Povežite se s nama

Kultura

FOTO U Marčanu prezentirana vinička tradicijska kuća u okviru Dana europske baštine

Objavljeno:

- dana

O okviru Dana europske baštine 2019. godine, u Marčanu je u četvrtak, 26. rujna, prezentirana vinička tradicijska kuća iz prve polovice 20. stoljeća.

Organizatori su Ministarstvo kulture, Konzervatorski odjel u Varaždinu i Općina Vinica. Kuća je izgrađena od kamena vinicita, što je tipična gradnja za viničko područje, te ima u cijelosti očuvan svoj originalni građevinski izričaj, zajedno s pripadajućim inventarom i gospodarskom građevinom. U okviru projekta DETOX (Ruralna detoksikacija upoznavanjem bogatstva kulturne baštine DETOX SLO-HR 98 u okviru prekogranične suradnje INTERREG V-A Slovenija – Hrvatska) kuća i pripadajuća gospodarska građevina u cijelosti su obnovljene, a uređena je i tradicijska okućnica.

Dani europske baštine

Ideja Dana europske baštine, čiji je cilj prikazati i očuvati zajedničku europsku baštinu, krenula je 1985. godine, a Hrvatska joj se pridružila 1995. – Otad se svake godine u rujnu i početkom listopada na više lokacija u Hrvatskoj obilježavaju Dani europske baštine. Ove godine manifestacija se obilježava na tri mjesta, od kojih je jedno ovdje u Marčanu. Vinička tradicijska kuća je obnovljena i služi kao mjesto okupljanja za lokalnu zajednicu te za održavanje raznih radionica, pa je tako danas ovdje održana radionica na kojoj djeca crtaju kulturne znamenitosti općine Vinica. Radionice su uvijek vezane uz neka tradicijska obilježja poput izrade tradicijskog nakita, kinča, izrade tradicijskih jela i kolača te različite druge manifestacije – rekla je pročelnica Konzervatorskog odjela u Varaždinu Vesna Pascuttini Juraga i dodala da je Odjel sudjelovao u mnogim obnovama i projekata, od kojih je jedan također prezentiran u okviru Dana europske baštine – obnovljena je tradicijska kuća u Varaždinskim Toplicama. Osim toga, Pascuttini Juraga napomenula je da se obnavlja i Kurija Patačić, a u planu je i nastavak obnove kompleksa dvorca Arboretum Opeka. Načelnik Općine Vinica Marijan Kostanjevac izrazio je zadovoljstvo zbog toga što je vinička tradicijska kuća odabrana za prezentaciju povodom Dana europske baštine. – Sretni smo što smo uspjeli tu kuću staviti na raspolaganje. Tu dolaze osnovnoškolska djeca i djeca iz vrtića koja ovdje spoznaju tradicijske vrijednosti i baštinu svoje sredine te uče kako skrbiti o toj baštini. U suradnji s Konzervatorskim odjelom želimo obnoviti još neke znamenitosti, pri čemu svakako najviše očekujemo od Ministarstva kulture koje nam pomaže. Sve te znamenitosti nisu bitne samo za Vinicu, nego i za Varaždinsku županiju, ali i čitavu Hrvatsku – naglasio je načelnik Kostanjevac.

Radionice

Prilikom prezentacije tradicijske kuće održane su radionice na kojima su sudjelovala djeca iz Dječjeg vrtića „Sreća“ Vinica i učenici Osnovne škole Vinica koji su članovi povijesne sekcije „Vinička baština“ koja djeluje u okviru Učeničke zadruge „Vrčeki“. Učiteljica povijesti i voditeljica povijesne sekcije Županić istaknula je da Zadruga svoj rad bazira uglavnom na viničkoj tradiciji, iz koje crpi teme. – Povijesna sekcija Zadruge provela je nekoliko istraživačkih radova i izradila proizvode na temu viničke baštine s kojima smo postigli zapažene rezultate na državnim smotrama. Zainteresiranost učenika je dobra, ima ih koji to vole i koji daju prijedloge što istraživati. U učeničku zadrugu se uključi gotovo polovica učenika škole. Imamo šest ili sedam sekcija, ovisi od godine do godine i o interesu učenika, a neke od njih su veziljska, cvjećarska, keramičarska, kamenoklesarska i informatička – istaknula je učiteljica Županić. Osim tradicijskih kuća u Vinici i Varaždinskim Toplicama, Danima europske baštine pripada i Festival čipke u Lepoglavi.

Kultura

U Varaždin stiže hrvatski Indiana Jones, arheolog koji je svoje avanture predstavio u 40-ak zemalja

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu Srijede u Muzeju 8. svibnja u palači Herzer GMV-a o svom profesionalnom putu, koji ga je odveo na brojne iznimne arheološke lokalitete, govorit će hrvatski arheolog Drago Obradović.

Tijekom 50 godina djelovanja Drago Obradović održao je brojna predavanja u 40-ak zemalja na pet kontinenata pred posjetiteljima te u televizijskim i radijskim emisijama.

Redovito sudjeluje na međunarodnim kongresima biblijskih arheologa, kao i u arheološkim studijskim ekspedicijama na Bliskom istoku. Višekratno je obišao i snimio zaboravljene gradove drevnih civilizacija koje, kako navodi, dosad nije posjetila nijedna filmska ekipa.

Trostruki je magistar znanosti i gostujući profesor na nekoliko fakulteta te autor više knjiga, među kojima su Arheologija potvrđuje Bibliju (prevedena na 11 jezika), Otkrijte čuda drevnog Egipta, Senzacionalna arheološka otkrića (tri izdanja), Nestali gradovi i civilizacije (prevedena na četiri jezika) i druge.

Ovog puta u središtu predavanja, umjesto tajni drevnih civilizacija, bit će njegove autobiografske referencije, na temelju kojih će posjetitelji doznati i zašto su mu neki nadjenuli naziv hrvatski Indiana Jones. 

Predavanje počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan.

Nastavite čitati

Kultura

Dani folklora u Maruševcu iz godine u godinu oduševljavaju

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U sklopu programa obilježavanja Dana Općine, u školsko-sportskoj dvorani Osnovne škole Gustav Krklec u Maruševcu održani su 21. Dani folklora u Maruševcu, u organizaciji Kulturno-umjetničkog društva Klaruš te uz pokroviteljstvo Općine Maruševec.

Uz Povorku Jure Zelenog, Dani folkora u Maruševcu tradicionalna je kulturna manifestacija koja iz godine u godinu oduševljava ljubitelje folklora. U ovogodišnjem je izdanju ugostila Kulturno-umjetničko društvo Bjelovar iz Bjelovara koji su se publici predstavili koreografijama „Ajde cure u kolo igrati“ i „I ja jesam posavačko dete“ i Kulturno-umjetničko društvo Tomislav iz Svetog Ivana Žabno s koreografijama „Kolovođo, kolovođo daj kolo povedi“ i „Žabničari, milo lane“ uz domaćine Kulturno-umjetničko društvo Klaruš iz Maruševca.

-Svoje ime, običaje i vrijedne ljude KUD Klaruš s ponosom predstavlja na folklornim manifestacijama diljem Lijepe naše, s nacionalno prepoznatljivom Maruševečkom nošnjom i Jurom Zelenim – istaknuo je na početku programa najznačajnijeg kulturnog događaja u Općini Maruševec tajnik KUD-a Klaruš Zlatko Peharda, dodavši kako su od prvog izdanja 2002. godine na manifestaciji nastupila 94 gostujuća društva s preko 3000 folkloraša koji su izveli više od 200 plesnih točaka u preko 60 sati programa.

Načelnik Općine Maruševec Mario Klapša naznačio je pritom kako ova manifestacija preko dvadeset godina obogaćuje kulturni život Općine Maruševec i slavljenički program u povodu obilježavanja Dana Općine i blagdana svetog Jurja.

Osim velikog broj proba koje su nužne za brojne smotre i nastupe širom Lijepe naše ali i izvan njenih granica u Sloveniji i Mađarskoj gdje su predstavljali našu tradiciju i kulturu ovoga kraja, u KUD Klaruš su unazad godinu dana za sav taj uloženi trud, vrijeme i pokoju ozljedu stigle i vrijedne nagrade i priznanja. Nagradu Varaždinske županije, odnosno Priznanje Župana Varaždinske županije u povodu obilježavanja Dana Varaždinske županije primio je Zlatko Peharda, plaketu Zajednice kulturno-umjetničkih udruga Varaždinske Županije za izniman cjeloživotni doprinos na unapređivanju i promicanju vrijednosti kulturno-umjetničkog amaterizma Varaždinske županije uručena je pak predsjednici KUD Ani Rehvald, a KUD-u Klaruš je prije nekoliko dana, za iznimno djelovanje na promociji kulturne baštine Općine Maruševec, a povodom 25. obljetnice rada i postojanja dodijeljena i nagrada, odnosno Plaketa Općine Maruševec – istaknuo je načelnik Klapša te zaključio kako je sve navedeno pravi dokaz da je Općina Maruševec svojevrsni brend kad se govori o očuvanju tradicije i promociji kulture zahvaljujući najboljem KUD-u u Varaždinskoj županiji – KUD-u Klaruš.

Uz koreografije „Šečem, šečem drotičko“ mlađe dječje grupe, „Pod mostec“ starije dječje grupe, „Oj divojko Bunjevko“ prve folklorne postave KUD-a, „Dajte Juri vina da mu nebu zima“ grupe odraslih folkoraša, na 21. Danima folklora u Maruševcu KUD Klaruš je premijerno izveo koreografiju Pjerina Hrvaćanina uz glazbenu obradu Franje Plantaka – „Maruševečki majpan“ u kojoj su predstavljeni davno zaboravljeni svibanjski folklorni običaji maruševečkog kraja. Uvodnu pjesmu, Marijo svibnja kraljice, otpjevala je Danijela Kundija, dok je završna stara pjesma zapisana u Donjem Ladanju, Shajala nam zvezdica.

U raznolikom i nadasve bogatom folklornom programu izvedene su koreografije Hrvatskog zagorja (maruševečki kraj i okolica), Međimurja, Bilogore, Posavine, Moslavine te bunjevačkih Hrvata.

Pucanjem iz kubura Kuburaške udruge Maruševec najavljen je početak manifestacije, dok je kao popratni program pripremljena izložba Etnografske sekcije KUD-a Klaruš s fotografijama iz obiteljskih albuma mještana iz svih naselja Općine Maruševec koje su vrijedno prikupljali Anica Šimunec, Davor Gregur i Sanja Kolenko.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje