Povežite se s nama

U fokusu

Muller: Imamo novca za bale, ali čekamo Grad Varaždin

Objavljeno:

- dana

VRTENJE ISTE PLOČE

O Gradu Varaždinu ovisi da li će Fond za zaštitu okoliša sufinancirati zbrinjavanje bala na ulasku u Grad. Jasno su to danas poručili direktor Fonda Sven Muller i ministar zaštite okoliša Mihael Zmajlović.

– Čekamo od Grada Varaždina da predstavi plan sanacije tj. zbrinjavanje bala s obzirom da je raspisao natječaj za odabir koncesionara i nakon toga očekujem da će se steći uvjeti i da sve bude u skladu sa zakonom i da ih Fond sufinancira. Inače, to je primjer što se događa kada su se, ne baš tako daleko u prošlosti, donosile pogrešne odluke i danas u Hrvatskoj, pogotovo po pitanju gospodarenja otpadom, rješavamo puno toga što se trpalo pod tepih – rekao je ministar Zmajlović.

pogrešne odluke po pitanju gospodarenja otpadom donosile su se u cijeloj Hrvatskoj, Mihael Zmajlović

Da sve ovisi o Gradu Varaždinu i o tome da li će konačno dostaviti plan zbrinjavanja bala koji je prihvatljiv, potvrdio je i Muller. Fond  u svom proračunu za 2015. nije predvidio silne milijune za tu namjenu iako u proračunu Grada za tu svrhu planiraju 45 milijuna kuna od Fonda. No, Muller kaže da količina novca nikad nije bila problem.

– Fond još nije dobio zahtjev Grada, stari ugovor o sufinanciranju je bio poništen, novog još nema. Ako je gradonačelnik predvidio taj iznos i ako se budu ostvarili svi zakonski uvjeti mi ćemo razmotriti taj zahtjev. Nikad problem u Fondu nije bila količina novaca već kako se taj novac troši, namjesnko trošenja. Količina novaca neće, nadam se, nikad biti problem s obzirom na stabilne prihode i prioritete koje imamo – pojašnjava Muller.

Gradonačelnik Goran Habuš još od srpnja 2014. najavljuje da će Fondu dostaviti plan sanacije bala.

Ministar Zmajlović i direktor fonda Muller danas su u Varaždinu jer predstavljaju nove projekte u 2015.

Izvor:
Foto:

U fokusu

Istraživanje: značajan broj Hrvata ne može si priuštiti skuplje vrste mesa

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

I dok meso svakodnevno jede svaki četvrti Hrvat, što jasno govori o popularnosti ove namirnice, dublja segmentacija govori da su građani cjenovno osjetljivi te da se manje konzumiraju skuplje vrste mesa i mesnih prerađevina kao što su teletina i janjetina te pršut i kulen

Potražnja za ovim delicijama raste i uoči Uskrsa pa su na portalu jatrgovac.com upravo u tom periodu proveli istraživanje o stavovima i navikama hrvatskih građana kada je riječ o konzumaciji mesa, mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda. Također, dobivene odgovore su usporedili s istovjetnim istraživanjem provedenim u 2022. godini.

Učestalost konzumacije pokazuje značajan rast jer je onih koji svakodnevno jedu meso ove godine za 5 % više, odnosno imamo ih 25 %, što znači da svaki četvrti Hrvat meso jede svakodnevno. Ipak, najviše je onih koji meso konzumiraju nekoliko puta tjedno, kojih ove godine imamo ukupno 64 %, dok ih je prije dvije godine bilo 5 % više. Razmjerno manji udjeli odnose se i na manje učestale konzumacije pa tako ove godine imamo 6 % onih koji meso jedu nekoliko puta mjesečno, a 2 % ispitanika kaže da meso jede rijetko. Da ne jede meso ističe svega 3 % ispitanih građana.

Piletina je uvjerljivo najpopularnija vrsta mesa koju najčešće konzumira 53 % građana, što je 2 % manje nego u 2022. godini. Na drugom je mjestu svinjetina s 36 % udjela uz 4 % rasta, dok su ostale vrste mesa značajno manje popularne. Tako se za teletinu najčešće odlučuje 7 % građana, puretinu bira 3 %, a janjetinu svega 1 % konzumenata mesa u Hrvatskoj.

Kada je pak riječ o tome koju vrstu mesa najviše vole onda su dobiveni rezultati podosta drugačiji od onoga što se najčešće konzumira. Naime, iako su piletina s 38 % te svinjetina s 26 % i ovdje na vrhu poretka omiljenih vrsta mesa, ipak su njihovi udjeli značajno manji. Da teletinu s 18 % i janjetinu s 12 % kombinirano preferira gotovo trećina građana (30 %), a najčešće konzumira svega 8 % njih, govori u prilog tome da si ove skuplje vrste mesa značajan broj građana ne može priuštiti.

Kod kategorije mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda hrvatski građani najčešće konzumiraju slaninu, slijede kobasice, šunka, pršut, parizer, kulen i vratina.

Kada je riječ o tome koju vrstu mesnih prerađevina i suhomesnatih proizvoda najviše vole onda je i ovdje na vrhu slanina s 29 % udjela u oba istraživanja, ali odmah iza je s 28 % udjela pršut.

Nastavite čitati

U fokusu

Iz Varaždinske županije u inozemstvo je od ulaska Hrvatske u EU otišlo 39 liječnika

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon završetka epidemije Covida, opet raste broj liječnika koji iz Hrvatske odlaze u inozemstvo.

Prema službenim podacima Hrvatske liječničke komore, lani je iz Hrvatske u inozemstvo otišlo najviše liječnika dosad – čak 158. Ukupno nas je od ulaska Hrvatske u EU 2013. godine napustilo 1214 liječnika.

Najviše je liječnika dosad otišlo raditi u Njemačku, njih 356, te Veliku Britaniju (163). Prosječna dob naših liječnika u inozemstvu je 36 godina i imaju u prosjeku osam godina staža.

Iz Međimurja je otišlo 16 liječnika, iz Zagorja 25, a iz Varaždinske županije 39 liječnika.

U Hrvatskoj je zaposleno ukupno oko 16.400 liječnika, od čega je oko 90 stranih državljana. U kliničkim bolničkim centrima radi ih 4100, općim bolnicama 3400, a domovima zdravlja 2300. U Međimurskoj županiji radi 302, a u Varaždinskoj 528 liječnika.

Izvor: Danica

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje