Povežite se s nama

U fokusu

Zašto Varaždinci plaćaju najveći PDV na račun za smeće u Hrvatskoj?

Objavljeno:

- dana

Varaždinska Čistoća ne odustaje od naplaćivanja 25 % PDV-a na jedan dio svoje usluge. Iako vjerojatno svi Hrvati, izuzev korisnika usluge Čistoće i Ivkom-a, PDV na račun za prikupljanje i odvoz otpada plaćaju po stopi od 13 %, gradska komunalna tvrtka ne odustaje od 25 % obračunatog PDV-a za varijabilni dio cijene svoje usluge.

Kao da nije dovoljno što već ionako plaćaju najveći račun za smeće u državi, Varaždincima nije jasno kako je samo Čistoća u pravu, a cijela Hrvatska u krivu?!

Jedan od njih, Zoran Matković, je otišao korak dalje i uputio e-mail na adresu elektroničke pošte Vlade Republike Hrvatske. Točnije, Vladi je pisao nakon što je zamjenik gradonačelnika Zlatan Avar rekao da pitanje o povećanju cijena treba postaviti u Zagrebu.

Pa ne budi lijen, i Matković je baš to učinio. Požalio se na drastično povećanje cijene računa za smeće i pojasnio da ga je varaždinski dogradonačelnik njima uputio po odgovore.
Uza sve što je sporno, Varaždinac je skrenuo pozornost i na spornu stavku obračuna PDV-a, koji se obračunava po dvjema različitim stopama (13 i 25 %), a manja je stopa samo za fiksni dio usluge. – Mnogi građani, osim radi samog povećanja cijena odvoza i zbrinjavanja otpada, opravdano su zabrinuti da ne plaćaju veću stopu PDV-a nego što je potrebno – napisao je Zoran Matković.

Sumnjivo mu je bilo i tumačenje direktora Čistoće Davore Skroze, a koje je učestalo ponavljao i dogradonačelnik Zlatan Avar – da „za razliku od fiksnog dijela kojim se osigurava funkcioniranje sustava, a što je javna usluga, zbrinjavanje miješanog komunalnog otpada nije javna usluga i zato je PDV veći.“

Računica Ministarstva

Ministarstvo zaštite okoliša, kojem je (kao nadležnome ministarstvu koje odlučuje koje usluge ulaze u javnu uslugu komunalnih poduzeća) iz Vlade proslijeđen upit Zorana Matkovića, demantira Davora Skrozu, Zlatana Avara i sve koji, makar i za dio računa, pravdaju obračun PDV-a po stopi od 25 %. Iz Ministarstva su jasni: – Prema definiciji (…) Zakona o održivom gospodarenju otpadom, obrada otpada podrazumijeva postupke oporabe ili zbrinjavanja, a zbrinjavanje otpada uključuje odlaganje otpada. Iz navedenog proizlazi da se usluge zbrinjavanja (odlaganja) otpada koje po svojoj biti predstavlja obradu otpada uključuje u cijenu javne usluge. (…) Zakonom o porezu na dodanu vrijednost propisano je da se snižena stopa PDV-a 13 % primjenjuje na javnu uslugu.
Ministarstvo financija pak odlučuje samo na koje se usluge primjenjuje koja stopa. Dakle, ako se na zbrinjavanje otpada primjenjuje stopa od 25 %, isto kao na naftu, tonere, papir… Sve to ulazi u cijenu javne usluge na koju se primjenjuje stopa od 13 %. I druge su komunalne tvrtke bile u nedoumici, ali ona je potrajala vrlo kratko. Zbog nejasnoća oko poreznih stopa Grupacija održavanja čistoće je još krajem 2017. godine održala sastanak, dobili su tumačenje resornog ministarstva i riješili nedoumice. Njihovi korisnici na svoje račune plaćaju 13 % PDV-a.

Je li i zašto Čistoća najpametnija? Jedna od pretpostavki spomenutih na društvenim mrežama je da komunalna tvrtka građanima naplaćuje svoje troškove deponiranja otpada na nekom od odlagališta. Ali ovi troškovi Čistoće nemaju baš nikakve veze sa stopom PDV-a koju plaćaju građani u varijabilnom dijelu cijene.

Kako je to plastično za jedan portal objasnila Sonja Polonijo, stručna suradnica za gospodarenje otpadom i zaštitu okoliša u Udruzi gradova: – Uzmimo, primjerice, vodu, na koju je stopa PDV-a isto 13 %. Svi troškovi koje firma ima, a koji ulaze u strukturu cijene vode, imaju različite stope PDV-a (trošak vode 13 %, telefona 25 %, nafte za kamione 25%…), ali to ne znači da ćete vi korisnicima prefakturirati troškove telefona i nafte. Vi prodajete svoju uslugu – jasna je Sonja Polonijo.

Iako struka tvrdi jedno, nadležno ministarstvo to isto i cijela se Hrvatska toga pridržava, Čistoća i dalje iznosi „argumente“ u korist svog obračuna.

Najjednostavnijom logikom – ako je varaždinska Čistoća u pravu, onda su zagrebački, splitski, osječki, riječki i svi hrvatski komunalci (izuzev Ivkoma) u krivu. – Hoće li zamjenik Avar od Bandića, Penave, Baldasara, Obersnela… zatražiti da dodatno uplate novac u proračun jer nisu htjeli uplaćivati ispravno obračunati PDV? – retorički na društvenim mrežama pitaju Varaždinci. Teško je pretpostaviti što bi za Čistoću značilo kad bi se neka za to zadužena državna institucija primila rješavanja slučaja „varaždinskog PDV-a“ i zaključila, recimo, da je on obračunat po pogrešnoj stopi. Hoće li Varaždinci u tom slučaju dobiti nazad svoj preplaćeni novac?

U gradu gdje samac u stanu plaća jednaki račun za smeće kao peteročlana obitelj u obiteljskoj kući, gdje svi obrtnici, neovisno o svojoj djelatnosti, moraju plaćati odvoz plastike i smeća svakog tjedna u godini, gdje nema kante manje zapremnine od 120 litara i nikomu ne padne na pamet ,kao susjedima, fizičkom zaprekom unutar kante prepoloviti njezin volumen, gdje Grad samcima i umirovljenicima njihovim novcem sufinancira 15 kuna po računu za smeće, gdje korisnici plaćaju vjerojatno najveće račune za prikupljanje i odvoz otpada… građane više ni ne iznenađuje još jedna anomalija, plaćanje dijela PDV-a po, uz Grad Ivanec, jedinstvenoj stopi obračuna od 25 %. Ipak, dio njih ne odustaje i, umjesto s Gradom Varaždinom, o problemu varaždinskog smeća danas komuniciraju s državnim institucijama. S onima čija će riječ biti ionako posljednja u rješavanju sad već kroničnog sukoba na relaciji Varaždinci – Čistoća.

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje