Povežite se s nama

Novosti

“Ukinuti naknadu za pristup županijskim cestama”

Objavljeno:

- dana

Saborska zastupnica Natalija Martinčević

Poduzetnici i obrtnici mogli bi biti oslobođeni jednog od brojnih parafiskalnog nameta koji opterećuju njihovo poslovanje, ukoliko se prihvati inicijativa zastupnice u Hrvatskom saboru Natalije Martinčević (HNS) koja Ministarstvu pomorstva, prometa i veza Republike Hrvatske  predlaže ukidanje naklade za pristupanje županijskim cestama.

Izmjenama i dopunama Zakona o cestama 2007. godine Hrvatski je sabor uveo odredbu o korištenju cestovnog zemljišta temeljem koje je ministar prometa donio pravilnik po kojem su poduzetnici i obrtnici bili dužni od 2010. plaćati naknadu za pristupanje županijskim cestama. Ovisno o površini izlaza na županijske prometnice iz njihovih ugostiteljskih, trgovačkih i drugih objekata, mjesečno se radi o iznosima od stotinjak pa do tisuću kuna, što je postajalo sve teže podmirivati s produbljivanjem krize, pa sve više njih završava na sudu.

– To je problem na koji upozoravamo godinama, ali bez koristi. Savjetovali smo obrtnike da ne potpisuju ugovore o naknadama za prilaz sa ŽUC-om, ali mnogi su ih potpisali i zatim završili na sudu zbog neplaćanja. Tako smo došli do toga da danas imamo obrtnike od kojih Županijska uprava za ceste potražuje 57 tisuća kuna. Ukoliko bi prvostupanjske presude  u korist ŽUC-a potvrdio Visoki trgovački sud, došlo bi do katastrofe među obrtnicima, upozorava Nedjeljko Črepinko, predsjednik ivanečkih obrtnika, napominjući da bi i vremenima kada ministar poduzetništva i obrta govori o potrebi smanjenja parafiskalnih nameta pa i članarina HOK-u svakako trebalo ukinuti naknadu za pristup.  

Da je riječ o pravilnikom i nepotrebnom nametu slaže se i čelnik novomarofskih obrtnika Mario Milak, a predsjednik Hrvatske obrtničke komore Varaždinske županije Vladimir Habek dodaje da mu nije poznat ima li bilo koja druga država takvu naknadu koja se kreće od jedne do 20 kuna po četvornom metru pristupa županijskim cestama. No nije samo to problem.

-Tu postoji selektivnost i neravnopravnost. Naime, nakon što su županijske ceste na području grada Varaždina prešle u gradsku nadležnost, varaždinski obrtnici više ne plaćaju naknadu za pristup. Međutim, zbog razlike u poštivanju zakona još veća je disproporcija među županijama: dok ŽUC Varaždinske županije godišnje na ime tih naknada prikupi gotovo tri milijuna kuna, ŽUC Primorsko-goranske županije prikupi 5.700 kuna,  ukazuje Habek.

Zbog visine naknada, kao i neravnomjerne primjene zakona, saborska zastupnica Natalija Martinčević (HNS) pisala je Ministarstvu pomorstva, prometa i veza.

-Nije ideja da se zakoni ne poštuju., već mijenjaju ukoliko nisu primjereni. Nakon što sam upozorena na ovaj namet od obrtnika, razgovarala sam sa Županijsko upravom za ceste i Varaždinskom županijom, ali bez rezultata. Problem je u pravilniku i Zakonu o cestama koji bi trebalo izmijeniti, pa sam stoga uputila pismo ministru Siniši Hajdaš Dončiću koji je odmah uvidio u čemu je stvar, tako da ćemo se već u ponedjeljak sastati nakon čega će se vidjeti hoće li se naknade za pristup županijskim cestama ukinuti ili barem smanjiti na simboličan iznos. Ovdje se radi samo o dobroj volji jer to sigurno ne bi remetilo politiku Vlade,  veli Martinčević napominjući da ni ŽUC Varaždinske županije nema ništa protiv ukidanja naknade za pristup budući da na ime nje ostvaruje mali dio prihoda.

 

Izvor:
Foto: Siniša Sović

Međimurje

Happy Bike: sastanak projektnih timova uključenih gradova održan u Letenyu

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Uz brojne projekte u kojima sudjeluje kao partner ili nositelj projekta, Grad Prelog dio je i projekta HAPPY BIKE.

HAPPY BIKE je projekt Europske unije koji je odobren za financiranje u okvirima Interrreg programa prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska. Partneri projekta su gradovi Letenje, Prelog i Ludbreg te ŽUC Varaždin. Ukupni budžet projekta je nešto više od milijun eura – EU sredstva 866.282,16 eura, vlastita sredstva 111.415,59 eura. Početna konferencija ovog projekta održana je krajem mjeseca siječnja. U srijedu, 28. veljače, održan je i sastanak projektnih timova iz gradova sudionika projekta.

Sastanak je održan u prostorima gradske uprave mađarskog Grada Letenye. Projekt je sa provedbom započeo početkom mjeseca studenog prošle godine, a voditelj projekta za područje Grada Preloga je Miroslav Hržić.

Glavni cilj projekta je izgraditi nove atrakcije uz rijeke Dravu i Muru uz koje se vežu bogata i raznolika prirodna i kulturna baština. To se planira kako bi se generirao gospodarski rast na prostoru uključenih programskih područja (Grad Letenye, Grad Prelog i Grad Ludbreg). Razvoj infrastrukture koja se provodi u okviru predloženog projekta trebao bi privući veći broj posjetitelja.

Uz uspostavljanje nove biciklističke rute Letenye-Prelog-Ludbreg te interpretacijskim stazama sa prikazom kulturne i prirodne baštine (na ukupnoj dužini od oko 100 km), lokalno stanovništvo i posjetitelji imat će poboljšani pristup slikovitim, gotovo netaknutim prirodnim područjima, a i drugi potencijalni turisti koji posjećuju mjesta uz rijeke Dravu i Muru. Poseban naglasak stavlja se na činjenicu da je ruta Letenye-Prelog-Ludbreg kapilarna ruta čime će se osigurati poveznica s obje strane hrvatsko – mađarske granice, kao i priključak na EuroVelo mrežu.

Područja uključena u projekt Happy Bike su: Županija Zala, Međimurska i Varaždinska županija. Najmanje 11 naselja trebalo bi imati koristi od projekta, a oko 60 kulturnih i prirodnih znamenitosti će biti evidentirano i dostupno posjetiteljima. Sljedeći sastanak projektnih timova održat će se u mjesecu svibnju u Ludbregu.

Nastavite čitati

Događanja

Kulturno-umjetnička večer posvećena Rudolfu Steineru održana u čakovečkoj knjižnici

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Rudolf Steiner

U čakovečkoj Knjižnici „Nikola Zrinski“ prošlog tjedna predavanjem i kulturno-umjetničkim programom je obilježena 157. obljetnica rođenja začetnika antropozofije i waldorfske pedagogije, Rudolfa Steinera.

Program se odvijao u tamošnjoj multimedijalnoj dvorani, pri čemu je posjetiteljima na dolasku zahvalila ravnateljica knjižnice, Ljiljana Križan.

Rudolf Steiner je rođen 25. ili 27. veljače 1861. godine u Donjem Kraljevcu. Bio je utjecajan u mnogim područjima, uključujući odgoj i obrazovanje, poljoprivredu, umjetnost i filozofiju. Unutar svoje pedagogije htio je uspostaviti odgoj djece kao cjelovitih ljudskih bića, naglašavajući važnost ravnoteže fizičkog i duhovnog aspekta čovjeka. S tim u cilju razvio je i euritmiju, izvedbenu umjetnost koja je ujedno i metoda terapije. To su zapravo geste i pokreti koji kretanjem tijela žele izraziti govor i zvuk. Pomoću njegovih ideja razvijena je i biodinamička poljoprivreda. Temeljna zamisao takve vrste ratarstva počiva na „životnoj snazi“, ideji da biljke i životinje posjeduju „kozmičku silu“ koju hranjenjem ljudi unose u svoj organizam. Steiner je smatrao i da pesticidi i umjetna zaštitna sredstva i gnojiva hrani oduzimaju životnost.

Govoreći o naučavanju dr. Rudolfa Steinera, ravnateljica istoimenog centra u Donjem Kraljevcu, Dijana Posavec, pričala je i o predviđenim aktivnostima večeri.

Ravnateljica Centra “Dr. Rudolf Steiner”, Dijana Posavec

-Povodom 157. obljetnice rođenja našeg sunarodnjaka odlučili smo da će se ovdje u čakovečkoj knjižnici održati jedno interesantno predavanje, govorit će gospođa Mila Željeznjak. Naš prijatelj Goran Vadlja iz Donjeg Kraljevca provest će zvukoterapiju. Za 27. veljače bila je predviđena donatorska večer u Toplicama sv. Martin, no zbog vremena smo je morali odgoditi, javnost ćemo naknadno obavijestiti o novom terminu. Odlučili smo da ovu godinu posvetimo popularizaciji lika i djela Rudolfa Steinera. Predavanja na temu biodinamike vrlo su popularna, u Varaždinskoj županiji posjećenost je bila velika, a u bliskoj budućnosti organizirat ćemo ih u Zagrebu, Istri i Slavoniji.

Učenice Graditeljske škole Čakovec predstavile su Steinerovu poeziju

Steinerovu poeziju predstavile su učenice Graditeljske škole Čakovec. Gospođa Mila Željeznjak potom je održala predavanje pod nazivom „Boje duše“ na temu anđeoskog svijeta. Večer je završila govorom Gorana Vadlje o utjecaju zvuka na organizam. Uslijedila je njegova terapija zvukom u trajanju od 15 minuta.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje