Povežite se s nama

Kultura

Predsjednik KUD-a Štrigova Matej Ščavničar: „Borimo se za baštinu, najvažnije je biti uporan!“

matej ščavničar

Objavljeno:

- dana

Kulturno-umjetničko društvo „Sveti Jeronim“ Štrigova ove će godine proslaviti četvrt stoljeća. Društvo okuplja folkloraše (stariju i dječju skupinu), Dramsku sekciju, Mješoviti zbor te Tamburaški sastav.

Kako piše Marta Šinko, prva predsjednica KUD-a, najprije su se, uvidjevši da u Štrigovi nedostaje kulturnih događanja, u jesen 1993. okupile žene koje su to pokušale promijeniti:

– Sastajale smo se jednom ili dvaput tjedno, učile štrikati ili heklati te razmjenjivale razne recepte. Tijekom naših druženja mnogo se pjevalo, plesalo i glumilo. U nama je tinjala želja da umjetnost prezentiramo i mještanima Štrigove. Na „Fašensku nedelu“ 1994. organizirale smo prvu povorku maškara te izvele igrokaz „Romeo i Julija na štrigovski način“ Elizabete Novak. To je bio začetak tradicije: naša Dramska sekcija svake godine na fašničku nedjelju premijerno uprizori novu predstavu. Naš rad je nakon toga prepoznalo mnogo ljudi te su počeli dolaziti novi članovi. Tako smo u travnju 1994. registrirali KUD „Sveti Jeronim“ Štrigova.

Nepošudrani poti

Uz trud, rad te nesebično zalaganje i ulaganje, Društvo je počelo nastupati na svim razinama, od općinske do državne, pri čemu su se uglavnom financirali vlastitim sredstvima. Prvi veći uspjeh postigli su 1996. godine, kad je Dramska sekcija, koju danas vodi Ivan Novak, predstavom „Smrt predsjednika mjesne zajednice (Iliti „Poti ostaju nepošudrani“) osvojila prvo mjesto na Županijskoj smotri dramskih amatera u Svetoj Mariji.

Time su osvojili plasman na 36. Festival dramskih amatera Republike Hrvatske na Murteru. Štrigova je kasnije, 2002. te 2003. godine, bila i domaćin Festivala kazališnih amatera Međimurja. Dramska sekcija još je uvijek najdugovječnija sekcija KUD-a, koja postoji od samoga početka. Jedan od većih uspjeha postigli su i na KAM-u 2014. godine predstavom „Velika tajna“: osvojili su Priznanje za kolektivnu igru glumaca, autor predstave Vinko Novak osvojio je nagradu za najbolji dramski tekst, dok je redatelj i voditelj Sekcije Ivan Novak bio nominiran za najbolju režiju.

Što se tiče Folklorne sekcije, ona je najprije u manjem opsegu povremeno djelovala od 1995. do 2000. godine. Prema riječima štrigovskoga kantautora Stjepana Makovca-Pište, „voditelji skupine uvježbavali su plesače gotovo na profesionalnoj razini“. Prvi veći nastup bilježe 2001. u sklopu obilježavanja „Fašenske nedele“.

Tijekom godina aktivnost sekcije ostvaruje vrhunce i padove te ona djeluje s više ili manje intenziteta. Uz stariju djeluje i Dječja folklorna sekcija, obje pod vodstvom Valentine Bogdan.

– Najveći uspjeh Folklorne sekcije definitivno je bio prošlogodišnji nastup na Vinkovačkim jesenima. Tijekom godine neki su nastupi Društva fiksni: najdužu tradiciju „vuku“ nastupi za fašničku nedjelju, na kojima sve sekcije KUD-a nastupaju svake godine. Osim toga, krajem ožujka održat će se i Predsmotra „Međimurske popevke“, koju će po šesti put zajednički organizirati KUD „Sveti Jeronim“ i Zajednica hrvatskih kulturno-umjetničkih društava Međimurske županije.

U svibnju obično organiziramo ŠTRIKAM – komedijsko nedjeljno popodne smijeha i zabave, a u srpnju veliki ljetni nastup Društva pod nazivom „Štrigovska ljetna večer“, na kojem publika ima prilike doživjeti sve sekcije KUD-a i goste.

Potonji je često uvod u manifestaciju Štrigovske ljetne noći, jednu od većih turističkih manifestacija na području Općine koja svake godine okuplja sve više posjetitelja.
Božićni koncert održavamo tijekom Adventa u Štrigovi, a novogodišnji u suradnji s Turističkom zajednicom Općine – kaže Matej Ščavničar, predsjednik KUD-a te jedan od najaktivnijih članova.

Dodaje da se bore s uobičajenim problemima, kao i ostala kulturno-umjetnička društva, najviše s nedostatkom sredstava i ljudi:

– Mnoge su obitelji nažalost bile prisiljene iseliti zbog ekonomskih razloga, tako da nam broj članova tijekom godina jako oscilira. Nastojimo se boriti protiv toga, najviše radom s mladima. Vrlo mi je drago što je prije nešto više od tri godine formirana Tamburaška sekcija. Radilo se o školarcima koje danas vodi Slavko Bregović, inače predsjednik KUD-a „Mura“ Mursko Središće, i koji su se ozbiljno primili posla.

Glas o Štrigovi uspješno pronosi i Ženska vokalna skupina „Stridonne“ (voditeljica Nora Nemec), koja je ponikla iz KUD-a, ali se u međuvremenu osamostalila, kao i naš mješoviti zbor, prvotno osnovan 1996. kada ga je vodio Vinko Jakupak, koji često surađuje sa Župnim zborom. Uz navedene, u sklopu Društva nekad su djelovale i sekcije kojih danas više nema, poput muške vokalne skupine te VIS-a „Štrigovčanci“; no, to ne znači da jednoga dana neće biti obnovljene!

Već na prvi pogled je vidljivo da se radi o iznimno dinamičnome društvu koje će još dugo čuvati međimursku kulturu i baštinu.

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje