Povežite se s nama

Kultura

FOTO U palači Herzer izloženi tradicionalni ručni radovi iz japanske regije Tohoku

Objavljeno:

- dana

U srijedu, 17. srpnja, u palači Herzer otvorena je gostujuća izložba pod nazivom „Ljepote rukotvorina Tohokua, Japan“.

Organizatori su Veleposlanstvo Japana u RH i Gradski muzej Varaždin u suradnji s institucijom Japan Foundation. Ovom se izložbom nastavlja suradnja iz 2017. godine, kada je na istome mjestu održana izložba „Lutke Japana“. Ta je suradnja rezultirala i jednom privatnom donacijom Hina lutaka iz Tokija za fundus varaždinskoga muzeja. Na izložbi se mogu vidjeti različiti predmeti koji predstavljaju japansku tradiciju ručnih radova iz regije Tohoku. Tradicionalne rukotvorine oslikavaju njihovu funkcionalnu ljepotu i izvedbenu vještinu s odrazom karaktera i razmišljanja tamošnjih ljudi. Tako se u palači Herzer mogu vidjeti razne pletene košare, keramičke vaze, vezovi, obojani i tkani predmeti, predmeti od savijenog drveta i rukotvorine od kore, lijevani metalni predmeti, crteži i slike te predmeti od laka. Nadalje, izložba je ujedno i sjećanje na godišnjicu velikog potresa i tsunamija koji su Tohoku pogodili 11. ožujka 2011. godine, te je tada regija pretrpjela razaranje dotad nezabilježenih razmjera. Između ostalog, stradale su proizvodnja i kultura rukotvorina pa stanovnici posljednjih godina ulažu napore kako bi što prije obnovili stradala područja i vratili izgubljeno. U tome dobivaju podršku iz cijeloga svijeta, a na tom je tragu priređena i izložba u Varaždinu.

Očuvanje nasljeđa

Za očuvanje kulturnog nasljeđa najviše se zalagao Soetsu Yanagi, utemeljitelj mingei pokreta, koji je prikupljao lokalne predmete. U tome su sudjelovali i ostali utjecajni članovi pokreta, među kojima su lončari Kanjiro Kawai i Shoji Hamada, dizajner tekstila Keisuke Serizawa i drvorezac Shiko Munakata. Njihovi se radovi mogu vidjeti na otvorenoj izložbi. Glavni kustos izložbe Ryichi Matsubara rekao je da je naglasak na Tohoku, ali da se vještina ručnog rada još i danas prenosi s naraštaja na naraštaj i u drugim dijelovima Japana. Zahvalio se Gradu Varaždinu i Gradskome muzeju na domaćinstvu jer programi poput ovog omogućuju da se japanski osjećaj za estetiku i majstorstvo rukotvorine prenesu ljudima širom svijeta. Otvorenju su prisustvovale te nekoliko lijepih riječi dobrodošlice i potpore dale viša kustosica Elizabeta Igrec i zamjenica gradonačelnika Grada Varaždina Sandra Malenica koja je iskoristila trenutak da izrazi želju za suradnjom s Japanom i u budućnosti. Izložba će u Varaždinu biti otvorena do 28. kolovoza. Ulaz je slobodan.

Kultura

Varaždin: u tijeku prijave šetača koji ne žele propustiti “Noć tvrđava“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Gradski muzej Varaždin i ove godine se uključuje u Noć tvrđava, međunarodnu manifestaciju koja se održava treći put zaredom.

Njezin cilj je povezivanje i promoviranje fortifikacijskih lokaliteta u zemljama sudionicama: Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Češkoj, Rumunjskoj i Srbiji, iz kojih je dosad sudjelovalo 45 utvrđenih lokaliteta s raznovrsnim programima.

Potaknuti velikim zanimanjem koje je pobudila prošlogodišnja manifestacija, u organizaciji varaždinskog muzeja ponovno će se održati večernja šetnja pod fenjerima po bedemima Staroga grada pod nazivom Noć na bašči u petak, 10. svibnja s početkom u 20 sati.

Posjetitelje će kroz bedeme voditi Davor Kraš, kustos na Povijesnom odjelu GMV-a. Sudjelovanje je besplatno.

S obzirom na ograničen broj posjetitelja, dolazak je potrebno potvrditi na brojeve telefona: 042 658 773 / 658 760 (u vrijeme kad su izložbeni postavi GMV-a otvoreni za razgled; utorak – petak od 9 do 17 sati, subotom i nedjeljom od 9 do 13 sati).  

Nastavite čitati

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje