Povežite se s nama

U fokusu

Dr. Risek: Godišnje pet do 15 žena liječi se od raka vrata maternice u OB Varaždin

Objavljeno:

- dana

Treća subota u siječnju Nacionalni je dan borbe protiv raka vrata maternice, odnosno Dan mimoza koji za cilj ima senzibilizirati javnost o važnosti edukacije, cijepljenja i ranog otkrivanja raka vrata maternice.

Po pojavnosti rak vrata maternice je drugo sijelo raka žena u dobi od 40 do 49 godina te treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina. Prema podacima Registra za rak Republike Hrvatske, od invazivnog raka vrata maternice u Hrvatskoj je 2015. godine oboljelo 280 žena, a prema Izvješću o umrlim osobama  u Hrvatskoj je od invazivnog raka vrata maternice u 2017. godini umrlo 115 žena.

– Prema podacima Opće bolnice Varaždin prošle godine zaprimili smo i započeli s liječenjem 11 žena koje su oboljele od vrata raka maternice. Riječ je o ženama u dobi od 37 do 46 godina. Također, taj rak vrata maternice dijagnosticiran je u početnoj fazi. Kada se ta brojka usporedi s brojem oboljelih žena koje smo zaprimili prethodnih godina onda možemo reći kako taj broj u posljednjih pet godina pada – ističe pročelnica Službe za ginekologiju i opstetriciju OB Varaždin Ivana Risek, dr.med. spec. ginekologije i opstetricije.

Rak vrata maternice jedna je od rjeđih novotvorevina koja ako se otkrije u ranoj fazi razvoja može potpuno izliječiti. Uzročno je povezan s HPV infekcijom. U početnom stadiju raka simptoma najčešće  nema. U razvijenim stadijima imamo nespecifične simptomi koji bi mogli ukazivati da je riječ o raku vrata maternice poput nepravilnog krvarenja, krvarenja između dva menstrualna ciklusa, krvarenja nakon spolnog odnosa, neuobičajen iscjedak i bolovi u donjem dijelu trbuha.

– Dijagnoza bolesti postavlja se na temelju ginekološkog pregleda – citološkog nalaza, kolposkopije, biopsije i konizacije. Međutim, ovdje valja naglasiti da ukoliko je kod žene dijagnosticirana HPV infekcija, to ne mora značiti da će ta žena i oboljeti od raka vrata maternice. Iz tog razloga potrebne su redovite ginekološke kontrole te uzimanje PAPA testa kako bi se pravovremeno i pravodobno  moglo krenuti s liječenjem infekcije, te bi se na taj način spriječila mogućnost oboljenja od raka – naglašava Risek.

Medicina nudi i cjepivo protiv HPV-a

U borbi protiv ove bolesti postoji i besplatno, neobavezno cijepljenje protiv HPV infekcije za sve učenike i učenice završnih razreda osnovnih škola. Cijepljenje je preporučljivo provesti prije izlaganja infekciji HPV-om, što znači da je poželjno cijepiti se prije započinjanja spolne aktivnosti. To cjepivo sadrži sljedeće tipove HPV-a: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58 i dostupno je pod nazivom Gardasil 9. Djelotvornost u sprečavanju perzistentne infekcije i kod muškaraca i kod žena tipovima HPV-a sadržanima u cjepivu je preko 80 posto, što dovodi do smanjenja cirkulacije virusa u populaciji.

– Kako cijepljenje ne uklanja rizik, već ga smanjuje, kao najveće preventivne saveznike u borbi protiv raka vrata maternice, odnosno HPV infekcije vidim u edukaciji, odgovornom spolnom ponašanju te redovitim ginekološkim pregledima. Mislim da je tu jako važna dobra sinergija roditelja s djecom i stručnih osoba koje se u svom poslu susreću s mladima. Samo otvorenim razgovorom mladima se mogu na jedan kvalitetan način podastrijeti prave i kvalitetne informacije o mogućnostima prevencije raka vrata maternice. Ta tema jednostavno ne smije biti tabu tema, bilo da se o njoj razgovara u obiteljskom okruženju ili školi. Jer na taj način mi mlade učimo spolnom odgovornom ponašanju, a time ujedno i smanjujemo rizik HPV infekcija, ali i drugih spolno prenosivih bolesti koji mogu znatno utjecati na zdravlje kako djevojčice, djevojke, žene, tako i dječaka, mladića, odnosno muškarca – zaključila je Risek.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje