Povežite se s nama

Kultura

Prvi međimurski kazališni kamp “Vrtek” održat će se od 20. do 24. kolovoza!

Objavljeno:

- dana

Kontrast kao stilska figura često moćno djeluje na percepciju publike: pojačava dojam ili naglašava neki aspekt umjetničkog djela koji bi možda prošao nezapaženo ili manje zapaženo.

Mladim glumcima Matku Buvaču i Andri Damišu, diplomiranim glumcima i lutkarima, uspjelo je kontrast upotrijebiti kao sredstvo za povezivanje glumačkih sklonosti i predstavljanje publici. Oprečnost svojih osobnosti doživljavaju kao prednost na čijem su temelju osnovali kazalište – Kontrast teatar.

Na konferenciji za medije koja je održana 6. kolovoza Damiš i Buvač najavili su Prvi kazališni kamp „Vrtek“, u kojem će djecu osnovnoškolskog uzrasta voditi kroz tajne glume i lutkarstva. Međimurski kazališni kamp održat će se od 20. do 24. kolovoza na adresi Planinarska bb u Čakovcu (preko puta Galerije Sjever, u smjeru Šenkovca). Bit će to prilika za djecu da pod stručnim vodstvom uče o misterijima glume okruženi prirodom.


– Sad kad smo i službeno akademski glumci i lutkari, željeli bismo ostati u Međimurju i tu ostvariti neke svoje ideje, i omogućiti djeci iz okolice da se bolje upoznaju s kazališnom umjetnošću – kaže Buvač.

Dramske igre

– Sad kad smo i službeno akademski glumci i lutkari, željeli bismo ostati u Međimurju i tu ostvariti neke svoje ideje, i omogućiti djeci iz okolice da se bolje upoznaju s kazališnom umjetnošću – rekao je Matko Buvač. Glumci će organizirati dvije opsežne radionice.
– Svih pet dana od 9 do 13 sati održavat će se radionica za djecu od 1. do 4. razreda osnovne škole, „Lutkaonica“. Njome ćemo mališane uvesti u svijet lutkarstva i dramskih igara. Izrađivat ćemo lutke i zadnjeg dana uprizoriti priču – objasnio je Damiš.
Druga radionica, „Igrajmo se basne!“, namijenjena je djeci od 5. do 8. razreda osnovne škole.

– Druga radionica održavat će se svih pet dana od 16 do 20 sati. Polaznici radionice upoznat će glumu putem medija basne. Radionica će se sastojati od raznih dramskih igara te improvizacija kojima će polaznici upoznati osnove glumačke igre – dodao je Buvač.

Opreka

Matko je svoj glumački put započeo u Dječjem gradskom kazalištu u Čakovcu, s pet godina. U srednjoj školi počeo je glumiti i u dramskoj sekciji „Seljačke sloge“ iz Nedelišća, kao i u Kazališnoj družini „Štolcer“. U navedenim družinama i sekcijama kao amaterski glumac te redatelj djeluje i njegov otac Dejan Buvač. Andro kaže da je njegova priča sušta suprotnost Matkovoj:

– Nazvali smo se Kontrast teatar između ostaloga i zato što smo u mnogim stvarima oprečni. Ja sam spontano upisao Umjetničku akademiju, nisam znao gotovo do zadnjeg trenutka što bih htio. Upravo iz naših razlika rodio se jedan fascinantan modus funkcioniranja i nadopunjavanja. Otišao sam u Dječje kazalište u Čakovcu tek u trećem razredu srednje, kad mi je već takoreći „gorjelo“ pod nogama od neznanja što ću studirati. Tamo sam odigrao prvu ulogu u životu, upoznao Matka i shvatio da želim pokušati s glumom.

Prijave

Broj polaznika je ograničen. Djecu možete prijaviti na stranici www.kontrasteatar.hr ili putem elektroničke pošta na adresi [email protected].

Prijave se primaju do 15. kolovoza ili do popunjenja radionica. Cijena radionica je 300 kuna po osobi. U cijenu su uključeni svakodnevni klipići, grickalice i okrepa za polaznike, kao i svi materijali potrebni za rad, te majice za polaznike. Obitelji koje prijavljuju više od jednog djeteta na kamp za svako iduće dijete plaćaju 250 kuna.

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje