Jezero u Trakošćanu počet će se puniti vodom u rujnu, povećan je njegov kapacitet, a gradit će se i most
Radovi na trakošćanskom jezeru na području Općine Bednja u Varaždinskoj županiji dobro napreduju i završeni će biti do kraja kolovoza,...
STANARI POS ZGRADE U KOBLENZOVOJ 2:
– Umjesto dječjeg igrališta, mi stanari POS naselja u Ulici grada Koblenza i naša djeca ovdje imamo dizalicu s kranom koji se vrti, ovisno o tome kakve su vremenske prilike – istaknuli su predstavnik stanara POS zgrade u Ulici grada Koblenza 2 Marko Kolarić i njegov zamjenik Igor Vovk.
Nezaštićeno gradilište i kran koji se vrti opasnost su za djecu, ali i sve druge prolaznike.
Međutim, to je samo jedan od razloga zbog kojih su ogorčeni stanari u petak ispred svoje zgrade održali konferenciju za novinare.
Damir Habijan, također stanar POS zgrade, s Markom Kolarićem, predstavnikom stanara, i Igorom Vovkom, njegovim zamjenikom
Riječ je o POS zgradi s čijom se izgradnjom kasnilo dvije godine, a kad su u studenom 2013. stanari napokon preuzeli stanove, već su prvih dana uočili nedostatke.
– Fasada prokišnjava, pa voda kroz zidove prodire u stanove. Klupčice s vanjske, ali i unutarnje strane također su porozne i propusne, propusna je i stolarija, zrak prodire kroz prozore i vrata. U hodnicima pucaju zidovi, no došlo je i do pucanja betonskog zida i prodiranja vode u prostorije spremišta. Voda curi i u garaže – nabrojili su Kolarić i Vovk.
Poseban problem je fasada, koja kontinuirano puca ili bubri, čak i nakon adaptacije.
Konferencija za novinare održana ispred zgrade u Koblenzovoj 2
– Glavni uzrok svih problema jest što je fasada navučena na stiropor koji je više od godinu dana bio izložen kiši, vjetru, snijegu, vlazi,… Iako je bilo rečeno da će stiropor biti zamijenjen, to se nije dogodilo, a posljedica toga su stalni problemi s fasadom – rekli su stanari i pokazali nalaz sudskog vještaka, koji je sve to potvrdio.
Zadnja adaptacija dijela fasade s bočne strane zgrade počela je, navode, još u svibnju ove godine, ali nije dovršena. – I dok ti radovi nikako da počnu, na prednjem dijelu fasade, koji je ranije bio adaptiran, mi ponovno primjećujemo pucanje, curenje, bubrenje – pokazivali su Kolarić i Vovk.
Voda prodire u garaže
Jedino što traže jest da predstavnici Grada Varaždina, Javne ustanove Gradski stanovi i izvođača radova Zagorje-Tehnobetona i Coninga napokon održe zajednički sastanak sa stanarima.
– Tražimo da svi zajedno sjednemo za stol i dogovorimo da se zgrada napokon sanira kako treba. Zadnje tri godine prema nama se svi nekorektno odnose i marginaliziraju probleme iako su nedostaci na zgradi uzrokovani isključivo lošom kvalitetom izvedenih radova, lošom kvalitetom materijala i nemarnošću Gradskih stanova – navode stanari iz Koblenzove 2.
Fasada je, kažu stanari, navučena na stiropor po kojem je više od godinu dana “šibala” kiša, snijeg, sunce, vjetar
Kažu da oni drugi stan kupiti ne mogu. – Otplaćujemo po 3.000 kuna mjesečno, jer smo uzeli dugoročne kredite kako bi riješili svoje stambeno pitanje. Jedino što želimo jest da se nedostaci nakon pune tri godine cjelovito riješe – istaknuli su.
Kažu da nikome nije u interesu sudski spor te da zato pozivaju sve strane na zajednički dogovor.
Inače, na konferenciji za novinare bio je Damir Habijan, predsjednik varaždinskog HDZ-a, koji je također stanar zgrade u Koblenzovoj 2.
Izvor:
Foto: vms / stanari
Prema službenim podacima na kraju kolovoza blokirani su bili računi 200,2 tisuće hrvatskih građana, s ukupnom glavnicom duga od 2,83 milijarde eura, kao i 12,9 tisuća poslovnih subjekata, čija je glavnica duga iznosila 690,4 milijuna eura.
Zbog neizvršenih osnova za plaćanje, krajem kolovoza u očevidniku redoslijeda osnova za plaćanje evidentirano je 12.925 poslovnih subjekata, što je za 638 poslovnih subjekata ili 4,7 posto manje u odnosu na srpanj i 875 poslovnih subjekata ili 6,3 posto manje u odnosu na kolovoz 2023. godine, objavila je Fina.
Glavnica njihovog duga iznosila je 690,4 milijuna eura, što je za 11 milijuna eura, odnosno 1,6 posto manje nego u srpnju te 105,6 milijuna eura ili 18,1 posto više nego u kolovozu 2023. godine. Dug po kamatama je iznosio 214 milijuna eura pa je tako ukupan dug poslovnih subjekata na kraju kolovoza iznosio 904,3 milijuna eura.
Od 12.925 poslovnih subjekata koji nisu podmirili dospjele osnove za plaćanje, 5.790 su pravne osobe (44,8 posto), na koje se odnosi 563,4 milijuna eura ili 81,6 posto iznosa ukupnih neizvršenih osnova. Preostalih 7.135 su fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost, a njihov dug iznosi 127 milijuna eura.
U odnosu na srpanj ove godine, broj pravnih osoba koje nisu podmirile dospjele osnove za plaćanje neznatno je manji (0,1 posto), a iznos neizvršenih osnova veći za 1,3 posto. Ukupan broj fizičkih osoba manji je za 8,2 posto, a iznos njihovih neizvršenih osnova za 12,7 posto.
Službeno je usvojena odluka Ministarstva unutarnjih poslova o poskupljenju tehničkih pregleda.
Ovom će odlukom vozači trebati izdvojiti i do 15 posto više sredstava u odnosu na prethodnu godinu. Ovo je prvo poskupljenje nakon 10 godina. Odluka o poskupljenju stupa na snagu 17. rujna, piše Index.hr.
Naknade za redovni ili izvanredni tehnički pregled:
– moped, motocikl ili laka prikolica – 14.19 eura (dosad 12.30 eura)
– osobni automobil, priključno vozilo ili traktor – 23.36 eura (dosad 20.25 eura)
– autobus ili teretni automobil – 37.55 eura (dosad 32.55 eura).
Ispitivanje ispušnih plinova motornih vozila – EKO-test:
– vozilo s dizelskim motorom – 15.71 euro (poskupljenje od dva eura)
– vozilo s BEZ-KAT motorom – 8.12 eura (poskupljenje od jednog eura)
– vozilo s REG-KAT motorom – 15.25 eura (poskupljenje od dva eura).
Naknade za preventivni tehnički pregled:
– moped, motocikl – 8.12 eura (dosad 7.04 eura)
– osobni automobil – 11.15 eura (dosad 9.67 eura)
– autobus, teretni automobil, priključno vozilo – 18.81 euro (dosad 16.30 eura)
Naknade za periodični tehnički pregled kočnica:
– autobus ili teretni automobil (vozilo s hidrauličnom ili zračno-hidrauličnom kočnom instalacijom) – 93.39 eura (dosad 80.94 eura)
– autobus ili teretni automobil (vozilo sa zračnom kočnom instalacijom) – 154.31 euro (133.74 eura)
– priključno vozilo (vozilo sa zračnom kočnom instalacijom) – 75.11 eura (65.10 eura).
Naknade za administrativne poslove oko registracije vozila:
– poslovi koji prethode registraciji i produženju važenja prometne dozvole – uvid odnosno provjera dokumentacije o uplati propisanih obveza (porez, carina, obvezno
– osiguranje, posebna naknada za okoliš, naknada za ceste, upravna pristojba i dr.) – 7.06 eura (dosad 6.12 eura)
– naplata propisanih obveza iz red. br. 13 (iznos za jednu uslugu) – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)
– ovjera prometne dozvole – 7.06 eura (dosad 6.12 eura)
– odjava vozila, izdavanje potvrde iz evidencije – 2.18 eura (dosad 1.90 eura)
– izdavanje registarskih i izvoznih pločica – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)
– zamjena ili izdavanje nove prometne dozvole – 7.92 eura (dosad 6.86 eura)
– zamjena, izdavanje ili ovjera kartona tehničke ispravnosti lake prikolice – 3.50 eura (dosad 3.03
Ostale naknade:
– dodatni pregled plinskih instalacija na vozilu koje za pogon koristi smjesu butan-propan ili metan – 10.16 eura (dosad 8.81 euro)
– pregled vozila radi promjene tehničkog stanja (boja, šasija, kuka i sl.) – 7.59 eura (dosad 6.58 eura)
– utiskivanje broja šasije na vozilo – 15.25 eura (dosad 13.21 euro)
– izdavanje pokusnih pločica i potvrde o izdavanju pokusnih pločica – 2.64 eura (dosad 2.29 eura)
– obrasci i registri tehničkog pregleda – 1.43 eura (1.24 eura).