Povežite se s nama

Kultura

FOTO Vrijedan pil sv. Ivana Nepomuka ponovno kod kuće, na vinički trg vraćen pomoću dizalice

Objavljeno:

- dana

ZAŠTIĆENO KULTURNO DOBRO

Pil svetog Ivana Nepomuka, jedan od najvrjednijih baroknih kamenih pilova na ovom području, vraćen je uz pomoć dizalica na svoje mjesto i ponovno krasi Trg Matije Gupca u Vinici.  

U potpunosti je restauriran i kozerviran, i to u radionici akademskog kipara Stjepana Jerkovića, gdje se nalazio od kraja prošle godine.

Pil zbog svoje ljepote i vrijednosti uživa status zaštićenog kulturnog dobra, a obnovljen je EU novcem. Sveti Ivan Nepomuk češki je mučenik i svetac, zaštitnik mostova, zagovornik protiv poplava i, prema legendi, ispovjedne tajne, a njegov kult i štovanje bili su rašireni u zemljama srednje Europe.
 

Viničkom pilu je bila neophodna temeljita obnova, jer su tijekom godina nastala brojna oštećenja i na postolju i na samom kipu.    

– Već smo ranije uočili da je restauracija nužna, a prava mogućnost otvorila se unutar projekta DETOX, koji potpomaže Europska unija, a sufinancira se iz Europskog  fonda za regionalni razvoj. Zahvaljujući tom projektu je izrađena i replika sramotnog stupa (prangera), koja će za nekoliko dana biti postavljena na Trg Matije Gupca – najavio je načelnik Vinice Marijan Kostanjevac.

Dodajmo da se projekt DETOX provodi u okviru Programa suradnje Interreg V-A Slovenija – Hrvatska, a provode ga Općine Lenart, Sveti Andraž i Sveta Ana v Slovenskih Goricah, FERI, Zavod za varstvo kulturne dedišćine, Gradski muzej Varaždin te općine Donja Voća i Vinica.
 

 

Izvor: Foto: OPĆINA VINICA

Kultura

Srijeda u Muzeju donosi nastavak iznimno zanimljivog programa “Prošlost Varaždina u filmskim zapisima“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Nakon ljetne stanke „Srijeda u muzeju“ nastavlja se programom Prošlost Varaždina u filmskim zapisima (II.).

Riječ je o projekciji kratkih filmova snimljenih u produkciji Filmskih novosti u Beogradu na području Varaždina i okolice od kraja Drugoga svjetskog rata do 80-ih godina prošlog stoljeća.

Filmovi su šarolikoga tematskog spektra: od politike, vojske, gospodarstva, sporta, medicine i lovstva pa sve do kulturnih znamenitosti Varaždinske županije. Među njima je i filmski zapis iz 1959. s prikazom Franje Košćeca i njegove zbirke kukaca kao zametka Entomološkog, odnosno kasnije Prirodoslovnog odjela GMV-a.

Projekcija ovih filmova svojevrsni je nastavak programa održanog u ožujku ove godine, kad su prikazani filmski zapisi nastali od Prvoga svjetskog rata do 1945., za što je Gradski muzej Varaždin otkupio prava od Jugoslavenske kinoteke u Beogradu.

Program počinje u 19 sati, a ulaz je besplatan. Ovom prigodom Gradski muzej Varaždin (ponovno) poziva sve koji imaju stare filmske zapise vezane uz područje Varaždina i okolice da ih donesu u Muzej, gdje će se kao dragocjeni dokumenti prošlosti digitalizirati i sačuvati za buduće naraštaje.

Nastavite čitati

Kultura

“Podrum ponedjeljkom“: Mirna Štambuk varaždinskoj kulturnoj javnosti predstavlja se izložbom fotografija  

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Izložbom fotografija „Sanjarenje o prostorima sjećanja“ autorice Mirne Štambuk, nastavlja se peta sezona Vaniminog programa „Podrum ponedjeljkom“. Otvorenje izložbe će biti u ponedjeljak, 9. rujna u 19 sati.

„Sanjarenje o prostorima sjećanja“ naziv je izložbe fotografija Mirne Štambuk. Tim se poetskim fotografskim ciklusom mlade autorice, nakon kraće ljetne pauze nastavlja peta sezona programa izložbi što ga pod nazivom Podrum ponedjeljkom u podrumu Centra za mlade i nezavisnu kulturu P4 u Varaždinu organizira varaždinski Filmsko-kreativni studio VANIMA.

Karlovčanka koja trenutno živi u Varaždinu i studira na Sveučilištu Sjever, izložbom u CZM P4 promatrača upoznaje s fragmentima svojih uspomena. Većina fotografija snimljena je analognim fotoaparatom, no autorica je djeliće sjećanja zabilježila i digitalno.

O proživljenom i viđenom Mirna Štambuk ne priča nam na način biografa ili povjesničara, već odabire poetski pristup.

Sanjarenje o tim, objektivom zabilježenim trenucima, sada već uspomenama, daje joj mogućnost da ponekad svjesno, ali često i nesvjesno obilazi i prekoračuje tehnička i kompozicijska fotografska pravila i norme. Urbani krajolici, slučajni prolaznici, nekonvencionalni portreti prijatelja, eksterijeri i interijeri, izmjenjuju se na fotografijama kojima nas Mirna Štambuk nastoji uvesti u snoviti svijet svojih intimnih uspomena.

Dvadesetak fotografija-sanjarenja kojima nam ona predstavlja svoj život, istovremeno su poziv promatraču na nastavak sanjarenja koje ih je i stvorilo. Sanjarenje, mašta odnosno imaginacija je, kako kaže Gaston Bachelard, najveća snaga ljudske prirode.

Imaginacija nas, u svom živom djelovanju, istovremeno odjeljuje od prošlosti i stvarnosti. Ona se otvara prema budućnosti. A ta će budućnost koja očekuje mladu autoricu nakon njene prve izložbe postavljene u podrumu CZM u Varaždinu, u fotografskom i stvaralačkom smislu, nedvojbeno iznjedriti zanimljive i intrigantne radove.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje