Povežite se s nama

U fokusu

Ostali bez parkinga i pristupa javnoj cesti. Mogu li stanari Supilove i Zagrebačke napokon očekivati rješenje?  

Objavljeno:

- dana

Je li napokon na vidiku kompromis i rješenje problema stanara Supilove i Zagrebačke ulice u Varaždinu, koji su ostali, ne samo bez parkirnih mjesta, nego i bez prilaza javnoj cesti?

Upravo ti problemi bili su spomenuti na sjednici varaždinskog Gradskog vijeća, a gradonačelnik Bosilj je u odgovoru HDZ-ovom vijećniku Damiru Habijanu napomenuo da je u pregovorima s Marlexom, odnosno novim vlasnikom varaždinskog VTC-a.

O ovoj temi već smo pisali u Regionalnom tjedniku, a stanari koji žive u zgradama kod VTC-a rekli su nam da od Grada očekuju rješenje.

Njihovi problemi sežu godinama unazad, ali su kulminirali kad je Marlex kupio VTC, zgradu propalog Stanoinga. Potom je investitor odlučio urediti i zgradu, ali i prilaze zgradi, kao i parkiralište, koje je kupio zajedno s VTC-om.

Marlex je još u svibnju ove godine Gradu Varaždinu poslao ponudu da otkupe prilaznu cestu te na taj način stanarima osiguraju izlaz na javnu prometnicu.

Zauzvrat bi Marlex Gradu poklonio još 1700 kvadrata zelenih površina i pločnika.

Do danas nikakvog konkretnog dogovora nema, a iz Grada su u nekoliko navrata rekli da je Marlexova ponuda preskupa.

Ipak, na sjednici Gradskog vijeća gradonačelnik Bosilj govori da je Grad spreman na dogovor, ali kompromisni. Očekuju od Marlexa da snizi cijenu, a Bosilj objašnjava kako će ionako Grad preuzeti troškove održavanja spomenute ceste.

-Budući da ćemo mi imati troškove čišćenja i održavanja, očekujem od Marlexa da snizi cijenu zemljišta za prolaz i pristup ulazima zgrada uokolo VTC-a te tako pokaže društvenu odgovornost – rekao je gradonačelnik Neven Bosilj.

Više o samom problemu stanara pročitajte u tekstu:  Očajni stanari Supilove: da bi došli do ulaznih vrata hodamo po tuđoj zemlji, ostali smo bez parkinga i pristupa javnoj cesti…

U fokusu

Habijan o rastu plaća državnim dužnosnicima: Rad mora biti valoriziran

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Vlada je na sjednici usvojila odluku o visini osnovice za obračun plaća državnih dužnosnika, koja će se povećati za 83,45 posto, odnosno na 947,18 eura bruto, dok će predsjednicima Republike, vlade i sabora plaća narasti za oko 70 posto.

Premijer Plenković pritom je napomenuo kako se osnovica godinama nije mijenjala.

-U međuvremenu su stvoreni preduvjeti za gospodarski rast, investicijski kreditni rejting, povećanje plaća u privatnom sektoru i državnim i javnim službama, praktički u svim mogućim segmentima. Na početku trećeg mandata vrijeme je da se adresira i pitanje državnih dužnosnika, a ministar Habijan ima zadaću da do kraja godine predloži cjelovito rješenje uređenja dužnosničkih plaća – rekao je premijer Andrej Plenković, a prenosi N1.

Usvojenom odlukom osnovica za obračun plaće državnih dužnosnika povećat će se s 516,29 na 947,18 eura bruto, odnosno za 83,45 posto, dok će plaće predsjednicima Republike, vlade i sabora narasti za oko 70 posto.

-Radimo u uvjetima kada imamo rast BDP-a 13 kvartala zaredom, u uvjetima investicijskog kreditnog rejtinga, nikad veće zaposlenosti, odnosno manje nezaposlenosti – rekao je ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan.

Dodao je kako se od 2002. postupno smanjivao omjer službeničke i dužnosničke osnovice.

-Od 2002. do 2009. godine službenička i dužnosnička osnovica su iste, rasle su s 561,74 na 718,74 eura. Godine 2009. su obje smanjene, i to dužnosnička više od službeničke, koja je ostala ista sve do 2016., dok dužnosnička nastavlja padati za čak 28,2 posto. Od 2016. službenička osnovica raste, dok dužnosnička stagnira. Usklađivanjem bi sada dužnosnička osnovica iznosila koliko i službenička – rekao je Habijan i naglasio kako su narušeni odnosi u plaćama između državnih dužnosnika i državnih službenika i namještenika.

U privatnom sektoru benefiti kakve imaju državni dužnosnici ne postoje.

-Nemamo plaćene prekovremene ni dnevnice u tuzemstvu. Ispada da živimo od povlastica. Ako govorimo o materijalnim pravima, definiranima zakonom, u privatnom sektoru ih nemaju. To je potpuno normalno i u redu jer im je status drugačiji. Vrijeme je da populistički pristup ovakvim temama više nije dobar. Rad mora biti valoriziran – rekao je Habijan.

Mjeru “6+6”, koja omogućava dužnosnicima pod aferama primanje plaće, ne vidi kao spornu te ne smatra da bi njeno ukidanje bilo antikoruptivnog karaktera.

Nastavite čitati

U fokusu

Objavljeni novi podaci. Provjerite koliko ste blizu ili daleko od službene prosječne plaće

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 324 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini.

Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. iznosila je 1 832 eura, što je nominalno više za 0,1% nego u travnju 2024., a realno je ostala na istoj razini. Novi su to podaci Državnog zavoda za statistiku.

Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 2 135 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 847 eura. Najviša prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za svibanj 2024. isplaćena je u djelatnosti Zračni prijevoz, u iznosu od 3 109 eura, a najniža u djelatnosti Proizvodnja odjeće, u iznosu od 1 097 eura.

Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 16,9%, a realno za 13,2%. Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za svibanj 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine nominalno je viša za 17,3%, a realno za 13,6%.

Medijalna neto plaća za svibanj 2024. iznosila je 1 122 eura, a medijalna bruto plaća 1 520 eura.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje