Povežite se s nama

Kultura

Najavljena nova sezona u varaždinskom HNK-u: u nedjelju premijera predstave „Krokodil Marko“

FOTO: IVAN AGNEZOVIĆ

Objavljeno:

- dana

U četvrtak, 8. rujna, u Hrvatskom narodnom kazalištu u Varaždinu najavljena je premijera predstave za djecu „Krokodil Marko“ kojom započinje nova kazališna sezona, a intendantica Senka Bulić tim je povodom najavila i ostatak programa koji je u pripremi, kao i neke novosti vezane za pretplate.

Autorica teksta nove dječje predstave, napisanog prema motivima slikovnice Ivane Guljašević „Kako je krokodil Marko pronašao svoj dom“, je Vesna Kosec-Torjanac. Redatelj je Dubravko Torjanac, scenograf i kreator lutaka Ivan Duić, skladatelj Vid Novak Kralj, asistent redatelja Nikša Eldan, inspicijent Sanjin Rožić, a u predstavi igraju Marko Cindrić, Filip Eldan i Nikša Eldan.

Premijera je na rasporedu 11. rujna u 18 sati na velikoj sceni HNK u Varaždinu.

– Publika će, zajedno s krokodilom Markom, potaknutim govorkanjima da živi u ružnom domu, proputovati svijet, upoznati geografske raznolikosti i njihove specifičnosti, kao i stanovnike koji tamo žive: devu, orla, kita, pingvina i druge, a sve kako bi pronašao najljepše mjesto na svijetu koje će mu biti dom. Susrećemo životinje u pojedinim lokalitetima koji su naglašeni jezično. Djeca će imati prilike upoznati i raznolikost naših jezika, a izražena je i metatekstualnost, odnosno citati koje djeca neće prepoznati kao takve, ali odrasli da, tako da će i oni moći uživati. Poigravamo se jezikom kako bismo dobili komične efekte. Priča je višeslojna, namijenjena je djeci od tri do 10 godina, tu su dinamika, slikovnost, songovi, dakle više slojeva koji će biti zanimljivi pojedinoj dobnoj skupini djece – rekla je autorica teksta Vesna Kosec-Torjanac, pohvalivši suradnju s braćom Eldan i Markom Cindrićem, ali i ostatkom autorskog tima.

Novi teatarski jezik

Nekoliko riječi o samoj predstavi rekao je i redatelj Dubravko Torjanac, dodavši da priča, među ostalim, postavlja i pitanje drugosti i toleriranja nečega što je tuđe. Iako predstava nije filozofska, kaže, ona otvara neke teme, no najvažnije je da se djeca zabave.

– Poticanje mlade publike na kazalište je jako velika stvar, pogotovo u malom gradu kao što je Varaždin. Ključna stvar dječjih predstava je da dobijemo obrazovanu publiku, a pritom pazimo da održavamo standard kvalitete naših dječjih predstava. Bili smo kreativni, jedni druge poticali, i divno je raditi s Markom Cindrićem. Nismo se ograničavali na klasičnu glumačku ili lutkarsku predstavu za djecu, nego smo se igrali sa svim elementima i pokušali to razbijati. Najbolji primjer je da u jednom trenutku nešto animirate, ali u drugom možete to i glumački odigrati. Lutkarstvo i gluma su tu negdje prožeti i mislim da će se to svidjeti i djeci i odraslima, a nama je bilo vrlo inspirativno – istaknuo je Filip Eldan, a na njega se nadovezao i Nikša Eldan.

– Osim što se bavimo međuprostorom lutkara i glumca, mi se igramo elementima, mislim da smo time predstavu digli na jednu višu, suvremeniju razinu i iznjedrili neki drugi teatarski jezik – naveo je Nikša.

– Šljakerski smo ušli u cijeli priču od prve probe, lijepo je raditi predstavu kada se to slaže sloj po sloj. Ja nisam lutkar, ali dečki su me uveli u taj svijet i stvorili smo neki svoj jezik. Baš se veselim, mislim da imamo jednu lijepu, plemenitu predstavu. Iskoristili smo sve da djeci priuštimo jedno lijepo kazališno putovanje – zadovoljan je radom na predstavi i Marko Cindrić.

Nova sezona

Intendantica varaždinskog HNK-a Senka Bulić otkrila je potom što nas još čeka u novoj sezoni.

– Otvaramo sezonu navedenom predstavom „Krokodil Marko“, a nakon toga slijedi premijera predstave „Buba u uhu“ virtuoznog Feydauovog komada u režiji nagrađivane redateljice Snežane Trišić kojoj je ovo prva suradnja u Hrvatskoj. Radi se o velikoj ansambl predstavi u kojoj će naslovnu ulogu igrati nacionalni prvak Ljubomir Kerekeš. U glazbenom dijelu programa premijerno ćemo izvesti operu autorice Missy Mazzoli „Životi i smrti Isabelle Eberhardt“ u režiji Livije Pandur i s vrhunskom solisticom Korom Pavelić u naslovnoj roli. Postavljanje opere o protagonistici koja je uzor borbe za žensku poziciju posebno je važno istaknuti u vremenu u kojem se sve češće dovode u pitanje stečena ženska prava i uspostavljaju novi oblici intimne i društvene represije. Paolo Tišljarić u prosincu će režirati „Orašara“ u plesno-dramskoj formi. Varaždinska predstava, u kojoj će biti uključeni i mladi plesači i glazbenici, na inovativan način će se baviti originalnim Hoffmanovim djelom – najavila je Bulić i dodala da početkom iduće godine Krešimir Dolenčić započinje rad na predstavi „Majka Hrabrost“, slavnom Brechtovom antiratnom komadu s Ljiljanom Bogojević u naslovnoj ulozi, čiji tekst podsjeća na uznemirujuće okolnosti u kojima preživljavamo pod svaku cijenu.

Paolo Magelli će za kraj sezone režirati „Tri sestre“, dramu s nezaboravnim likovima koja je najvećim dijelom obilježila opus A. P. Čehova.

– Osim novih naslova, nastavljamo igrali vrlo uspješne „Bogove“ u režiji Dalibora Matanića, „Tartuffe“ u režiji Ivana Plazibata, „Enigmatske varijacije“, „Potpunu pomrčinu“ Christophera Hamptona, plesnu predstavu „Ljubičasto“ i drugo. U idućoj godini kreće i razmjena programa nacionalnih kazališta iz Zagreba, Rijeke, Splita i Osijeka koja će publici osigurati uvid u najbolje predstave svih nacionalnih kazališta – rekla je Bulić.

Otkrila je također da su se varaždinskom Ansamblu pridružili i glumci Dea Presečki te Marinko Leš.

Novost su i pretplate, i to: premijerna pretplata, pretplata K-HNK (gostovanja hrv. nacionalnih kazališta u Varaždinu), popularna pretplata (reprizne izvedbe) i pretplata „publika bira“. Više informacija o navedenom, ali i o točnom rasporedu predstava, dostupno je na internetskoj stranici Kazališta.

Kultura

Restauratorski odjel Ludbreg već 30 godina spašava ugrožena kulturna dobra

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

U petak, 3. svibnja, prigodnom će svečanošću i otvorenim vratima restauratorskih radionica biti obilježena 30. obljetnica osnivanja Restauratorskog odjela Ludbreg.

Restauratorski centar Ludbreg (danas Restauratorski odjel Ludbreg) osnovan je 1994. godine s ciljem spašavanja i privremenog smještaja evakuiranih kulturnih dobara iz ratom zahvaćenih područja Hrvatske.

Smješten je u glavnu zgradu dvorca Batthyány, koju je 1992. godine Grad Ludbreg ustupio tadašnjem Ministarstvu prosvjete, kulture i športa na korištenje bez naknade, za potrebe zaštite kulturne baštine. Zgrada dvorca za tu je svrhu obnovljena te uređena kao središnja čuvaonica za pokretna kulturna dobra, s restauratorskim radionicama Hrvatskog restauratorskog zavoda.

Predstavnici Bavarskoga zemaljskog zavoda za zaštitu spomenika (Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege) pružili su veliku pomoć donirajući restauratorsku opremu i stručnu literaturu te novčana sredstva za pomoć pri osnivanju restauratorske radionice, a financijska pomoć stigla je i od bavarske Vlade, Hypo – Zaklade za kulturu, Bavarskoga državnog ureda i nadbiskupskih ordinarijata München – Freising i Bamberg.

U restauratorskim radionicama su uz domaće radili i strani konzervatori-restauratori, njihovi suradnici i studenti te stručnjaci čija je djelatnost bila vezana uz konzervatorsku i restauratorsku djelatnost.

Opravdanost projekta obilježena je 1997. godine dodjelom namjenskog kredita Bayerische Landesbank i Bayerische Landesanstalt für Aufbaufinanzierung Hrvatskom restauratorskom zavodu, uz odgovarajuće odluke o jamstvu Vlade Republike Hrvatske, za cjelovitu obnovu dvorca Batthyány te za dodatno opremanje Restauratorskog centra, koji je iste godine ušao u sastav Hrvatskog restauratorskog zavoda.Restauratorski centar Ludbreg svečano je otvoren 4. svibnja 2000. godine. Intenzivirano je konzerviranje i restauriranje u ratu oštećenih umjetnina pohranjenih u prostorijama dvorca, a potom i drugih spomenika hrvatske kulturne baštine.

Uz radionice za restauriranje štafelajnog slikarstva i polikromirane drvene skulpture, osnovan je 2003. godine i Odsjek za tekstil, a 2009. godine i Tekstiloteka – specijalizirana zbirka u kojoj se čuva i obrađuje ugrožena povijesna tekstilna građa.

U Centru su se održavali i brojni programi stručnog usavršavanja za konzervatore i konzervatore-restauratore (konferencije, seminari i radionice) te programi međunarodne suradnje, s ciljem unapređivanja konzervatorske i konzervatorsko-restauratorske djelatnosti.

Nastavite čitati

Kultura

Proslava 70. obljetnice muzeja Dvor Trakošćan uz otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi“

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Foto: MKM/Dubravko Hrupa

U srijedu, 24. travnja, održano je službeno otvorenje izložbe „Tko tu koga ženi?” koja predstavlja središnje događanje povodom 70. obljetnice postojanja muzeja Dvor Trakošćan.

Obilježavanju je prisustvovala i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, župan Anđelko Stričak, načelnik Općine Bednja Damir Poljak te brojni drugi uzvanici i građani.

– Dvorac Trakošćan je od samog početka prepoznat kao iznimno vrijedan spomenički kompleks kojeg je krasila vrsnoća samog graditeljskog sklopa, ali i jedinstvena povezanost s prirodom. To je ono što je Trakošćan učinilo tako atraktivnim, toliko posjećenim i tako posebnim među nizom dvoraca u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Sam rad muzeja, ideja da se ovdje uspostavi muzejska zbirka, doprinijela je tome da se dvorac na najbolji mogući način cijelo vrijeme održavao i obnavljao. Vjerujemo da će, uz velike ambicije i planove sadašnje ravnateljice, u sljedećim godinama dvorac doživjeti značajna unapređenja, postati još atraktivniji i pristupačniji brojnim posjetiteljima – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.

Čestitke je uputio i župan Anđelko Stričak.

Ravnateljica Muzeja Goranka Horjan je istaknula da gotovo da nema turističke promidžbe Lijepe naše bez slike Trakošćana.

– Svaka obnova postava u Trakošćanu ima jednu zadanu komponentu, maksimalno uvažavati sačuvani interijer. Sadašnja muzeološka koncepcija prezentira život hrvatskog plemstva, odnosno nasljeđe obitelji Drašković, a jedan smo od rijetkih muzeja koji izlaže veliki postotak svog fundusa, gotovo 70 posto, dakle pristupačnost građe je na prvome mjestu – rekla je Goranka Horjan i dodala da muzej ima nekoliko zbirki koje sadrže vrhunska dostignuća umjetničkog obrta.

– Uvijek smo bili fokusirani na prezentaciju stalnog postava, međutim sve više se otvaramo i drugim događanjima i radionicama te cijela paleta aktivnosti svjedoči o 70-godišnjem radu Dvora Trakošćan – naglasila je ravnateljica.

Izložba „Tko tu koga ženi“ je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija i moći će se razgledati sve do 15. rujna.

Izložba prikazuje ugovorene brakove koji su sve do u 20. stoljeće bili sastavni dio socijalno-ekonomskih strategija plemićkih i velikaških obitelji i sredstvo stjecanja i potvrđivanja društvenog i materijalnog položaja te ostvarivanja političkih ciljeva. Autorica stručne koncepcije je kustosica Andreja Srednoselec, stručna suradnica Marina Bregovac Pisk, a likovni postav oblikovala je Ana Katurić.

Osim službenog otvorenja izložbe, za posjetitelje je priređen bogat glazbeni program, impresivan light show te se ukazala prilika za druženje s muzealcima, što je upotpunilo događanje. „Povezani kroz vrijeme”, kao slogan kojim Dvor Trakošćan želi obilježiti ovih 70 godina, ističe važnost kontinuirane povezanosti s prošlošću, oblikovanje sadašnjosti te zajedničko stvaranje budućnosti.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje