FOTO Više od 100 natjecatelja, dvije litre gemišta i vruć ljetni dan na 8. “Opakoj” utrci na Čevo
DHMZ je danas, 17. kolovoza, u Varaždinu u 13 sati izmjerio vrućih 34 °C. Ovo samo znači da je 8....
Umirovljeni pukovnik Hrvatske vojske i vrhunski pilot nadzvučnih borbenih zrakoplova Danijel Borović u subotu se odlično snašao u ulozi voditelja skupine srednjoškolaca koji su s njihovim njihovim profesora i mentorima odlučili razgledati aerodrom Željava.
Riječ je, podsjećamo, o kompleksu podzemnog objekta Klek, odnosno najvećem podzemnom aerodromu i nekadašnjoj zrakoplovnoj bazi Jugoslavenske narodne armije, lociranoj na granici Bosne i Hercegovine i Hrvatske, u blizini Bihaća.
– Varaždinska županija, kao dio ETC Hrvatska (European Talent Centre Croatia), danas ima 12 centara izvrsnosti, među kojima je i Centar izvrsnosti za nacionalnu povijest, gdje učenik(ca) za jednu godinu bira jedan od deset ponuđenih modula. U Grupi za obilazak bili su ravnateljica 2. gimnazije Varaždin, prof. Višnja Horvat, voditelj Centra za izvrsnost nacionalne povijesti prof. Nikola Slunjski s još 5 mentora i tridesetak učenika – objasnio je Borović koji je za ovakvu prigodu bio logičan izbor jer je ovaj umirovljeni pilot HRZ-a na spomenutom vojnom aerodromu službovao posljednjih 10 godina njegovog postojanja.
Dodajmo da je Domovinski rat jedan od modula, te su u 2. gimnaziji Varaždin, tijekom svibnja ove godine zajedničko predavanje održali dr. Ante Nazor i pilot Danijel Borović.
Stoga je i subotnja terenska nastava obilaska Aerodroma Željava i podzemnog objekt Klek nastavak tog predavanja, a kako je to sve izgledalo na terenu pogledajte u galeriji fotografija:
Udruga žena “Florijanke” iz Donjeg Kućana u utorak, 1. listopada, u popodnevnim satima organizirala je ručno branje kukuruza u polju na imanju obitelji Magić. Umjesto uz traktor i prikolicu, na polje su vrijedni težaci stigli noseći plahte oko ramena, demižonke u ruci i s pletene korpama na glavi.
Ovakvi prizori u listopadu, kada počinje berba otvrdnutih klipova kukuruza, danas su stvar prošlosti. Međutim, ove su godine vrijedne „Florijanke“ ponovno oživjele tradicijski običaj ručnog branja kukuruza, a u tom poslu uživali su i najmlađi. Pritom nije nedostajalo priče i šale, a svima je u slast bio pravi poljski težački obrok koji se plavio gemištima.
– Polje na kojem je organizirana berba nalazi se na lokaciji koja od davnina ima naziv „pod hrastom“. Ovo drveće svojevremeno je raslo uz obližnji kanal ali su ih naši pradjedovi posjekli. Ovdje je teren idealan za sjetvu i uzgoj kukuruza i na Bogom danoj zemlji ove je godine prinos jako dobar. Stoga će nakon berbe puno klipova sretno završiti u kukuružnjaku gdje će se sušiti do iduće godine. Kada sam bio dijete, pomagao sam roditeljima ručno brati kukuruz i sve ovo me podsjeća na dane mladosti Svaki berač imao je po dva reda za pobrati, a tak se „tiralo“ i „sipavalo“ da je nosač korpi jedva stizao obaviti svoj dio posla – rekao je kroz smijeh Predrag Magić.
Njegova obitelj na imanju kukuruz koristi za ishranu svinja i kokoši, ali im je prioritet uzgoj različitih ratarskih kultura. Obrađuju desetak hektara poljoprivrednog zemljišta te višak uroda prodaju. Kako doznajemo od Štefice Vidović, dugogodišnje predsjednice Udruge žena “Florijanke”, za ovogodišnju berbu dobro su se pripremile.
Buđenje prošlosti
– Bez sviteka nema nošenja pune korpe na glavi. Za jaki doručak smo spravile klipiće, štrukle, kuhana jaja i kobasice, zlevanku, sira, sočne jabuke koje su ove godine jako dobro rodile… Čim se razdenilo, hapile smo se posla, a stiže nam u pomoć još težaka s kolima u koja moramo nametati kukuruz. Treba i stabljike pocepati, posložiti ih u stavice, tak da imamo za štrajiti živini u štalama. Duga je zima, treba znati gospodariti s kuruzinjem, a predstoji nam i odlazak u šume po listinec – ističečelnica udruge koja djeluje 17 godina i trenutno okuplja 17 članica.
Odmah po dolasku u polje, vrijedne organizatorice branja našle su se okružene djecom.
– Imam 11 godina i ovo mi je već treće ručno branje kukuruza. Lijepo nam je i čekamo da nam se pridruže puce kojih još nema jer negdje plešu – rekao je jedan od razigranih mališana kojima je najveći gušt odvajati kukuruzne lasi i komušine od klipova kukuruza. Dodajmo da se Florijanke još uvijek „bore“ da dođu u posjed svoje etno hiže koju im je obećao bivši varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok. Još gore, nakon što je aktualna gradska vlast ukinula Mjesne odbore, za svoje aktivnost poput velikih godišnjih izložbi ručnih radova i proslava martinja, ne mogu koristiti ni prostor u društvenom (vatrogasnom) domu.
Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:
U sklopu Dana Miholja u Sračincu u subotu, 28. rujna održan je koncert legendarnog Harisa Džinovića.
Hitovi kao što su Kako mi nedostaješ, I tebe sam sit kafano, Pariške kapije…, redali su se u šatoru. Bila je to fešta za pamćenje.