Povežite se s nama

U fokusu

Vlašić po ovrhama dužan više od 100.000 kuna, Habuš: Pa tko nema nepodmirenih obveza?!

Objavljeno:

- dana

NEĆE SMIJENITI DIREKTORA VARKOMA

Bankovni račun direktora Varkoma Vlade Vlašića je, kao što je poznato od ovog tjedna, blokiran zbog ovrha, pa ima otvoreni zaštićeni račun.

Ovrha koju je Čistoća protiv njega pokrenula zbog devet neplaćenih računa za smeće u iznosu od 590 kuna, prava je sitnica u odnosu na ostale nepodmirene obveze.

<< Ima plaću 16.000 kuna, a ne plaća račune: ovo je tekst o ovrsi Vlašića zbog kojeg su političari na nogama

Koliko je dužan, direktor Varkoma nije želio reći kako se „javnost ne bi zabavljala“. Međutim, jednostavnom računicom se dolazi do podatka da je Vlašić dužan najmanje 100.000 kuna po ovrhama.

Mjesečno mu “skidaju” više od 12.000 kuna?

Naime, u slučaju ovrhe radnika čija je plaća veća od prosječne plaće u Hrvatskoj, na zaštićeni račun idu dvije trećine prosječne neto plaće u Hrvatskoj. To znači da bi Varkom na Vlašićev zaštićeni račun trebao uplaćivati oko 3.800 kuna, a ostatak ide na redovni račun s kojeg se onda plaćaju dugovi koje ima po ovrhama.

Ako je Vlašićeva plaća 16.000 kuna neto (pretpostavlja se da je viša), a račun mu je blokiran, tada mjesečno za dugove odlazi oko 12.000 kuna.

S obzirom da je rekao da očekuje da će dugove otplatiti tijekom sljedeće godine, a račun mu nije u blokadi od jučer, dolazi se do podatka da po ovrhama duguje više od 100.000 kuna.

<< Vlašić stjeran u kut priznao: Moj račun je blokiran, protiv mene je pokrenuto više ovrha

Gradonačelnik Goran Habuš smatra da Vlašić, unatoč problemima s privatnim financijama, može uspješno voditi projekt Aglomeracije Varaždin vrijedan više od 800 milijuna kuna. – Mislim da zbog duga od 590 kuna zaista nema razloga mijenjati direktora – ustvrdio je danas.

– Interesiralo me je li podmirio račun prema Čistoći, podmirio ga je, a u ostalo zaista ne ulazim. Ostale ovrhe su njegove privatne stvari. Dogodilo se ovo s Čistoćom, Vlado se javno ispričao. Ne radi se o dugu astronomske cifre, platio je 590 kuna i ja ga zbog toga mijenjati neću, tim više Varkom nikad dosad nije imao ovakav projekt, Aglomeraciju Varaždin koja rješava problem kanalizacije grada Varaždina i cijele Varaždinske županije – rekao je Habuš.

<< Vlašić: Nisam pod ovrhom, možda nisam platio pokoji račun za smeće

Na pitanje da dug ne iznosi 590 kuna, nego je riječ o više ovrha, Habuš je uzvratio protupitanjima.

– Ali kakve to veze ima?! Možete mi objasniti? Pa tko danas nema nepodmirenih obveza?! – pitao je gradonačelnik Varaždina.

HDZ traži opoziv NO-a Varkoma, SDP-ovci se još nisu konzultirali

Klub vijećnika HDZ-a je već uputio prijedlog za dopunu dnevnog reda sjednice Gradskog vijeća u ponedjeljak, a traže da gradonačelnik prvo da izvješće o projektu Aglomeracije i natječajima koji su poništeni, a potom da se ovlasti gradonačelnika da sazove Glavnu skupštinu i predloži opoziv članova Nadzornog odbora i predloži nove (koji bi onda smijenili direktora Vlašića).

<< Habijan: Prvo treba smijeniti cijeli Nadzorni odbor Varkoma, a onda i direktora Vlašića!

Predsjednik Gradskog vijeća Josip Hehet (SDP) je potvrdio da je prijedlog primio, pri čemu je napomenuo da sad o gradskim vijećnicima ovisi hoće li ga prihvatiti i uvrstiti na dnevni red.

Hoće li vijećnici SDP-a podržati taj prijedlog ili će dati neki drugi s obzirom da je predsjednik gradskog SDP-a Alen Kišić također zatražio ostavku ili smjenu Vlašića zbog ovrha i poništenih natječaja za Aglomeraciju?

– Ne mogu vam to reći, jer se s gospodinom Kišićem još nisam konzultirao – rekao je Hehet.

Nije isključen sličan scenarij kao u slučaju Termoplin: Kišić je javno zatražio raspravu na Gradskom vijeću, a onda na to „zaboravio“. Hoće li SDP-ovci „zaboraviti“ i da je njihov šef tražio ostavku direktora Varkoma, vidjet će se već u ponedjeljak.

<< SDP traži smjenu ili ostavku direktora Varkoma Vlade Vlašića jer je pod ovhom zbog neplaćanja računa

Kad je u pitanju stav Habuša i HNS-a, iznenađenja nema. – Gospodin Vlašić će u okviru svojih ovlasti sam sazvati Nadzorni odbor i Glavnu skupštinu, te informirati skupštinare o cijeloj situaciji. Varkom nije nikakav slučaj, osobno smatram da se cijela hajka digla zbog nečega što je u Hrvatskoj uobičajeno, a to je da javne nabave ovakve vrijednosti padaju – rekao je gradonačelnik i napomenuo da nema potrebe da sazivanje NO-a i Glavne skupštine inicira HDZ,  jer će to učiniti Vlašić.

Izvor:
Foto: Arhiva RT

U fokusu

Ponovno je pao CEZIH, ljudi ne mogu do uputnica, recepata…

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Ponovno ne radi Centralni zdravstveni informacijski sustav Republike Hrvatske (CEZIH).

Održavanje i optimizaciju sustava CEZIH-a obavlja tvrtka Ericsson Nikola Tesla, iz koje su HZZO izvijestili da će povremene poteškoće trajati do početka listopada, potvrdio je nedavno glasnogovornik HZZO-a Nenad Korkut, a podsjeća N1 televizija.

Povremeni problemi sa sustavom CEZIH-a bili su i 19. i 30. srpnja te 2. i 12. kolovoza, a HZZO je tijekom prijašnjih poteškoća priopćio da se problemi javljaju radi opsežnih radova na modernizaciji sustava CEZIH-a.

Nastavite čitati

U fokusu

Kreće rekonstrukcija rukavca rijeke Drave kod Cestice, cilj je zaštita ugroženih vrsta i sigurnost od poplava

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Na lokaciji Otok Virje (C1), u Varaždinskoj županiji, nastavljeni su radovi obnove ekosustava rijeke Drave u sklopu projekta “DRAVA LIFE – Integrirano upravljanje rijekama”.

Cilj je restauracija rukavca duljine 1,3 km i djelomično uklanjanje obaloutvrde, što će omogućiti dovođenje vode u rukavac i potaknuti stvaranje novih staništa za ptice. Radovi će poboljšati prirodnu dinamiku rijeke i doprinijeti zaštiti ugroženih vrsta te povećati sigurnost od poplava u naseljenim područjima.

Desni rukavac rijeke Drave „Otok Virje (C.1)“ u sadašnjem stanju sa svoje uzvodne strane nije spojen s rijekom, već voda u njega ulazi s nizvodne strane. Područje je uglavnom obraslo visokom vegetacijom, sa širim potezima šumskih površina uz sam tok rijeke Drave. Zbog bolje protočnosti, potrebno je ukloniti vegetaciju u području mosta i rukavca te od iskopanog materijala izgraditi pristupne putove. Navedeni zahvati koristit će brojnim ugroženim staništima i vrstama u područjima Natura 2000 i pridonijet će boljoj zaštiti od poplava u naseljenim područjima uz rijeku Dravu te će povećati rekreacijsku vrijednost područja za lokalno stanovništvo.

-Provođenjem ovog jedinstvenog projekta, primjera suradnje ustanova za upravljanje vodama i zaštitu prirode te nevladinih organizacija, ključne prirodne značajke ekosustava Drave obnavljamo otvaranjem i stvaranjem novih rukavaca, uklanjanjem i prilagodbom obaloutvrda i ostalih vodnih građevina te očuvanjem poplavnih područja i prirodnih strmih obala rijeke – poručio je voditelj projekta Igor Tošić, iz Hrvatskih voda.

Kako bi se osigurala zaštita za buduće generacije, područje DRAVA LIFE projekta postalo je dio prvog svjetskog Petodržavnog UNESCO rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav (MDD), poznatog kao “Europska Amazona”. Projekt obuhvaća područja Austrije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Srbije, čime je Drava uključena u globalnu mrežu najpoznatijih prirodnih područja.

-Ponosni smo što je projekt DRAVA LIFE, prvi takve vrste u Hrvatskoj i regiji, postavio temelje za buduće projekte i suradnju na obnovi riječnog ekosustava Mura-Drava-Dunav, jednog od najvažnijih u Europi – istaknuo je Arno Mohl iz WWF Austrija.

Silvija Zagorec, zamjenica župana Varaždinske županije, naglasila je da rijeka Drava u Hrvatsku utječe upravo u toj županiji, u kojoj su stoga posebno svjesni važnosti njenog očuvanja.

-Drava protječe kroz osam naših općina i jedan grad, čime oblikuje i definira veliki dio naše županije. Područje ove rijeke zaštićeno je još od 2011. godine i najveće je zaštićeno područje u našoj županiji, a ima i međunarodni značaj budući da se nalazi i pod zaštitom UNESCO-a. To nas obvezuje na dugoročnu brigu i zaštitu ove rijeke. Na prostoru Drave u našoj županiji zabilježeno je čak 200 vrsta ptica, a istraživanja su pokazala da je po broju različitih ribljih vrsta najbogatija rijeka u Hrvatskoj. To bogatstvo moramo očuvati –  rekla je Silvija Zagorec.  

Na zaštiti i očuvanju područja uz rijeku Dravu kontinuirano radi Javna ustanova “Priroda Varaždinske županije”, koja je posljednjih godina  u okviru različitih projekata provela istraživanja faune, vretenaca, kornjaša, vidre, riba i vodozemaca, a posebno je vrijedno što su izdali i prateće knjižice dostupne svim zainteresiranim građanima. Na području uz Dravu u Varaždinskoj županiji uredili su šest DRAVA LIFE   informativno-edukativnih točaka, edukativno dječje igralište u Dravskoj park-šumi u Varaždinu te izdali slikovnicu „Ptičja posla“. Nastavljaju i s provođenjem aktivnosti reintrodukcije kebrača (Myricaria germanica), danas gotovo izumrle, a nekada česte grmolike vrste dravskih sprudova, kao i s aktivnostima održavanja staništa za rijetke vrste ptica, što uključuje uređenje strmih obala za gniježđenje bregunica, kao i održavanje otoka za gniježđenje čigri u akumulaciji HE Varaždin.

-Iako se ovaj projekt bliži završetku, aktivnosti na zaštiti i očuvanju rijeke Drave nastavljaju se i kroz druge inicijative, poput projekta Life Restore for MDD. Aktivnosti tog projekta su u Varaždinskoj županiji usmjerene na uklanjanje invazivnih vrsta, što je također jako važno za očuvanje bioraznolikosti. Posebno je važno što radimo i na uspostavi edukativnih programa poput “Škole uz rijeku”, jer je edukacija najmlađih generacija od neprocjenjivog značaja – zaključila je Sanja Kopjar, ravnateljica Javne ustanove Priroda Varaždinske županije.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje