Povežite se s nama

U fokusu

Već sljedeći mjesec počinje spajanje Urologije, Otorine, Očnog i Zaraze!

Objavljeno:

- dana

PILOT-PROJEKT

Opća bolnica Varaždin i Županijska bolnica Čakovec bit će prve zdravstvene ustanove u Hrvatskoj koje će se funkcionalno povezati. Spajanje četiri odjela – Urologije, Infektologije, Očnog odjela i Otorinolaringologije, počet će vjerojatno već sljedeći mjesec.

Tekst ugovora o funkcionalnom spajanju još je krajem prosinca prihvatilo Sanacijsko vijeće varaždinske bolnice, a sanacijski upravitelji će svoje potpise na njega staviti čim u Saboru bude usvojen masterplan bolnica, točnije dokument pod nazivom Nacionalni plan razvoja kliničkih bolničkih centara, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica u RH 2014. – 2016. Riječ je o planu koji je u saborsku proceduru uputio bivši ministar zdravlja Rajko Ostojić, a njegov nasljednik, aktualni ministar Siniša Varga ga je revidirao i poslao na konačno donošenje. S obzirom na to da će se o njemu glasovati tijekom zasjedanja koje je počelo prošli tjedan, masterplan bolnica bit će donesen najkasnije do 20. veljače. Čim se to dogodi, u Varaždinu i Čakovcu kreće provedba pilot-projekta spajanja četiri odjela.
Na koji način će spajanje odjela biti provedeno i, što najviše zanima pacijente, gdje će se i na koji način liječiti u slučaju da imaju težih zdravstvenih problema s očima, grlom, ušima, bubrezima, prostatom ili pak jednom od zaraznih bolesti?

 

Ambulante svih četiriju odjela i dalje će raditi u obje bolnice – u Varaždinu i Čakovcu

– O tome gdje će biti sjedišta pojedinih odjela još se nije razgovaralo. No sjedište će biti u onoj bolnici u kojoj su bolji materijalno-tehnički uvjeti, gdje radi veći broj zdravstvenih djelatnika i gdje se obavljaju veći zahvati. Odluka će biti donesena na zajedničkom sastanku doktora sa svih odjela – rekao je sanacijski upravitelj Opće bolnice Varaždin Mladen Smoljanec.
Usporede li se odjeli po navedenim kriterijima, ispada da bi sjedišta svih četiriju mogla ostati u Varaždinu. No teško je očekivati da će u čakovečkoj bolnici na to pristati. – Nema smisla sada spekulirati, sve će biti poznato kada odluka bude donesena – odgovorio nam je Smoljanec.

Bit će bolje?

Za razliku od toga, poznato je kako je zamišljen rad spojenih odjela. Bolesnici koji moraju ostati na liječenju ležat će u onom gradu u kojem će biti sjedište odjela. U tom gradu će ujedno biti organizirana dežurstva tijekom 24 sata. Dakle, u slučaju da, primjerice, bolesnik ima teške napade bubrežnih kamenaca poslijepodne ili tijekom noći, liječničku pomoć dobit će isključivo u gradu u kojem će biti sjedište Urologije.

Za razliku od toga, u drugu županiju neće biti potrebno putovati zbog prvog pregleda kod specijalista, kontrolnih pregleda ili dijagnostičkih pretraga. U oba grada će i dalje raditi ambulante. Isto tako, u oba grada će tijekom prijepodneva biti organizirano i liječenje putem dnevne bolnice, dakle za slučajeve kada bolesnik nije u tako teškom zdravstvenom stanju, nego je, primjerice, potrebna samo infuzija ili pak treba obaviti još dodatne pretrage kako bi se došlo do dijagnoze.

 

Spajanje počinje čim zastupnici u Saboru usvoje Nacionalni plan razvoja bolnica

– U sjedištu spojenog odjela bit će stacionirani pacijenti i tamo će biti organizirana dežurstva. Domicilni pacijenti time ništa ne gube, nego će, štoviše, imati bolju zdravstvenu skrb budući da je sada organizirana i putem pripravnosti, a ubuduće će liječnik biti dostupan 24 sata. Kad su liječnici u pitanju, oni ostaju zaposlenici bolnice u kojoj trenutno rade, dok će samo na dežurstva odlaziti u drugu bolnicu – pojašnjava Smoljanec. Najavljuje i da će nakon spajanja odjela biti objedinjene liste čekanja te će se početi raditi na novi način.

Spajanje četiriju odjela bit će tek početak funkcionalnog spajanja dviju bolnica, potvrdio je Smoljanec.
– Masterplanom su u prvoj etapi definirani odjeli, dok je u drugoj i trećoj etapi ostavljena i mogućnost spajanja drugih odjela u slučaju da se time može poboljšati učinkovitost. Čak postoji mogućnost spajanja odjela i s bolnicama za koje masterplan ne predviđa funkcionalno spajanje – navodi sanacijski upravitelj.

Odjel mora imati petnaest kreveta

Prema prijedlogu masterplana bolnica, čije se usvajanje u Saboru očekuje do kraja ovog ili sljedeći mjesec, jedan od kriterija “održivosti” odjela je minimalni broj kreveta po odjelu. Riječ je o minimalno 15 kreveta. Budući da je planom predviđeno smanjenje broja ugovorenih postelja, u varaždinskoj bolnici neodrživa postaju tri odjela: Urologija, Otorinolaringologija i Okulistika. Upravo zbog toga sada i slijedi spajanje s odjelima u Županijskoj bolnici Čakovec. Spajaju se i odjeli za zarazne bolnice, ali ne zbog manjeg broja predviđenih kreveta u varaždinskoj bolnici, nego zbog toga što je masterplanom u čakovečkoj bolnici za taj odjel predviđeno svega 10 kreveta.

Ako bolesnik ima napad bubrežnih kamenaca u noći, pomoć će moći dobiti samo u gradu u kojem će biti sjedište Urologije. Isti je slučaj i s ostala tri odjela.

I dok će bolničko liječenje biti organizirano samo u jednom gradu, ambulante spojenih odjela radit će i dalje u Varaždinu i Čakovcu tijekom prijepodnevnih sati.

Izvor:
Foto:

U fokusu

FOTO Evo kako napreduje čišćenje jezera u Takošćanu, dnevno se odveze do 2500 metara kubnih sedimenta

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Čišćenje jezera u Trakošćanu i dalje dobro napreduje, a voda bi se mogla početi puštati već u svibnju.

>> FOTO Radovi u punom jeku, voda će se u jezero Trakošćan početi puštati već u svibnju

Donosimo nove fotografije napretka radova izmuljenja jezera.

Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković sredinom travnja došao je u Trakošćan provjeriti napredak radova.

– Iz Trakošćanskog jezera do sada je izvađeno više od 60.000 metara kubnih sedimenta koji je deponiran na privremenu deponiju. Uzevši u obzir količine iz prethodnih radova možemo zaključiti da je do sada iz jezera Trakošćanskog jezera izvađeno 106.000 metara kubnih sedimenta. Uskoro bi trebalo započeti punjenje jednog dijela jezera, a od jeseni i trajno zapunjavanje jezera. Rok završetka radova po ugovoru je 30. lipnja 2024. godine, a radovi su ugovoreni za 2,5 milijuna eura. Nakon završetka radova na čišćenju sedimenta iz prvog dijela jezera do Dvora Trakošćan slijedi uklanjanje servisnih putova – objavile su tada Hrvatske vode, koje su investitor.

Također, nakon čišćenja servisnih puteva slijedi punjenje donjeg dijela jezera neposredno ispod dvorca, a višak voda će se ispuštati u rijeku Bednju kako bi se omogućilo daljnje uklanjanje sedimenta iz viših dijelova Trakošćanskog jezera. Na taj način smanjit će se potreba za prepumpavanjem vode.

Paralelno s čišćenjem jezera Hrvatske vode uredit će lijevu obalu u dužini od 120 metara i to kamenom oblogom sa stopom od kamenog nabačaja. Na desnoj obali jezera uredit će se 100 metara klizišta i erodirane obale i to ugradnjom gabiona u visini od 1.5 metara.

U tjednu od 22. travnja Hrvatske vode su objavile da se povećava broj građevinskih strojeva za odvoz sedimenta te očekujemo dnevne odvoze između 2250 do 2500 metara kubnih po danu. Do tada je na gradilištu bilo devet dampera, četiri bagera duge ruke od 24 metra, četiri bagera ruke od 12 metara te buldožer.

Nastavite čitati

U fokusu

Radnici Varteksa idu u štrajk, nisu im isplaćene plaće za veljaču i ožujak

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: Ilustracija

Nakon što radnicima Varteksa d.d. nisu isplaćene plaće za veljaču i ožujak ove godine te nakon neuspješno završenog postupka mirenja, Samostalni radnički sindikat Varteks donio je odluku kojom se pokreće štrajk.

– Štrajk će započeti u ponedjeljak, 06.05.2024. godine u 6 sati i trajat će do ispunjenja zahtjeva Sindikata, a to je isplata neisplaćenih plaća – objavila je Udruga radničkih sindikata Hrvatske.

U ponedjeljak će se održati i konfencija za medije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje