Povežite se s nama

Međimurje

Općina Štrigova poslala prijave na dvadesetak različitih natječaja

Objavljeno:

- dana

U Općini Štrigova prošle je godine veliki dio rada bio fokusiran na pripremu natječaja za projekte, da bi papiri bili spremni kada se određeni natječaj otvori, te su prijave poslane na dvadesetak različitih natječaja na lokalnoj, županijskoj, državnoj i europskoj razini.

Dosad je realizirana izgradnja sportskoga centra koji se nalazi uz Osnovnu školu Štrigova i koji se može koristiti za razne sportske aktivnosti.

– Prije svega, tu su naši nogometaši, ali i puno više od toga – imamo igralište za djecu koje je novo, imamo vanjski fitness, a u potkrovlju zgrade se dograđuje prostorija za unutarnji fitness. To je sportska priča koja je vrlo značajna jer je dosad nismo imali – kaže načelnik Općine Stanislav Rebernik.

Projekti u tijeku

Najveći projekt koji je prošao natječaj je projekt sanacije, odnosno rekonstrukcije i nadogradnje Društvenoga doma, no u vezi nekih stvari se još traže rješenja:

– Za tu namjenu predviđeno je oko 1.250.000 eura. Ako dođe do realizacije, to bi bilo jedno od najvećih financijskih ulaganja u Štrigovu. U ovome trenutku imamo probleme s pronalaženjem izvođača u financijskim okvirima koje smo predvidjeli, što je poznata priča, ne samo Međimurja, nego i Hrvatske – dodaje.

Drugi važan projekt koji je u tijeku tiče se pitanja izgradnje vidikovca na prikladnoj lokaciji. Građevinska dozvola dobivena je prošle godine, a trenutno traju dogovori s vlasnicima toga područja, obiteljima Štampar i Cmrečnjak, te će potom projekt biti prijavljen.

– To je drugi veliki projekt, od 1.700.000 eura – što je trenutno gornja granica. Radi se o većim zahvatima s partnerima s mađarske strane – najavljuje štrigovski načelnik.
Građevinska dozvola trenutno je u fazi izrade za Centar za posjetitelje „Sveti Jeronim“, koji bi postao središte vjerskoga turizma gornjega Međimurja. Tako bi se na suvremeniji način prezentirao život svetoga Jeronima, ali i trenutna stvarnost Štrigove sa svim važnim detaljima.

Kupljeni su električni bicikli i novo komunalno vozilo sa svim priključcima

– Župna crkva svetoga Jeronima je povijesno jako bitna u smislu kulturne baštine. Dobili smo konačno izdanje, odnosno prijevod, knjige u kojoj su po prvi puta objavljeni pouzdani podaci da je Štrigova lokacija rođenja svetoga Jeronima. – objasnio je načelnik te dodao da bi se priča oko svetog Jeronima, ali i drugih posebnosti Štrigove, izgradila u podnožju crkve u suradnji sa Župom i Biskupijom.

Jedan od najvećih zahvata Općine Štrigova je i konačno rješenje sa takozvanom nekadašnjom tvornicom voćne rakije „Tijara“ koja nikada nije ugledala svjetlo dana. Nakon više od deset godina, Općina je preuzela zemljište na kojem je investitor, koji nije ispoštovao dogovor, izgradio zgradu, te mu je Općina vratila ulaganje i pronašla domaćeg investitora koji će u postojećem objektu razvijati metalsku struku. Radi se o obitelji Kolmanić, koja je proglašena najboljom firmom u Međimurju što se tiče malih poduzeća. Otvorenje će se održati u drugoj polovici 2019.

Mjere za mlade

Štrigova još od prošle godine provodi veliki paket mjera za mlade čiji je kolokvijalni naziv „Od rođenja do zaposlenja“, a ukupni godišnji iznos za mjere premašuje nekoliko milijuna kuna. Prema načelnikovim riječima, cilj je zadržati ono malo mladih što je ostalo i privući stanovnike.

Tako Općina za rođenje prvog djeteta daje poticaj od 3000 kuna, za drugo 5000 kuna, dok je za treće dijete namijenjen iznos od 7000 kuna. Druga mjera su jaslice i vrtići koji su za sve, koji žive u Štrigovi, besplatni. – „Jedinstveniji“ smo od drugih jer roditeljima omogućujemo potpuno besplatne jaslice i vrtić.

Za jaslice izdvajamo mjesečno 1500 kuna, a za vrtić 1000 kuna. Osim toga, djeca u školi imaju tri besplatna obroka dnevno, te se na školu mjesečno potroši 30.000 kuna. Svaki naš student, bez obzira gdje studira i koja je godina studija, na početku svake akademske godine dobije pomoć od 2000 kuna – objašnjava načelnik te dodaje da se provode i mjere za stambena pitanja koje su aktivne od siječnja.

Naime, svatko tko kupi ili naslijedi staru kuću u kojoj želi započeti svoj obiteljski život, dobiva 30.000 kuna za početne troškove ako zadovolji uvjete kao što je, primjerice, broj godina života u Štrigovi, dok za novogradnju svaka obitelj dobiva 20.000 kuna. U vezi stambenih pitanja trenutno se razrađuju još dvije mjere:

– Otkupili smo zemljišta u samome centru Štrigove koja su namijenjena za stanogradnju. Napravit ćemo parcele koje će biti predviđene za obiteljske kuće i ponuđene za vrlo prihvatljivu cijenu, no to je tek u fazi sređivanja dokumentacije. Za posljednju mjeru još tražimo najbolji model, a tiče se stimuliranja naših poduzetnika – najavljuje Rebernik.

Za projekt sanacije Društvenog doma predviđeno je oko 1.250.000 eura

Sve navedeno moguće je zbog plinske rente koju je Općina počela dobivati prije godinu dana. Štrigova posjeduje tri bušotine iz kojih se godišnje dobije tri do tri i pol milijuna kuna. Odlučeno je da se većina tih sredstava uloži u sve spomenute mjere.

Svakodnevni poslovi

Osim navedenih većih projekata i mjera, Općina Štrigova svakodnevno radi na manjim zahvatima poput održavanja cesta, razvoja cikloturizma i poboljšanja kvalitete života mještana. Nedavno je nabavila novo komunalno vozilo sa svim priključcima koji uključuju zimski paket s ralicom, ljetni paket s kosilicom, prikolicu i druge potrepštine. Zaposlili su i novoga komunalnog redara koji će raditi na tom stroju i držati općinu čistom, a zemljišta urednima. Općina je nabavila i električne bicikle koji će biti dostupni kad se stabilizira vrijeme.

– Želimo provesti akciju – reklamirati našu općinu kao interesantno mjesto za život i pozvati ljude koji se žele maknuti iz gradova da dođu živjeti u Štrigovu. Štrigova ima dobru lokaciju, sačuvanu prirodu i mir. Želimo biti dio priče u kojoj je gornje Međimurje posebna regija, u zajedništvu s Toplicama, Murom, Svetim Jurjem na Bregu i drugim interesantnim mjestima – zaključuje Rebernik.

Međimurje

Općina Podturen uputila javni poziv za e-upise u vrtić “Dječja mašta”

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Općina Podturen poziva sve zainteresirane roditelje i skrbnike djece rane i predškolske dobi da zahtjev za upis djeteta u nadolazeću pedagošku godinu predaju putem elektroničke prijave (preko aplikacije e-građani).

Zahtjevi se zaprimaju od 9.05. do 17.05. 2024., do 12 h, za sve objekte u sklopu Dječje mašte u kojima ima slobodnih kapaciteta (matični objekt u Čakovcu te područni objekti u Sivici i Zebanec Selu).

Zahtjevi će se zaprimati za pedagošku godinu 2024./2025. za upis u redovne programe jaslica i vrtića.

U slučaju poteškoća s predajom zahtjeva za e-upise, kontaktirajte psihologinju u matičnom objektu na tel: 040 395 655 ili e-mail: [email protected]

Nastavite čitati

Međimurje

Međimurska policija na svom području uočila veliki broj vozila kojima je istekla prometna dozvola

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uvidom u evidencije isteka valjanosti prometnih dozvola uočeno je da na području Međimurske županije postoji veliki broj motornih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana, a vlasnici ih u zakonskom roku nisu odjavili u nadležnoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji.

Kako bi izbjegli prekršajne sankcije, Policijska uprava međimurska poziva vlasnike da odjave vozila kojima je istekla valjanost prometne dozvole.

Podsjećaju vlasnike vozila na obvezu pridržavanja odredbi čl. 250. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojim je propisano kako je vlasnik vozila dužan odjaviti vozilo ako ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole.

Vlasnik registriranog vozila može odjaviti vozilo, a uz zahtjev za odjavu mora priložiti prometnu dozvolu radi evidentiranja odjave vozila i vratiti registarske pločice, odnosno priložiti potvrdu tijela koje je registriralo vozilo izvan Republike Hrvatske kojom se potvrđuje da su registarske pločice i prometna dozvola zadržane ili poništene.

Također, vlasnik vozila dužan je u roku od 15 dana prijaviti promjenu bilo kojeg podatka koji je upisan u prometnoj dozvoli, a u roku od 30 dana dužan je odjaviti registrirano vozilo te donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice, ako je vozilo uništeno ili otpisano ili ako je vozilo otuđeno ili nestalo.

Za nepridržavanje ovih odredbi predviđene su novčane kazne, i to za fizičke osobe, odnosno vlasnike vozila 90 eura, za pravne ili fizičke osobe obrtnike od 660 do 1990 eura, a za odgovorne osobe u pravnoj osobi i u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave od 190 do 660 eura.

Ujedno, policija podsjeća nove vlasnike vozila (kupce vozila) da su u roku od 15 dana od stjecanja vlasništva dužni registrirati vozilo na svoje ime ili ga odjaviti, a ako ga ne registriraju na svoje ime ili ne odjave, stanica za tehnički pregled vozila će, na zahtjev osobe na koju je vozilo registrirano (prodavatelj vozila), rješenjem ukinuti registraciju vozila.

Napominju da se sklapanjem Ugovora o kupoprodaji motornog vozila prodavatelj i dalje u službenim evidencijama MUP-a vodi kao vlasnik vozila, sve dok se vozilo ne odjavi u službenim evidencijama nadležne policijske uprave ili postaje, ili dok ga novi vlasnik ne registrira na svoje ime.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje