Povežite se s nama

U fokusu

Donosimo kako bez straha promijeniti distributera struje ili plina

Objavljeno:

- dana

SVE PO ZAKONU

Sigurno Vam se barem jedanput dogodila situacija da Vam na vrata kuće ili stana pokucaju razni operateri tražeći Vas da prijeđete na njihov način poslovanja.

Dvojica operatera koji zastupaju RWE tvrtku, ušli su u kuću čitateljičinog oca, pritom mu nudeći da umjesto da ostane na postojećem, prijeđe na njihov način opskrbe strujom i plinom.

– Upravo sam otpravila dvoje ljudi iz RWE tvrtke koji su tražili mog starog oca uplatnicu HEP-a kako bi vidjeli šifru kupca i kako bi provjerili je li uredan platiša ili ima ovrhu na račun – objašnjava zabrinuta čitateljica.

Stoga, pitali smo RWE grupu, čiji operateri nude svoje usluge na području Varaždinske županije, kako izgleda postupak promjene opskrbljivača električnom energijom ili plinom.

Promjena gotova za tren

– Direktna prodaja je legitiman i legalan kanal prodaje, prisutan kako u Hrvatskoj, tako i u većini zemalja Europske unije, a posebno je zastupljena u industrijama osiguranja, telekomunikacija i energetike – objašnjava Marina Majić Crnković, direktorica komunikacija i odnosa s javnošću tvrtke RWE Hrvatska d.o.o. Time je svim opskrbljivačima energije i plina dozvoljena prezentacija njihovih usluga u Vašim domovima, samo ako to dozvolite.

Da bi proces prelaska na drugog opskrbljivača bio moguć, potrebno je zadovoljiti Pravila o promjeni opskrbljivača, što u praksi znači da Vas prodajni predstavnici mogu tražiti osobnu iskaznicu i račun kako bi utvrdili da se zaista radi o vlasniku brojila. Također, nužni podaci za sklapnje ugovora su podaci koji se nalaze na uplatnicama ili zadnji šestomjesečni obračun za struju.

– Građani često ne sačuvaju zadnji obračun te su iz tog razloga šifra kupca i broj brojila neophodni podaci za uspješan proces prelaska na našu opskrbu i samim time ostvarivanje ušteda – objašnjava Marina Majić Crnković. Prilikom posjeta, prodajni predstavnici ujedno bilježe stanje brojila, što je nužan podatak ukoliko želite promijeniti opskrbu struje ili plina.

Potpisivanje ugovora

Isto tako, ako kupac u trenutku potpisivanja ugovora nije dostavio svoj OIB u lokalnu ispostavu, npr. varaždinsku Elektru, trebao bi to učiniti kako bi proces prelaska na drugog opskrbljivača bio moguć. Neposredno nakon potpisivanja zahtjeva za promjenu opskrbljivača, dok je prodajni predstavnik još uvijek kod kupca, Služba za korisnike s kupcem obavlja telefonski poziv kako bi se osiguralo da je kupac zaista razumio uvjete potpisane ugovorom. Nakon što je kupac potpisao ugovor, novi opskrbljivač u njegovo ime rješava svu potrebnu administraciju.

Što se tiče perioda potrebnog da kupac prijeđe na novu opskrbu, konkretno RWE grupe, od trenutka potpisa zahtjeva, svi kupci koji potpišu najkasnije 14 kalendarskih dana prije isteka mjeseca, bit će na novoj opskrbi već od prvog dana narednog mjeseca. Oni koji potpišu nakon toga, bit će na novoj opskrbi od prvog dana onog sljedećeg mjeseca.

 

Izvor: ILUSTRACIJA/royalsociety.com
Foto:

U fokusu

Nove Vladine mjere: 102 milijuna eura subvencija za skuplju struju i 35 milijuna za skuplji plin

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Što se tiče struje, s obzirom da se mijenjaju okolnosti na europskim i globalnim tržištima, Vlada će nastaviti i dalje subvencionirati kućanstva te javni i neprofitni sektor, mikro, male i srednje poduzetnike, rečeno je u petak u Banskim dvorima.

No, na razini Europske unije postupno se sve države povlače iz politike intervencionizma i potpore građanima i gospodarstvu pa je stoga dogovoreno da dođe do određenog povećanja cijena struje od ukupno deset posto kroz šest mjeseci.
 
– To povećanje išlo bi u dvije faze – za studeni bi računi bili veći oko 6,5 posto, a ostatak povećanja bi bio početkom iduće godine. Da nema mjera, prosječna zamišljena potrošnja jednog kućanstva je 584 eura, sa mjerama Vlade 482 eura. Godišnja ušteda tako iznosi 102 eura i to je značajno subvencioniranje – pojasnio je premijer te naveo da je vrijednost ove mjere oko 102 milijuna eura.
 
Kada je riječ o plinu, zahvaljujući mjerama Vlade, na primjeru godišnjeg troška za plin u prosječnom kućanstvu, godišnja ušteda će iznositi 85 eura. Vrijednost mjere za subvencioniranje troška plina je 35,3 milijuna eura, a kada je riječ o javnom i neprofitnom sektoru te malom poduzetništvu, režim i model djelovanja je isti kao što je bio i u proljetnom paketu.

I kod plina ukupno će povećanje biti deset posto kroz šest mjeseci.
 
Za toplinsku energiju, subvencija za prosječni stan od 60 metara kvadratnih iznosi 62 eura godišnje. Tržišna cijena je 377 eura, a s mjerama Vlade 315 eura godišnje. Vrijednost ove mjere je 2 milijuna eura.
 
Za ugrožene kupce energenata država će izdvojiti 24 milijuna eura
 
Drugi dio paketa je ciljan i odnosi se na najranjivije u hrvatskom društvu. Prije svega, radi se o naknadi za ugrožene kupce energenata, a riječ je o 88.500 osoba u statusu ugroženog kupca energenata koje imaju pravo na podmirivanje troškova električne energije, plina ili toplinske energije. Ukupan iznos mjesečne naknade je 70 eura u obliku vaučera.
 
Među mjerama je i naknada za ublažavanje porasta troškova energije za pružatelje socijalnih usluga, a radi se o pružateljima usluga pomoći u kući, smještaja u udomiteljskoj obitelji, organiziranog stanovanja i boravka. Ovisno o broju korisnika riječ je o mjeri koja iznosi od 70 do 540 eura mjesečno. U Hrvatskoj ima više od 500 pružatelja ovakvih usluga i dvije i pol tisuće udomiteljskih obitelji. Ukupna vrijednost mjere za pružatelje socijalnih usluga iznosi 2 milijuna eura.

Među najranjivijim skupinama su i umirovljenici koji će dobiti još jedan krug jednokratnih potpora, deveti po redu, a koji će biti namijenjen onima kojima je mirovina do 840 eura.

U ovoj mjeri riječ je o 760 tisuća umirovljenika s mirovinom do 840 eura, a ukupna vrijednost mjere je 76,5 milijuna eura.

Nastavite čitati

U fokusu

FOTO Drama uoči Plenkovićevog odlaska iz Vinice, pobješnjeli građanin urlao na policiju: “Krv nam pijeju…“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Večeras oko 20.40 sati dogodio se nemili incident uoči odlaska premijera Andreja Plenkovića iz arboretuma Opeka u kojem je prisustvovao svečanoj sjednici Varaždinske županije.

Naime, policijski službenici, vatrogasci i osiguranje premijera uoči njegovog odlaska sa spomenute svečanosti blokirali su glavnu Viničku ulicu za prometovanje.

Međutim, to se nije svidjelo vozaču automobila čakovečkih registarskih oznaka kojem se nije dalo čekati  na prolazak kolone vozila sa štićenom osobom prve kategorije. One koje se ne zaustavlja.

– Doma sam 300 metara dalje, zašto me ne puštate? Nemam tolerancije?! Krv nam pijeju, nemojte nas je.ati! – uzvikivao je između ostalog vozač koji se naguravao s osobljem iz Plenkovićevog osiguranja.

Štoviše, policijski službenici su procijenili da konfliktna osoba u afektu može napraviti i veće probleme, pa je pozvano pojačanje koje se brzo sjurilo od novoobnovljenog dvorca grofovske obitelji Bombelles do ulaska u arboretum.

Dodajmo da je verbalni sukob zaustavljenog vozača i osiguranja nastavljen nakon prolaska kolone vozila sa štićenom osobom, a detalje o svemu možda ćemo doznati ovih dana iz priopćenja PU varaždinske.

Kako je to sve skupa izgledalo pogledajte u galeriji fotografija:

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje