Povežite se s nama

Kultura

Žitnica kod Staroga grada prvi put će biti otkrivena javnosti!

Objavljeno:

- dana

Otkrit će se misterij

Jedan od odjela Gradskog muzeja Varaždin koji dosad nije imao svoj stalni izložbeni postav, za koju će godinu biti smješten u novom prostoru, Žitnici u sklopu Staroga grada. Iako još ništa nije definirano, najvjerojatnije će to biti Etnografska zbirka, čijom prezentacijom će i zgrada Žitnice, vrijedno i neistraženo srednjovjekovno zdanje, prvi put biti dostupna javnosti.

Tek je iseljenje arhivske građe omogućilo cjelovit pregled unutrašnjosti Žitnice, jer, osim nekolicine arhivista, dosad je nitko nije imao priliku vidjeti, zbog strogih pravila čuvanja gradiva

Naime, preseljenjem građe varaždinskoga Državnog arhiva – koji je 70 godina u Žitnici imao svoj depo – Muzeju je dodijeljen taj objekt od 450 kvadrata.
Tek je iseljenje arhivske građe omogućilo cjelovit pregled unutrašnjosti Žitnice, jer, osim nekolicine arhivista, dosad je nitko nije imao priliku vidjeti, zbog strogih pravila čuvanja gradiva. Dok su druge zgrade kompleksa obnovljene – utvrda Stari grad osamdesetih godina prošlog stoljeća i Kula stražarnica devedesetih godina – Žitnica je, tek djelomično, a i dvojbenim rekonstrukcijama, obnovljena samo izvana. Nakon što je zgrada dodijeljena Muzeju, lani je prvi put napravljen arhitektonski snimak Žitnice da bi se saznalo s kakvim prostorom se uopće raspolaže. 

Nevjerojatno

Čak i za Hrvatsku je gotovo nevjerojatno da u strogom centru grada postoji objekt iz 15. stoljeća čija namjena nije poznata, kao ni povijesne preinake. Ministarstvo kulture lani je za tu svrhu platilo dio troškova, a s obzirom na to da je ove godine novac iz državnog proračuna izostao, Muzej je osigurao nastavak restauratorsko-konzervatorskih istraživanja interijera Žitnice s vlastitih 50 tisuća kuna. Radilo se pet dana pretprošlog tjedna i nastavlja se pet dana u ovom tjednu. Radove obavljaju stručnjaci iz Hrvatskoga restauratorskog zavoda u Zagrebu. – Tek nakon tih istraživanja, kojima će se ustanoviti povijesni slijed preinaka u objektu, bit će moguće započeti s obnovom – najavljuje ravnatelj Muzeja Miran Bojanić Morandini. Muzej je već zatražio oko 150 tisuća kuna od resornog Ministarstva za izradu idejnog rješenja obnove 450 kvadrata Žitnice. – Tek kad nam restauratori kažu „ovaj zid mora ostati“, „ovaj možete srušiti“…znat ćemo nešto konkretnije – veli Morandini.

Izuzetna vrijednost

Čak i za Hrvatsku je gotovo nevjerojatno da u strogom centru grada postoji objekt iz 15. stoljeća čija namjena nije poznata, kao ni povijesne preinake.

Nakon restauratora posla će imati i arheolozi. – Treba utvrditi i povijesni kontekst u okolini Žitnice. Tamo ništa ne „štima“; teren je neravan, nivoi nisu utvrđeni i vidi se da ova visina objekta nije originalna visina – naglašava. 

U 2018. godini  se očekuje gotovo idejno-izvedbeno rješenje, slijedi prijava na fondove i početak obnove

Ovim je radovima utvrđeno da je Žitnica jednako stara kao i utvrda Stari grad. Njegov južni zid je bio obrambeni zid, a kasnije su napravljeni bedemi. Taj je obrambeni zid poslije pretvoren u objekt kolokvijalnog naziva Žitnica grofova Celjskih – govori Morandini. On vjeruje kako će se ovim istraživanjima pokazati i dokazati da je to bio, dakle, prostor za druge namjene, a ne za skladište žita. Ravnatelj se nada da će se uskoro realizirati idejno rješenje zgrade, a paralelno s tim bi i arheolozi trebali završiti svoja istraživanja. Time  bi se barem moglo utvrditi osnovno stanje zgrade – gdje će biti ulazna vrata ili koliko nivoa će zgrada imati…

Izvor:
Foto: GMV

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Glazbeni spektakl: koncert 170-ak mladih glazbenika iz Glazbene škole u Varaždinu i škole iz Barcelone

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Novi glazbeni spektakl priprema Glazbena škola u Varaždinu u suradnji s gostima iz Barcelone: u četvrtak, 2. svibnja, u 20 sati će ispred vile Bedeković u Varaždinu početi zajednički open-air koncert učenika ove  škole, učenika škole IEA Oriol Martorell iz Barcelone i zbora Via.

Čak 170-ak mladih, 100-tinjak u zboru i 70-ak u simfonijskom orkestru, nastupit će pod dirigentskom palicom profesorice Dade Ruža, a na programu će biti djela F. Schuberta, G. Verdija, O. Petersona, A. Kabilja, P. Casalsa. Ulaz na koncert je besplatan.

Najavljeno je to na konferenciji za novinare na kojoj su, uz ravnatelja Glazbene škole Davora Matačića i profesoricu te škole Dadu Ružu, prisustvovali i zamjenica župana Silvija Zagorec, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina Danijela Vusić, ravnatelj Koncertnog ureda Varaždin Raymond Rojnik, kao i Jerónimo Fuentes Candau, zamjenik veleposlanika Kraljevine Španjolske u Republici Hrvatskoj, ujedno i otpravnik kulturnih poslova pri Veleposlanstvu.

Suradnja sa školom iz Barcelone započela je putem Erasmus+ projekta u prosincu, kada su učenici varaždinske Glazbene škole gostovali u Barceloni, a open-air koncert će biti uzvratno gostovanje.

– Odlučili smo napraviti veći projekt s programom klasične glazbe. U prvom dijelu izvest ćemo 8. simfoniju, takozvanu „Nedovršenu“ Franza Schuberta koju mnogi možda pamte kao scensku glazbu iz crtića Štrumfovi. Slijedi dio u kojem će sudjelovati i mješoviti djevojački zbor, a počet ćemo s djelom katalonskog skladatelja Pavla Casalsa u mojoj obradi za gudački orkestar. Nakon toga ćemo izvesti nekoliko opernih djela iz Verdijevog opusa, iz Trubadura, Nabucca i Traviate. Predstavit će se solisti, sopranistica Ivona Borak i alt Eva Osonjački, perspektivne učenice naše škole koje su se istaknule visokim nagradama na brojnim natjecanjima, a uz njih i dvojica solista, naši bivši učenici, tenor Mislav Lucić i bariton Dorian Stipčić. U završnici ćemo iskoračiti u područje mjuzikla uz „Jaltu Jaltu“ Alfija Kabilja, izvest ćemo gospel kanadskog jazz skladatelja Oscara Petersona, a na samom kraju izvodimo „Barcelonu“, poznatu skladu Freddiea Mercuryja, koju je za tu prigodu obradio naš kolega, profesor Marko Prepelić – najavila je prof. Ruža.

Koncert u suradnji s gostima iz Barcelone nova je potvrda da je kvalitetan rad Glazbene škole u Varaždinu prepoznat i međunarodno, napomenula je zamjenica župana Silvija Zagorec. – Da s glazbenim školama i konzervatorijima u Europi odlično surađuju, govori najnoviji koncert, još jedan mali glazbeni spektakl u nizu. Čestitam im i na svim uspjesima, a posebno na tome što doprinose statusu UNESCO grada glazbe koji nosi Varaždin. Uvijek smo rado domaćini, a posebice kada gosti stvaraju s našim učenicima. Gosti tada postaju prijatelji za cijeli život. Sve građane pozivam na koncert u četvrtak, 2. svibnja, na slavlje glazbe, mladosti i darovitosti koje doslovno prelazi granice – istaknula je zamjenica župana Zagorec.

Građane je na koncert pozvala i Danijela Vusić, pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Varaždina.

– Grad Varaždin svesrdno podržava Glazbenu školu u Varaždinu, koja ima veliki značaj, ne samo kao obrazovna ustanova, nego i kao institucija koja doprinosi kulturnoj i umjetničkoj suradnji, posebno s Koncertnim uredom Varaždin. Suradnja se nastavlja i na ovom međunarodnom projektu, koji je plod suradnje za koju se nadamo da će biti dugogodišnja – rekla je pročelnica Vusić. 

Već godinama imamo odličan odnos s Glazbenom školom u Varaždinu, istaknuo je pak zamjenik veleposlanika Jerónimo Fuentes Candau.

– Ključna je bila 2016. godina kada smo primili i prihvatili poziv da dođemo na Varaždinske barokne večer kao zemlja gost. Tada je počela ova lijepa priča, održani su koncerti u Varaždinu, ali su bili i naši gosti na poznatim božićnim koncertima u Zagrebu. Ovaj koncert je prekrasan rezultat ovoga svega, ali je zapravo plod direktne suradnje dvije obrazovne institucije, što je lijep primjer suradnje civilnoga društva – rekao je Jerónimo Fuentes Candau.

Koncertnom uredu Varaždin ovo će biti četvrti veliki, grandiozni koncert u suradnji s Glazbenom školom u Varaždinu. – Ovime smo za tisuću djece omogućili da nastupaju pred tisućama gledatelja, a to je jedna od najvećih motivacija za svako dijete koje se bavi glazbom – naveo je ravnatelj Raymond Rojnik.

Ravnatelj Glazbene škole u Varaždinu Davor Matačić je mladim umjetnicima i prijateljima iz Barcelone te učenicima svoje škole poželio puno snage za završne pripreme.

– Sada je pred njima uvježbavanje zadnjih detalja za interpretaciju vrlo zahtjevnog programa koji je postavila kolegica Dada Ruža – zaključio je Matačić.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje