Povežite se s nama

Život i društvo

Uoči Noći vještica: Što je Samhain i kako su stari keltski običaji postali dijelom suvremene kulture?

Objavljeno:

- dana

Halloween, odnosno Noć vještica slovi kao najzlokobnija noć u godini. Neki se nad proslavom ove noći zgražaju, neki je jedva dočekaju, no činjenica je da mnogi ne znaju da Noć vještica nije samo još jedan od komercijaliziranih običaja preuzetih sa zapada, odnosno amerikanizama, već da je to zapravo jedan od najstarijih, ako ne i najstariji običaj koji se gotovo nepromijenjen slavi i danas – riječ je o Samhainu.

Samhain su slavili Kelti, narod star više od 4000 godina. Naime, te su noći stari Kelti slavili završetak svijetlog i početak tamnog dijela godine. Značilo je to završetak žetve i svih poljoprivrednih radova, pripremu zimnice, povratak stoke u štale te pripremu za zimu.

Varaždinski televizijski voditelj i novinar Kristijan Petrović, poznavatelj folklora istočne i srednje Europe te okultne povijesti, objašnjava kako su stari Kelti vjerovali da se upravo na tu noć pokojnici iz svijeta mrtvih vraćaju u svoje domove, svojim živim članovima obitelji, koji su za pokojnike povratnike uređivali svoje domove, ukrašavali stolove, nudili im hranu i palili male krijesove.

No, taj tamni dio godine za sobom je povlačio i asocijacije uz svijet mrtvih i smrt.

– Osim pokojnika, te se noći pojavljuju i ostala nepoželjna zla bića zbog kojih se Kelti počinju maskirati jer se vjerovalo kako ih ta bića u tom maskiranom izdanju i slučaju – neće prepoznati. Dakle, Samhain se gotovo nepromijenjen slavi i danas – prisutni su svi elementi: maskiranje i vjerovanje u povratak mrtvih, a spominje se i kao najzlokobnija noć u kojoj se pojavljuju raznorazna bića iz folklora – vještice, vampiri, vukodlaci i svašta demonsko – govori Petrović.

Zašto baš uoči kršćanskog blagdana Svih svetih? Ustvari je točnije pitanje – zašto blagdan Svih svetih baš nakon Halloweena?

Inače, naziv „Halloween“ pojavljuje se u 16. stoljeću i popularna je skraćenica od „All Hallows’ Eve“, odnosno noć uoči Svih svetih, a prvi su to ime koristili Škoti, otkriva Petrović. Naime, mnogima je također nepoznata činjenica da se blagdan Svih svetih do 837. godine slavio 13. svibnja.

– Pokrštavanjem Kelta Crkva ipak nije mogla utjecati na popularnost Samhaina. Primjerice, papa Bonifacije IV. 609. godine vrši egzorcizam nad građevinom poznatom i kao rimski Panteon kako bi iz njega izgnao sve bogove rimskog Panteona i posvetio ga svim kršćanskim mučenicima i majci božjoj. Egzorcizam radi 13. svibnja i to je zapravo prvi datum kada se slave Svi sveti. No, kako godine prolaze, Crkva uviđa kako se Samhain i dalje slavi, stoga papa Grgur III. 837. godine prebacuje datum Svih svetih s 13. svibnja na 1. studenoga, datum koji obilježavamo i danas – ispričao je Petrović te dodao da popularnost i daljnje obilježavanje Samhaina jednostavno ne prestaju.

Prebacivanje datuma na 1. studenoga imalo je za cilj datum „poganskih“ obreda stanovništva zamijeniti kršćanskom svetkovinom, no, iako su datum i naziv prihvaćeni, stari običaji su zadržani, a nekih se kao kršćani držimo i danas.

Tako mi i danas, iako se u suštini na blagdan Svih svetih slave kršćanski sveci, na taj dan odlazimo na groblja, posjećujemo preminule, donosimo im cvijeće i palimo male vatre – lampaše, slično kao kad su stari Kelti vjerovali da se upravo na tu noć, noć prelaska iz svijetlog u tamni dio godine, pokojnici iz svijeta mrtvih vraćaju u svoje domove, priređujući im pritom hranu, cvijeće i krijesove.

Štoviše, sistem odlazaka na groblje prisutan je već u vrijeme razvijene Mezopotamijske kulture, rekao je Petrović, kada se na grobna mjesta rodbine počinju nositi hrana i piće kako bi se pokojniku pokazala pažnja.

Halloween se danas slavi u brojnim neopaganskim društvima, od kojih je najpoznatije wicca, religiozno društvo s rastućim brojem sljedbenika u cijelome svijetu. Wiccani danas broje oko 500.000 pripadnika, a najviše ih ima na britanskom otočju, u SAD-u i Njemačkoj, dok ih je u Zagrebu 100-ak.

Više o Halloweenu i što je to toliko zlokobno u Noći vještica te što se sve pojavljivalo tijekom brojnih seansi možete doznati od Kristijana Petrovića, koji će danas s početkom u 20 sati održati online predavanje naziva „Nespokojni – priča o duhovima“.

„Od svojih samih početaka obilježavanja, ova najmračnija noć u godini vuče za sobom jednu karakteristiku koja tijekom tisućljeća postaje sve izraženija. Naime, upravo je te noći granica između svijeta mrtvih i živih najtanja, dok se u nekim momentima gotovo i briše.

Iako su tijekom povijesti, povodom obilježavanja Keltskog Samhaina, na popularnosti u pučkom praznovjerju dobile vještice, vampiri, vukodlaci i demonske sile, ta je noć ipak postala vremenom usko vezana uz povratak mrtvih u naš svijet. Odnos živih prema svijetu pokojnika tijekom vremena postaje sve više analizirani i kompleksniji, što su posebice dokazali Egipćani, ali i Grci te Rimljani. U novije doba ta je noć bila najplodnija za tzv. spiritističke seanse koje su postale sinonim za zabavu, ali su uskoro počele privlačiti pažnju brojnih znanstvenika koji su odlučili vidjeti postoji li ipak nešto više, odnosno, postoji li zagrobni život. U današnje doba svjedoci smo brojnih priča i legendi koje nam lede krv u žilama, a neke od njih su postale toliko popularne da su završile i na filmskom platnu.“, stoji u opisu predavanja.

Predavanje će biti dostupno na ovim linkovima:

https://bit.ly/3kGaXVL

https://bit.ly/37V8frW

Život i društvo

Grad Lepoglava dodijelio ugovore udrugama civilnog društva vrijedne 55.000 eura

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U čitaonici Gradske knjižnice Ivana Belostenca u Lepoglavi, gradonačelnik Grada Lepoglave Marijan Škvarić potpisao je 6. svibnja ugovore s udrugama civilnog društva koje su na temelju natječaja ostvarile financijsku potporu Grada za svoje projekte i programe u 2024. godini.

Grad Lepoglava za udruge izdvaja više sredstava nego neka veći gradovi pa je tako ove godine za udruge civilnog društva u proračunu predviđeno 55.000 eura.

Gradonačelnik Marijan Škvarić rekao je kako su udruge civilnog društva jako bitan segment razvoja grada, a to potvrđuje i činjenica da se na natječaj svake godine javi velik broj udruga.

– Ove godine potpisani je Ugovor s 34 udruga koje su dobile sredstva u iznosima od 200 do 5100 eura. Ono što je specifičnost Grada Lepoglave je da se na natječaj ne javljaju samo udruge s područja grada Lepoglave, već i iz Varaždina i Ivanca. Tako nam se ove godine prijavilo pet udruga s područja grada Ivanca koje su dobile sredstva. Uvjeti za prijavu su da su članovi udruga s područja grada Lepoglave i da se većina projekata i programa odvija na području grada Lepoglave – istaknuo je Škvarić.

Gradonačelnik vjeruje kako će te 34 udruge koje će dobiti sredstva i koja će im biti uplaćena kroz dva tjedna, svojim aktivnostima i sadržajima, ne samo obogatiti cjelokupni sadržaj grada, nego i njihove interese koje su programima definirali.

Treba napomenuti kako Grad Lepoglava osim za udruge civilnog društva, izdvaja sredstva i za sportske udruge u iznosu od 250.000 eura te za vatrogastvo 120.000 eura. Naglasilo se je i nastojanje za osiguravanje prostora za rad udruga, što bi se riješilo dobivanjem nekoliko zgrada koje su u državnom vlasništvu.

Na dodijeli ugovora prisutan je bio i predsjednik Gradskog vijeća Grada Lepoglave Robert Dukarić koji je naglasio kako se u odabiru gledalo da sve udruge dobiju dio sredstava.

– Grad Lepoglava je i dalje vodeći što se tiče udruga i donacije sredstava, ali ćemo iduće godine pokušati podići kriterij kako bi bili i zadovoljniji. Nadam se da ćete dobivena sredstva iskoristiti i najbolje prezentirati vaše udruge na najbolji mogući način – rekao je Dukarić.

Predsjednik udruge HVIDRA Ivanec Vjekoslav Špac kazao je kako su na natječaj prijavili memorijalni turnir koji već godinama traje u Žarovnici i Jerovcu te je zahvalio gradonačelniku na dugogodišnjoj suradnji, jer osim na ovome s Gradom Lepoglavom surađuju i na otvaranju Muzeja Domovinskog rata u Ivancu.

Gradu Lepoglavi i gradonačelniku Marijanu Škvariću zahvalila se na odobrenim sredstvima i predsjednica Udruge umirovljenika Lepoglava Marija Varović koja je istaknula kako će im ova sredstva omogućiti održavanje radionica u školi, ali i zajedničkom druženju mladih i starih kao i na samom radu udruge.

Nastavite čitati

Život i društvo

Varaždinci danas sve do podneva u centru grada mogu doznati sve o reanimaciji

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, obilježava se 08. svibnja u čast Henryju Dunantu, utemeljitelju Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, a proslavom ovoga dana u Republici Hrvatskoj započinje i obilježavanje Tjedna Crvenog križa  8.-15. svibnja.

 Društvo Crvenog križa Varaždinske županije tim povodom organizira niz aktivnosti. Jedno od događanja bit će prezentacija pružanja Prve pomoći unesrećenim osobama, odnosno upoznavanje sa pravilnim postupkom reanimacije. Tom prigodom, građani će se moći upoznati sa aktivnostima, radom i djelovanjem Crvenog križa.

Prisutnima će biti dostupno besplatno mjerenje vrijednosti šećera u krvi i krvnog tlaka.

 Svrha obilježavanja Tjedna Crvenog križa je promicanje djelatnosti Crvenog križa i na taj način približavanje svih oblika pomoći našim korisnicima i osobama u potrebi te ovim putem svim djelatnicima, volonterima, članovima, korisnicima, simpatizerima i prijateljima Crvenog križa čestitamo Svjetski dan crvenog križa i Crvenog polumjeseca.

 Pozivamo sve građane da dođu 08.05.2024.godine na Franjevački trg, ispred Grgura Ninskog u vremenu od 9,00 do 12,00 sati, na druženje uz kavu i sokove.

Očuvajmo humanost, spoznajmo važnost solidarnosti i zamislimo koliko bi svijet bio bolji kada bi svatko od nas dao svoj doprinos.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje