Povežite se s nama

Međimurje

Međimurci se slažu: nije važno gdje će biti čakovečka tržnica, važno je da bude nova i funkcionalna!

Objavljeno:

- dana

Jedno od najživljih mjesta u Međimurju subotom ujutro definitivno je Tržnica Čakovec, popularni „čakovečki plac“.

Već desetljećima velik broj žitelja Međimurja svoje živežne namirnice i druge proizvode, radilo se o povrću, voću, tjestenini, mesu, medu, cvijeću, ribi, mlijeku, ulju ili čemu drugome, kupuje upravo na placu ovoga međimurskog središta. Kupci znaju da na certificiranoj seljačkoj tržnici mogu pronaći samo ono najbolje od finalnih proizvoda, u koje su utkani muka i znoj međimurskog seljaka.

Predloženi projekt izgradnje nove, delikatesne tržnice izradila je tvrtka Urbia, vlasništvo čakovečkog arhitekta Bojana Perhoča, a dostupan je na web-stranicama tvrtke

Popularne „kumice“, kojima društvo u susjedstvu pravi i poneki „kum“, ne nude samo kvalitetan gotovi produkt međimurske „zemlice“ već i ljubaznost, osobnost, poneku anegdotu ili aktualnost, kao i iskustvo, osobito za mlađe generacije, doživljaja duha nekih prošlih vremena, kad je prodaja podrazumijevala više od puke razmjene novca za dobra; vremena kad se trgovac osobnim pristupom morao založiti kod kupca i uvjeriti ga u čudesne karakteristike onoga što nudi.

Javni interes

Već duže vrijeme šuška se o izgradnji nove delikatesne tržnice u Čakovcu. Prije otprilike tri godine prvi put je do šire javnosti doprla informacija o planiranoj lokaciji, kompleksu bivše Međimurske trikotaže Čakovec u centru grada, površine 26.000 četvornih metara, čiji je vlasnik prije dvije i pol godine postala tvrtka BAT, vlasništvo poznatoga beličkog poduzetnika Zlatka Đurkina, koji kaže da će poštovati javni interes u tom prostoru.

Na upit o trenutnom statusu projekta izgradnje tržnice odgovorio nam je David Vugrinec, pročelnik Upravnog odjela za društvene, protokolarne i europske poslove u Gradu Čakovcu:

Kupci znaju da na certificiranoj seljačkoj tržnici mogu pronaći samo ono najbolje od finalnih proizvoda, u koje su utkani muka i znoj međimurskog seljaka

– Uređenje tržnice je u planu, o tome se govori već nekoliko godina. Naime, sadašnja lokacija i opremljenost tržnice ne zadovoljavaju današnje standarde i potrebe stanovnika Čakovca. Još je uvijek aktualno nekoliko varijanti: obnova postojeće tržnice, gradnja natkrivenog objekta na sadašnjoj lokaciji te uređenje potpuno nove tržnice na novoj lokaciji. Predstavljen je i plan uređenja tržnice u prostorima bivše tvornice MTČ, koji su u privatnom vlasništvu. Vlasnik predlaže da se u tom prostoru uredi tržnica te da upravljanje njome preuzme Grad, ili da kupi taj prostor. Gradonačelnik je u nekoliko navrata istaknuo da će o vrsti zahvata i lokaciji odlučiti javnost, a javna rasprava o tome pokrenut će se najesen.

Novo zdanje

No, kako će točno izgledati novo zdanje i što će se dogoditi s prostorom sadašnje tržnice ako nova bude preseljena na predloženu lokaciju?

– Lokacija buduće tržnice još uvijek nije određena, no ako bi bila preseljena u prostore bivšeg MTČ-a ili na neku treću lokaciju, na prostoru u Morandinijevoj ulici uredio bi se trg s parkom. Tržnica mora zadovoljavati sve standarde i potrebe građana. Dakle, uredila bi se sva potrebna infrastruktura, dijelovi za prodaju povrća, voća, mliječnih proizvoda, mesa, ribe i ostalih prehrambenih proizvoda. Trebala bi imali i mogućnost prodaje proizvoda međimurskih OPG-ova u zatvorenim objektima, prostor za ugostiteljske sadržaje, dućane mješovitom robom, pekarnice i slično. Također, tržnica bi trebala biti natkrivena, grijana tijekom zimskih mjeseci te raditi 365 dana u godini – odgovara Vugrinec.

Sadašnja lokacija i opremljenost tržnice ne zadovoljavaju današnje standarde i potrebe stanovnika Čakovca

Predloženi projekt izgradnje nove, delikatesne tržnice izradila je tvrtka Urbia, vlasništvo čakovečkog arhitekta Bojana Perhoča, a projekt je dostupan na web-stranicama tvrtke.

Naveden je i opis potencijalne tržnice:
– Zasad se koristimo izrazom „delikatesne“ tržnice, no ona je daleko više od toga. Trebala bi na jednome mjestu objediniti sve lokalne male, srednje i velike prehrambene proizvođače, bilo kao pojedince ili udruge: OPG-ove koji proizvode poljoprivredno-prehrambene proizvode (povrće, sirevi, zdrava hrana), mesare, vinare i druge vrste prehrambene ponude te prehrambene proizvođače iz drugih hrvatskih regija. Na taj način bila bi i turistički zanimljiva. Koncept je zamišljen tako da svaki prehrambeni proizvođač ili udruga ima zaseban prostor, koji mu, osim same prodaje, omogućuje da organizira i degustaciju svojih proizvoda.

Vidljivo je da se radi o iznimno opsežnom i ambicioznom projektu koji bi trebao građane uvesti u 21. stoljeće. U slučaju potpunog preseljenja stara tržnica postala bi trg s parkom.

Istovremeno, koncept predviđa i zonu restoranske pripreme hrane isključivo od prehrambenih proizvoda koji se prodaju na tržnici, tako da to bude kvalitetno mjesto prehrane i susreta ljudi po povoljnim „fast food“ cijenama s namirnicama iz domaće proizvodnje. U okviru projekta predviđena je klasična zelena tržnica u obujmu u kojem i danas postoji te manji dio s tradicionalnim zanatima koji imaju suvenirsku prezentacijsku funkciju.

Budući da se radi o tržnici u zatvorenom prostoru, ona je prostorno koncipirana tako da pojedini njezini dijelovi mogu biti otvoreni radnim danom i do 22 sata, a petkom i subotom, ovisno o ambicijama ponuditelja, može funkcionirati do ponoći, pa i duže.
Vidljivo je da se radi o iznimno opsežnom i ambicioznom projektu koji bi trebao građane, i centar grada općenito, uvesti u 21. stoljeće.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje