Biskup, gradonačelnik i župan dijelili blagdanski ručak u Caritasu
Badnjak u Caritasu Varaždinski biskup Josip Mrzljak, gradonačelniok Goran Habuš i župan Predrag tromar u društvu su svojih najbližih suradnuika...
Novi Marof
Grad Novi Marof u prvih je šest mjeseci ove godine uštedio oko dva milijuna kuna. Preciznije, prema polugodišnjem izvještaju proračuna ostvareno je točno 1.952.000 kuna više prihoda u odnosu na rashode. Time je gotovo pokriven postojeći manjak iz 2015. godine u iznosu od 2,1 milijun kuna.
Gradonačelnik Siniša Jenkač je svjestan da do kraja godine neće svih dva milijuna ostati u blagajni, ali nada se da će se manjak barem prepoloviti. – Tendencija to pokazuje. Dakle, u prvih smo pola godina prišparali skoro pa dva milijuna kuna. Svjestan sam da neće tako biti i na kraju godine. Ipak, napravili smo veliku stvar s ovom uštedom i nemam razloga ne vjerovati da će milijun kuna na kraju godine i ostati u gradskoj blagajni – govori gradonačelnik Jenkač.
Također kaže da ovaj financijski izvještaj pokazuje da su svi, pa i – kako je rekao – nepopularni potezi koji su se povlačili u Gradu bili ispravni. Jedan od tih poteza je i smanjenje plaća gradskim službenicima. – Čim se riješimo naslijeđenog duga i stabiliziramo proračun, vratit ćemo plaće – najavljuje gradonačelnik.
U Novome Marofu se nije samo štedjelo nego se dosta i zaradilo. – Povećani su prihodi, pa je samo od poreza u pola godine ostvareno 53 posto planiranih poreza, od države smo dobili skoro 650 tisuća kuna, a 615 tisuća kuna smo zaradili i prodajom zemljišta u Poslovnoj zoni – veli Jenkač i ističe da se u Gradu ne sjećaju je li ikad bio ovako velik raskorak između prihoda i rashoda.
U Marofu se nije samo štedjelo nego se dosta i zaradilo
– Kad vratimo ovaj dug, nadamo se dugoročnoj stabilizaciji proračuna, jer tad ćemo moći normalnije i sigurnije funkcionirati. Sa stabilnim prihodima, poznatim rashodima i bez minusa lakše se i zadužiti ako je potrebno, i lakše je planirati proračun. Jer, ovako u proračun uvijek mora biti ukalkulirano i dugovanje – govori gradonačelnik te se nada skoroj otplati cijelog duga.
Račun u Novome Marofu je u plusu, a na projektima se ne štedi. Štoviše, intenzivno se odrađuje sve dogovoreno. Uređuju se prometna i komunalna infrastruktura, obnavlja se Grebengrad, dječji vrtić je projektiran i čeka se natječaj, počinje izgradnja novog Centra za socijalnu skrb koja desetljećima „na čekanju“, u Poslovnoj zoni se pregovara s investitorima. Svakako najveći projekt je izgradnja gradske zaobilaznice, koja je u fazi projektiranja. Sve su to projekti čija se vrijednost mjeri u milijuna, čak i desecima milijuna kuna. Gradonačelnik, dakle, vjeruje da ovaj višak u proračunu nije jednokratna epizoda.
Izvor:
Foto:
Na jučerašnjem sastanku Vlade i Stožera civilne zaštite RH glavna tema bili su koraci kojima bi se eventualno popustile epidemiološke mjere koje traju do 31. siječnja.
S obzirom na to da se bliži kraj mjeseca, prema pisanju Indexa, najvjerojatnije u srijedu, 27. siječnja, donijet će se odluka koja će se bazirati na popuštanju mjera u segmentu sporta i rekreacije, a na stolu je i dalje i otvaranje terasa restorana i kafića.
Naime, Index doznaje da je izgledno da se s ponedjeljkom, 1. veljače, otvore teretane, kao i da se proširi krug onih kojima su dozvoljeni treninzi, natjecanja i generalno bavljenje sportom, barem kad je riječ o sportu na otvorenom.
Najizglednije je također da se od 1. veljače kafićima dopusti prodaja kave i napitaka za van, a moguće i otvaranje terasa, čiji bi rad bio ograničen do 22 sata.
Učenici viših razreda osnovne trebali bi se vratiti u škole (sada nastavu prate online).
Sloganom kampanje „Učinite svoje okružje sigurnim!“ Policijska uprava varaždinska pridružila se provedbi modernizirane nacionalne preventivne kampanje MUP-a RH „Manje oružja, manje tragedija!“
Naime, kampanja se provodi već dulji niz godina u Hrvatskoj kako bi se spriječila zlouporaba oružja, eksplozivnih tvari i drugih ubojitih sredstava, ali i senzibilizacije javnosti te poticanja građana da bez sankcija dragovoljno predaju ilegalno oružje.
Prošle godine kampanja je modernizirana sufinanciranim sredstvima Europske unije putem Fonda za unutarnju sigurnost i kao takva odvijat će se 365 dana diljem Hrvatske.
– Dragovoljnom predajom ilegalnog oružja policiji, domovi postaju sigurniji te se time izbjegavaju opasnosti od tragičnih događaja koji često završavaju teškim ozljedama i smrću. Građani se, nerijetko, pokušavaju riješiti ilegalnog oružja na način da ga odbacuju na neprimjerenim mjestima ili ga nezakonito prodaju, čime se izlažu kaznenom progonu – ističu iz PU varaždinske.
Objašnjavaju da su ratna zbivanja devedesetih na području Hrvatske ostavila za sobom velike količine ilegalnog oružja u posjedu građana.
Na području PU varaždinske unatrag 10 godina, u sklopu akcije „Manje oružja, manje tragedija“, građani su dragovoljno predali: 143 komada automatskog oružja, 1283 komada rasprskavajućeg oružja, 279 komada dozvoljenog oružja, 106.579 komada streljiva te 47 kilograma eksploziva.
– Zakonom je određeno da je dragovoljna predaja ilegalnog oružja bez sankcija. Stoga, pozivamo sve one koji još negdje u svojim domovima čuvaju ili skrivaju oružje ili eksplozivna sredstva da se bez straha od sankcija obrate policiji. Važno je znati da ne donosite sami oružje i eksplozivna sredstva u policijske postaje – poručuju iz PU varaždinske.
Prvi je korak, stoga, nazvati policiju na broj telefona 192 nakon čega će policijski službenik u civilnoj odjeći i u civilnom vozilu doći na adresu pronalaska ili dogovorene predaje i na siguran način opasna sredstva preuzeti.
Djeci se poručuje da, ako naiđu na nepoznati predmet, ništa ne diraju, već se obrate roditeljima ili drugoj bliskoj odrasloj osobi koja će obavijestiti policiju.