Povežite se s nama

Život i društvo

Znate li tajnu trnovečke proste makovnjače i „Šemovečkih kelešica”?

Objavljeno:

- dana

Vrijedne članice udruga žena predstavile izradu tradicionalnih trnovečkih slastica.

Veselo je bilo u subotu ujutro u Atriju varaždinske županijske palače. U sklopu Špancirfesta, građani i posjetitelji imali su priliku vidjeti izradu tradicionalne trnovečke proste makovnjače i doznati što su to „Šemovečke kelešice” i kako se rade.

Naime, uz veselu pjesmu, ples i tradicionalne nošnje KUD-a Mak Trnovec, Udruga žena Trnovečko srce i Udruga „Cvijet Šemovec” predstavile su izradu ovih tradicionalnih trnovečkih slastica.

Načelnica Općine Trnovec Bartolovečki Verica Vitković naglasila je kako su udruge s područja općine, u dogovoru s Turističkom zajednicom Varaždinske županije, iskoristile početak Špancirfesta kako bi prezentirale bogatu tradiciju i kulturnu baštinu trnovečkog i šemovečkog kraja.

– Prikazali smo tradicijske običaje, prije svega kako se nekada pravila domaća makovnjača. Tu je i tradicija izrade domaćeg kolača “kelešice” šemovečkog kraja. S nama je i KUD “Mak” koji je svojom pjesmom i plesom pokazao običaje našeg kraja – rekla je Vitković koja je potvrdila da “domaća makovnjača” ima potvrdu žiga izvornosti i kako je to samo dio zaštite i očuvanja tradicije na području Trnovca Bartolovečkog.

Pridružio im se i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak koji je pohvalio udruge s područja općine Trnovec Bartolovečki koje su, osim što promoviraju stare običaje i zanate, predstavile i tradicionalnu gastronomsku ponudu tog kraja, prije svega tradicionalnih slastica.

Udruga žena Trnovečko srce predstavila je svoju tradicionalnu trnovečku prostu makovnjaču, a Marija Višnjić pojasnila je kako se ona izrađuje.

– Najprije umijesimo tijesto u koje ide brašno, mlaka voda, bijelo ulje i prstohvat soli. To se dobro promiješa, naprave se mlinci koji moraju na toplome počivati najmanje 45 minuta kako bi se lakše razvaljalo. Za to vrijeme pripremamo filu – rekla je Višnjić.

U filu, kako je otkrila Višnjić, idu mak i šećer koji se pomiješaju i popare s vrelim mlijekom.

– Unutra stavimo rastopljeni margarin i dobro promiješamo. Kad je ohlađena, unutra stavimo vrhnje, pa prelazimo na razvlačenje tijesta koje dobro pobrašnimo da se ne hvata. Tijesto mora biti tako tanko da preko njega možete čitati. Do polovice tijesta namažemo filu, zarolamo i režemo po duljini protvana – objasnila je Višnjić te dodala kako je tajna dobre makovnjače vrijeme, ljubav i dobra volja.

Marina Hižak, potpredsjednica udruge “Cvijet šemovec” kazala je kako je jedan od njihovih glavnih ciljeva očuvanje tradicije pripremanja starinskog, težačkog kolača „Šemovečke kelešice”, a tu tradiciju žele prenijeti i na druge.

– 2020. godine pokrenuli smo postupak za dobivanjem individualnog žiga što je i ostvareno – kazala je Hižak dodajući da sada kreću brojne aktivnosti na predstavljanju kako se spomenuti kolač nekada spravljao.

Pojasnila je da se kolač radi od sastojaka koje su nekada obitelji imali u svom domaćinstvu. Prema njezinim riječima radi se o hrani koju su u prošlim vremenima ljudi nosili sa sobom na polja i njive kada su se obavljali teški poslovi.

Život i društvo

Učenici iz Varaždinske županije sudjelovali na državnom LiDraNo-u

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U Vinkovcima okupili su se LiDraNovci, ljubitelji lijepe hrvatske riječi, literarnog, novinarskog, dramskog i radijskog stvaralaštva iz cijele Hrvatske.

Državni LiDraNo za osnovnoškolce trajao je od 22. do 24. travnja, a Varaždinska županija imala je svoje predstavnike u svim izrazima. Iva Farkaš iz I. osnovne škole Varaždin i Vid Brajković iz OŠ Petrijanec, predstavili su svoje uratke na okruglom stolu za literarne radove.

Njihove su mentorice Marija Hublin i Željka Rabuzin. U kategoriji dramskog stvaralaštva svoj su pojedinačni scenski nastup izvele Ema Štrlek iz OŠ Vidovec i Tonka Tkalec iz II. osnovne škole Varaždin. Do državne razine smotre pratile su ih i usmjeravale mentorice Kristinka Štefan i Maja Šmic.

U novinarskom izrazu imali smo najviše predstavnika. Poziv na državni LiDraNo svojim je samostalnim novinarskim radom izborio Aleksandar Fic iz OŠ Novi Marof sa svojom mentoricom Sunčicom Križan Kadi. Varaždinska županija imala je čak 2 školska lista na državnoj razini, to su Klen iz OŠ Klenovnik te Šemica iz OŠ Šemovec, a redakcije su u Vinkovcima predstavljale urednice Marta Rogina i Nina Ajhler sa svojim mentoricama, Marijom Konjević i Valentinom Barulek Boltižar.

U kategoriji radijskog stvaralaštva emisijom Utapanje županiju su predstavljali David Telebar i Ante Kovačić iz OŠ Petrijanec, njihova je mentorica Željka Rabuzin. Učenici iz naše županije na svim su okruglim stolovima pohvaljeni od strane državnih povjerenstava koja čine eminentni stručnjaci i umjetnici iz područja stvaralaštva koje procjenjuju i vrednuju na ovoj razini smotre, koja sve do završnice ima natjecateljski karakter.

Učenici su potaknuti na daljnje stvaranje jer se iz njihovih uradaka iščitava visoka motiviranost i kreativnost, a to je ono, što uz, naravno, ljubav prema hrvatskome jeziku, svaki LiDraNovac mora imati. Za svoj rad priznanje i zahvalu primile su i njihove mentorice kojima se na zatvaranju smotre upravo riječju hvala, obratila glavna tajnica smotre LiDraNo i viša savjetnica iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dr. sc. Marijana Češi.

Učenici su imali priliku predstaviti se u jednoj od najljepših knjižnica Hrvatske, nastupati u Kazalištu Joze Ivakića, prošetati starom jezgrom i kušati slavonske slastice. Kad požele se ravnice, neki će se od njih sigurno vratiti u Vinkovce jer široka je duša slavonska u gradu Josipa Runjanina, Ivana i Josipa Kozarca, bana Šokčevića i mnogih drugih poznatih Vinkovčana.

Nastavite čitati

Život i društvo

FOTO U općini Cestica mraz “obrao“ vinograde, spas se traži s prihranom mladica

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Niske temperature i mraz koji je posljednjeg vikenda, u noći sa subote na nedjelju i s nedjelje na ponedjeljak, 21. i 22. travnja, zahvatio područje općine Cestica učinio je velike štete u voćnjacima i vinogradima te povrtlarskim kulturama.

>>FOTO Mraz uništio kulture i na području Varaždinske županije

Prema riječima Marijana Županića, predsjednika Udruge vinogradara i podrumara Sveti Martin Cestica, podaci o nastalim štetama su još uvijek prikupljaju, a  najviše su stradali vinogradi na nižim nadmorskim visinama.

Nažalost, na pojedinim lokacijama cestičkog vinogradarskog područja od mraza stradali su kompletni vinogradi. Preporuka je prihraniti mladice koje su djelomično zahvaćene mrazom aminokiselinama, a osušene maknuti da se formiraju novi izbojci.

Kako to izgleda na terenu pšogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje