Povežite se s nama

U fokusu

Čupić: Shopping centar u Brezju propao i zbog Grada, ucjenjivali su s 18,5 milijuna kuna

Objavljeno:

- dana

IZ VARAŽDINA, ALI TU NE RADE

Shopping centrom City Colosseum u Slavonskom Brodu upravlja varaždinska tvrtka F.O. Development, čiji je vlasnik Denis Čupić, danas i kandidat za zamjenika varaždinskog gradonačelnika.

Njegova tvrtka, koja ima osam zaposlenih, sudjelovala je u razvoju i gradnji tog trgovačkog centra, a sličan posao dobili su prije nekoliko godina i u Varaždinu. Angažirala ih je austrijska tvrtka Braunsberger Holding, s kojom su radili i na razvoju West Gatea Zagreb.

U varaždinskom Brezju bila je planirana izgradnja atraktivnog trgovačkog centra City point, koji se trebao prostirati na čak dvije etaže.

Međutim, gradnja nikad nije počela: investitor – hrvatska tvrtka Trgovački centar Varaždin – završila je u stečaju još 2014. godine.

– Dvije stvari su se, nažalost, dogodile zbog kojih je sve propalo. Čak tri godine se čekalo da Hrvatske ceste daju suglasnost za skretač prema shopping centru, a s druge strane, velike probleme stvarao je Grad Varaždin. Počeli su se ucjenjivački ponašati i tražiti da im se plati komunalni doprinos, a iznosio je 18,5 milijuna kuna, iako nisu ni s kunom sudjelovali u cijeloj investiciji – navodi Denis Čupić.

Ukinuta građevinska dozvola

Cijeli projekt je doveden u pitanje kad su u Gradu Varaždinu, pojašnjava Čupić, ukinuli građevinsku dozvolu.

– I dok su dozvolu ukinuli, na naplatu je počeo stizati kredit i tad je projekt zaustavljen – kaže Čupić.

Njegova tvrtka, koja se bavi razvojem i vođenjem projekata u nekretninskom sektoru, danas, napominje, posluje po gotovo svim dijelovima Hrvatske i u susjednim državama, ali ne i u sjedištu.

– U Varaždinu ništa ne radimo već četiri godine, jer što god poduzimali, dosadašnja gradska vlast je poduzimala sve da se to ne ostvari. I drugi investitori, nažalost, zaobilaze Varaždin – kaže Čupić i otkriva da je, prema pokazateljima iz tamošnjeg trgovačkog centra, kupovna moć u Slavonskom Brodu čak 30 posto veća u odnosu na Varaždin.

Izvor:
Foto: ILUSTRACIJA / FACEBOOK

U fokusu

Hrvatska pošta ostala je bez 430 radnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Dobit Hrvatske pošte skočila je lani čak za oko 1270 posto te je iznosila 13,6 milijuna eura.

Državna tvrtka uprihodila je tijekom prošle godine 270 milijuna eura, a to je 11 posto više nego prethodne godine. Pošta je očito bolje upravljala troškovima, ali i digla cijene u srpnju.

No, jedan poslovni pokazatelj značajno je utjecao na niže troškove. Hrvatska pošta, naime, lani je imala oko 8300 zaposlenih, što je čak 430 manje nego prethodne godine. To je broj zaposlenih prema satima rada.

Istodobno, prosječna neto plaća tijekom prošle godine iznosila je oko 1040 eura, što je 12 posto više. U apsolutnom iznosu, neto plaća je rasla za oko 110 eura.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje