Povežite se s nama

U fokusu

Evo zašto smjenjuju dr. Zember: optužili ju i za nemar, a spriječila zatvaranje Odjela zaraze!

Objavljeno:

- dana

OTKRIVAMO

Hoće li biti pokrenut postupak smjene dr. Sanje Zember bit će poznato danas, jer u 14 sati treba početi sjednica Upravnog vijeća Opće bolnice Varaždin.

Što predsjednik Upravnog vijeća, HNS-ovac Zoran Šantek stavlja ravnateljici na teret?

Gledaju li se samo nazivi tri glavna razloga za smjenu – neizvršavanje odluke UV-a, „nemarno postupanje dužnosti ravnateljice i nemarno obavljanje dužnosti nadzora – tad se može steći dojam da ravnateljicu terete za „teške“ stvari.

Međutim, kad se pogledaju konkretni razlozi, tada je situacija potpuno drugačija.

Prvi razlog – nije slušala župana…

Kao što je poznato, dr. Zember je mladim liječnicima – specijalizantima lani omogućila lani potpisivanje aneksa ugovora na temelju novog Pravilnika.

Predsjednik Upravnog vijeća Zoran Šantek ju proziva da je time postupila suprotno odluci Upravnog vijeća i Statuta Bolnice.

Međutim, poznato je da se u to direktno umiješao župan Predrag Štromar, koji je ravnateljici naložio da postupi suprotno važećem Pravilniku. Na to su reagirali iz Hrvatske liječničke komore nazvavši njegov potez „skandaloznim“, jer traži kršenje pozitivnih zakonskih propisa.

Zaraza spala na jednog specijalista

Upravno vijeće tvrdi i da je dr. Zember „nemarno obavljala dužnost“, i to zato što Stručno vijeće u lipnju 2016. nije obavijestila o zatvaranju hitne infektološke ambulante.

Međutim, takva je odluka bila donesena kako bi Odjel zaraze mogao uopće funkcionirati. Naime, tada je Odjel spao na svega jednog liječnika specijalista, a potrebno ih je šest kako bi normalno funkcionirao. 

O sličnoj situaciji smo pisali još 2009. godine, kad su na Zarazi jedine specijalistice bile upravo dr. Zember i njezina tadašnja šefica dr. Snježana Hunjadi-Čelar, koje su više od dvije i pol godine bile 24 sata dežurne ili 24 sata u nadslužbi svih 30 dana u mjesecu!

I tad je hitna infektološka ambulanta bila privremeno zatvorena. Nije poznato je li Stručno vijeće tad raspravljalo o tome, no poznato je da su svi kolege s Internog odjela tad uskakali kako bi spriječili zatvaranje Odjela tijekom ljetnih mjeseci.

Šantek prozvao – Upravno vijeće!

Ipak, posebno zanimljivo je to da Šantek tvrdi da dr. Zember kao ravnateljica nije predložila potrebne programe i planove rada za ovu godinu.  

 „Nemarno obavljajući svoju dužnost ravnateljica je propustila predložiti Upravnom vijeću donošenje slijedećih akata: Programa rada i razvoja Opće bolnice Varaždin za 2017. godinu, Plana i programa mjera zaštite na  radu za 2017. godinu, Plana nabave za 2017. godinu. Financijski plan je usvojen na 9. redovnoj sjednici Upravnog vijeća održanoj 19. listopada 2016. godine, metodološki bez ikakvih mogućnosti razrade i „vidljivosti“ rashoda“, navodi Šantek. 

Ovime je, međutim, Šantek doveo u pitanje rad cijelog Upravnog vijeća: navodi da su prihvatili Financijski plan, a sad tvrdi da nije u redu!

I to nije sve. Naime, Statutom Bolnice, ali Zakonom o zdravstvenoj zaštiti je određeno da Upravno vijeće „upravlja Općom bolnicom i nadzire njezin rad“.

Štoviše, u Statutu vrlo jasno piše da Upravno vijeće „donosi program rada i razvoja i nadzire njegovo izvršenje, financijski plan i završni račun, plan i program mjera zaštite na radu“. Pritom nije navedeno da to čine „na prijedlog ravnatelja“.

Iz toga ispada da Upravno vijeće namjerava smijeniti ravnateljicu zbog – svojih propusta.

Predsjednik Upravnog vijeća Šantek je najavio održavanje konferencije za novinare, pa će biti zanimljivo čuti njegovo obrazloženje.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje