Nakon opere „Pjesma iz buke: Životi i smrti Isabelle Eberhardt“, na daske varaždinskog Kazališta dolazi još jedna premijera, i to dramsko-plesna predstava „Orašar“ u verziji Lade Kaštelan i režiji Paola Tišljarića.
Premijera je na rasporedu u subotu, 10. prosinca.
Redatelj Paolo Tišljarić na konferenciji za medije istaknuo je dobar tim i pozitivnu energiju koja vlada na probama, što je rezultiralo odličnim projektom.
– Baš sam ponosan što tako dobro funkcioniramo u ovako velikom kolektivu. I naše male balerine su nam se pridružile. Potpisao bih da do kraja života radim u ovako divnoj atmosferi. Kada smo spisateljica Lada Kaštelan i ja došli do originalne Hoffmannove priče, iznenadili smo se koliko je ona drugačija od priče u baletu. Mi ovdje pokušavamo ispričati tu pravu priču koja je dosta drugačija od one „ušećerene“, baletne. Ta priča govori o pomirenju, važnosti oprosta i dubokim ljudskim pitanjima koja se tiču svih nas. Mislim da radimo jednu ozbiljnu priču u kojoj će najmlađi uživati, a i roditelji će izaći zadovoljni – rekao je Tišljarić.
Inače, „Orašar i mišji kralj“umjetnička je bajka koju je 1816. godine napisao veliki njemački romantičarski pisac Ernest Theodor Amadeus Hoffmann. Poslužila je kao inspiracija za jedan od najpoznatijih i djeci najomiljenijih svjetskih baleta, koji u božićno doba ne silazi sa svjetskih pozornica, kao i za brojne književne i filmske adaptacije.
U predstavi varaždinskog Kazališta igraju Helena Minić Matanić, Dea Presečki, Nikša Eldan, Elizabeta Brodić, Filip Eldan, Karlo Mrkša, Marinko Leš, Barbara Rocco, Marko Cindrić, Beti Lučić i Sunčana Zelenika Konjević, a pleše 30 balerina, polaznica Udruge klasičnog baleta „Vindija“, pod vodstvom koreografkinje Vlaste Rittig.
– Toliko sam to najavljivala i eto, „Orašar“ će se konačno dogoditi. Riječ je o dramsko-plesnoj predstavi za djecu, ali i odrasle. Radili smo u koprodukciji s Udrugom klasičnog baleta Vindija, imamo 30 malih plesačica koje su divne i mislim da će vas raznježiti – rekla je intendantica HNK-a u Varaždinu Senka Bulić, a glumac Marko Cindrić istaknuo je da je ovo jedan lijepi projekt, relevantan ne samo za varaždinsko Kazalište već i za cijelu varaždinsku zajednicu.
Predstava „Orašar“ u varaždinskom HNK-u igrat će u brojnim terminima tijekom prosinca i siječnja, od kojih su neke predstave već rasprodane, što ukazuje na zaista velik interes publike za navedenu umjetničku bajku.
U četvrtak 2. veljače u varaždinskom HNK Roland Grlica održat će solistički koncert. Koncert u velikoj koncertnoj dvorani počinje u 19.30 sati, a ulaz je slobodan.
Pijanist Roland Grlica svirat će, naime, u znak zahvalnosti Gradu Varaždinu u povodu uspješne obnove rodne kuće akademika Jurice Muraia.
– Pozvani su svi Varaždinci i Varaždinke, a koncert smo odlučili organizirati kao znak zahvalnosti Gradu Varaždinu na podršci u obnovi kulturnog dobra, rodne kuće svjetskog pijanista, akademika Jurice Muraia. Veselilo bi me kad bi sustavnim radom i suradnjom svaka kuća u Gajevoj ulici i u užem centru našla svoju novu svrhu i bila baza za smještaj strateškog kadra Grada Varaždina i sjevernih županija – poručio je Zoran Andročec, organizator koncerta i direktor poslovnog udruženja Ingra-Det, najstarijeg udruženja hrvatskih industrijskih poduzeća u EU, koje okuplja najpoznatije hrvatske izvoznike u Njemačku.
Predstava „Bolna glad“ Kazališnog studija mladih HNK u Varaždinu predstavit će Varaždin na 25. susretu Hrvatskog centra Assitej profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade koji će se održati u Bjelovaru od 20. do 24. ožujka 2023. godine.
Predstava „Bolna glad“ je nastala prema motivima romana „Apsolutno istinit dnevnik Indijanca na određeno vrijeme“ Shermana Alexiea, a uprizorila ju je skupina C4 Kazališnog studija mladih HNK u Varaždinu pod vodstvom Tanje Novak, sveučilišne specijalistice dramske pedagogije.
Glavni junak romana Arnold Duh, Junior, odrastao u rezervatu Spokane Indijanaca, inspirirao je skupinu za lik Elvisa Kalanjoša, Roma koji je iz romskog naselja krenuo u Varaždinsku gimnaziju. Njegov status marginalca i outsidera, tinejdžera koji se ne uklapa, poslužio je skupini kao ishodišna točka za propitkivanje nekih važnih pitanja: što tvori identitet jedne mlade osobe, što čini prijateljstvo i, naposljetku, gdje i kako pronaći motivaciju da prevladamo prepreke i postignemo cilj?
U predstavi nastupaju: Dario Kolman, Lucija Koprek, Sara Milner, Josipa Petek, Valentina Posavec, Lora Plantak, Fran Rabuzin, Katja Rabuzin, Melani Šipek, Patrik Tuđan, Aleksandra Vidaković i Eva Zvonarek.
Festival, koji je natjecateljskog karaktera, ugostit će ukupno 12 profesionalno vođenih kazališta za djecu i mlade iz cijele Hrvatske.
Podsjećamo, na prošlogodišnjem je Assiteju Kazališni studio mladih osvojio posebnu nagradu mladog žirija s predstavom „Ćelava pjevačica” Eugènea Ionescoa, uz obrazloženje: – Uz iznimno dramskopedagoško vodstvo Tanje Novak i poseban fokus na scenski pokret pod vodstvom Sare Ipše, glumci Kazališnog studija vješto su se uhvatili u koštac s teatrom apsurda čiju estetiku istražuju i propitkuju na sebi svojstven način, pritom poštujući i ističući sve njegove odlike. Iako se radi o književnom klasiku i lektirnom naslovu, predstava obiluje jedinstvenim rješenjima koji gledatelja opetovano iznenađuju i fasciniraju (…).
Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.
Neophodni kolačići
Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.
Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.