinogradara i vinara općine Beretinec “VIV-BER” i Josip Križanić, predsjednik Županijske skupštine, a najavnoj konferenciji nazočili su i pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša dr.sc. Dragutin Vincek, Ilija Fijok, tajnik Udruge vinogradara i vinara općine Beretinec “VIV-BER” te Josip Barulek, član Organizacijskog odbora izložbe vina.

– Varaždinska županija prepoznatljiva je po svojoj povijesti, kulturi, običajima i tradiciji, ali i po gastronomiji te izvornim poljoprivrednim proizvodima. Jedan od mnogih tradicionalnih proizvoda je i vino. Tradicija vinogradarstva u našoj županiji duga je stoljećima, o čemu govori podatak da prvi zapis o vinogradarstvu u sjevernoj Hrvatskoj potječe iz davne 1209. godine. U usporedbi s drugim vinskim regijama, nemamo velike površine pod vinogradima, ali smo zato veliki u kvaliteti i izuzetnim rezultatima. Tome pridonosi i izložba vina „Zlatna kapljica“ na kojoj svaki vinogradar i vinar već 19 godina ima priliku dati svoje vino na ocjenjivanje te na temelju rezultata i dobivenih smjernica unaprijediti kvalitetu svojih proizvoda. Moram istaknuti kako imamo svoje autohtone proizvode, sigurno smo najdalje u kvaliteti otišli u proizvodnji vina, tako da možemo reći da u zadnjih desetak godina u poljoprivrednoj proizvodnji se najdalje otišlo u proizvodnji vina, ali ja bi rekao još više u podrumarstvu. Pohvaljujem organizaciju ove izložbe jer je u nju uloženo puno truda, rada i energije i siguran sam kako će ona biti jedan od brendova Varaždinske županije u kojoj se kvaliteta vina diže iz godine u godinu – rekao je Josip Križanić.

Mario Jurišak, potpredsjednik Udruge vinogradara i vinara općine Beretinec “VIV-BER”, je rekao kako je na ovogodišnju izložbu pristiglo 357 uzoraka vina, pet uzoraka rakija i jedno voćno vino, odnosno ukupno 362 uzorka, što je doista lijepa brojka s kojom se organizatori zaista ponose.

– Nakon ocjenjivanja, rezultati su bili vrlo dobri i 102 vina su ocijenjena zlatnom medaljom, 179 srebrnom, 55 uzoraka je dobilo brončanu medalju, a 11 uzoraka dobilo je priznanja. S obzirom na to kakva je bila godina, vidi se da su vinogradari u svojim podrumima dali maksimum. Najbolje ocijenjeno vino na izložbi je vino Senka Borščaka iz Črešnjeva – sauvignon, berba 2003. godine, suho vino koje je dobilo 89 bodova. Također, u dogovoru s Varaždinskom županijom odabrano je i županovo vino, a to je vino također sauvignon, suho vino, berba 2003. godine Vinarije Kopjar iz Novog Marofa – rekao je Jurišak te pozvao sve ljubitelje dobre kapljice, ali i sve građane Varaždinske županije da se odazovu otvorenju izložbe naznačivši pritom kako će se u okviru izložbe održati sajam domaćih OPG-ova i udruga, na kojem će se prezentirati domaći proizvodu, a pripremljena je i bogata gastronomska ponuda, ali i odlična glazba- rekao je Jurišak.

Predstavnici Udruge Beretinec “VIV-BER” uručili su i županu Anđelku Stričaku butelju „županovog“ vina.

Nastavite čitati

Život i društvo

Izvedeno je 95 % radova na Aglomeraciji Ivanec, a slijedi asfaltiranje

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Grad Ivanec

Predstavnici Hrvatskih voda na čelu sa zamjenikom generalnog direktora Davorom Vukmirićem i direktorom VGO za Muru i gornju Dravu Milanom Rezom, kojima su se pridružili i predstavnici tvrtki koje izvode radove na gradnji sustava odvodnje i pročišćivanja otpadnih voda, obišli su 7. svibnja radilišta u sklopu Aglomeracije Ivanec.

Obilazak radilišta, a nakon toga i konferenciju na temu provedbe ovoga projekta, organizirale su Ivkom vode Ivanec kao investitor, objavio je Grad IVanec.

S obzirom na to da je jedan od financijera ovog velikog EU projekta i Grad Ivanec, koji Aglomeraciju sufinancira s oko 1,5 milijuna eura, na terenu i na konferenciji bili su i gradonačelnik Ivanca Milorad Batinić i njegov zamjenik Marko Friščić.

Nakon okupljanja u krugu tvrtke i pozdravnih riječi direktora Ivkom voda Ranka Zbodulje, svi nazočni razgledali su tri nova specijalna vozila nabavljena iz projekta Aglomeracije, a potom su se uputili u obilazak golemog gradilišta pročistača otpadnih voda, pri čemu ih je o tijeku gradnje i napredovanju radova detaljno izvijestio voditelj projekta Slavko Kišiček.

Kako je naglasio, radovi se izvode prema zacrtanom dinamičkom planu. Puštanje pročistača u probni rad očekuje se krajem 2024. godine, a konačna primopredaja objekta naručitelju sredinom lipnja 2025.

Svi sudionici potom su obišli i radilište u Nazorovoj ulici. O statusu Aglomeracije izvijestio je glavni inženjer gradilišta Aglomeracije Željko Vuković te naglasio da je od ugovorenih 33 km kanalizacijske mreže izvedeno 32 km te da je, sveukupno gledajući, izvedeno 95 % radova na aglomeraciji.

Aneksom je ugovorena i rekonstrukcija još 10,5 km vodovoda na dionicama aglomeracije. Kad se polože vodovodne cijevi, uslijedit će asfaltiranje dionica, a završetak svih radova najavio je do kraja ove godine.

U konferencijskoj dvorani Poduzetničkog inkubatora nakon toga je održana i konferencija na temu provedbe projekta „Sustav odvodnje i pročišćivanja otpadnih voda Aglomeracije Ivanec“, a kojoj se pridružio i varaždinski župan Anđelko Stričak.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje