Povežite se s nama

U fokusu

Sindikati javnih i državnih službi najavili prosvjede: “Ne odustajemo od povećanja plaća za 13 posto!”

Objavljeno:

- dana

Pregovori sindikata zaposlenih u javnim i državnim službama s Vladom Republike Hrvatske nisu urodili plodom te su najavljeni prosvjedi.

Svih jedanaest sindikata javnih službi koji sudjeluju u pregovorima za osnovicu za plaće u javnim službama odbilo je ponudu Vlade Republike Hrvatske s 4. sastanka pregovaračkih odbora održanog prošlog tjedna, poručili su u zajedničkom priopćenju. Ostaju pri svojim zahtjevima, te su počeli pripremati prosvjedne aktivnosti.

– Dana 8. studenoga 2022. diljem zemlje biti će organizirani prosvjedi pred ustanovama u svim sustavima javnih službi, a za 15. studenoga 2022. planirano je održavanje velikog zajedničkog prosvjeda sindikata javnih službi u Zagrebu – pišu u priopćenju.

U četvrtom krugu razgovora ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić pred sindikaliste je došao s ponudom koja očito nije zadovoljila predstavnike sindikata. Država je ponudila trenutačno povećanje osnovice plaće za četiri posto te dodatnih dva posto od 1. siječnja 2023. godine, a ne kao dosad 1. travnja sljedeće godine. Nova ponuda podrazumijeva i rast ovogodišnjih božićnica s 1500 na 1750 kuna. Jednaki iznos bio bi osiguran i sljedeće godine za božićnice, ali i za regres. Također, Vlada je ponudom odlučila i povećati dar za dijete s dosadašnjih 600 kuna na 753,45 kuna, odnosno 100 eura.

– Riječ je o ukupnom povećanju od 10,32 posto osnovice plaća u manje od devet mjeseci. To je iskorak koji nijedna Vlada Republike Hrvatske dosad nije napravila. To je naš odgovor i na stanje u gospodarstvu, inflatorne pritiske, ali i naše sindikalno i socijalno partnerstvo – istaknuo je prilikom iznošenja ponude ministar Piletić.

U redovima sindikata ipak se ne slažu s Vladinom matematikom.

– Njihova računica o povećanju plaća za više od 10 posto ne drži vodu. Do povećanja je došlo u svibnju, a ako promatramo rast plaća na godišnjoj razini, tada računica govori da su one uvećane za skromnih 3,3 posto. To je ipak velika razlika. S takvim niskim postocima plaće ni u kojem slučaju ne mogu pratiti rast inflacije i svega što ona vuče za sobom – prokomentirao nam je Stjepan Topolnjak, predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske, dodavši kako ni u kojem slučaju nije zadovoljan posljednjom ponudom Vlade.

– Iako je ona u dijelovima bolja od ranijih, to je i dalje daleko od traženog i očekivanog. Stoga naši članovi nisu prihvatili Vladin prijedlog i nastavljamo s pregovorima.

Sindikalist Topolnjak poručuje da se ne odustaje od traženja povećanja osnovica plaća od osam posto odmah, i dodatnih pet posto od 1. siječnja 2023. godine.

– To je minimum ispod kojeg ne smijemo ići. Sve manje od toga bit će nova pljuska našim članovima. Morate znati da mi u našem Sindikatu imamo veliki broj članova koji se po visini primanja nalaze na samom dnu ljestvice. Mnogi od njih su na granici minimalca. Naši članovi sa srednjom stručnom spremom sada imaju oko 4700 kuna. Da smo prihvatili posljednju ponudu Vlade njima bi to donijelo rast plaće od simboličnih 200 kuna, dakle na svega 4900 kuna… daleko premalo za uvjete u kojima živimo i troškove s kojima se svakodnevno susrećemo – poručuje Topolnjak.

Upravo radi budućih nesrazmjera u rastu plaća i visini inflacije, sindikati od Vlade traže da se napravi indeksacije sljedeće godine.

– Ali Vlada prema sadašnjem stanju pregovora nije sklona takvom rješenju. Uistinu ne znam zašto bi se u Vladi bojali indeksacije. Ako inflacija ne bude prelazila granicu od pet posto, neće biti niti indeksacije – objašnjava sindikalist Topolnjak.

Pregovori se nastavljaju ovog tjedna. Nakon sindikalnog odbijanja posljednje ponude, očekuju se predstavnici Vlade s novim brojkama. No, što slijedi ukoliko niti nova ponuda ne bude prihvaćena?

– Sigurno ćemo organizirati sindikalne akcije. Mogu samo reći da nećemo odmah ići u štrajk, ali sigurno će biti neki prosvjed, ovisno o tome kako se naši članovi izjasne – zaključio je Stjepan Topolnjak, čelni čovjek Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Hrvatske.

U fokusu

U teorije zavjera češće vjeruju mlađe osobe, manje obrazovani i građani desnih svjetonazora

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Kakva obilježja imaju građani i građanke Hrvatske koji su skloniji vjerovanju u teorije zavjera i dezinformacije te za koga oni glasaju na izborima, predstavljeno je na današnjem predstavljanju rezultata anketnog istraživanja Jadranskog opservatorija za digitalne medije (ADMO).

Anketno istraživanje je provedeno od 11. prosinca 2023. do 31. siječnja 2024. na nacionalnom probabilističkom uzorku od 924 osobe, u dobi od 18 do 65 godina, koje koriste internet i koje su sudjelovale u prvom krugu istraživanja 2022. godine.

U odnosu na svibanj 2022., kada je proveden prvi val istraživanja na istim sudionicima, početkom 2024. godine vidi se porast u slaganju s većinom tvrdnji koje opisuju globalne teorije zavjera, objavio je GONG.

– Uočeno je devet viralnih tema koje se odnose na stanje nakon pandemije i COVID-19, klimatske promjene, veliku zamjenu stanovništva, veliki reset, QAnon, ratove u Ukrajini i Gazi, EU i teorije o LGBTQ+ zavjerama. Posebno se izdvajaju teorije zavjera o migracijskim prijetnjama, post-covidu, Europskoj uniji i velikom resetu svijeta. Sve to upućuje na postojanje super-teorije zavjere koja predstavlja konspiratornu imaginaciju o svjetskoj tiraniji kojom vladaju neodređene elite – pojasnio je jedan od autora istraživanja Nebojša Blanuša, profesor s Fakulteta političkih znanosti i član ADMO-a.

– Mlađe i manje obrazovane osobe, osobe desnih ideoloških orijentacija kojima se čini da se svijet prebrzo mijenja na zlokoban način i time ugrožava postojeći način života, oni s niskim povjerenjem u znanost i tradicionalne medije te oni s intuitivnim stilom razmišljanja – to bi bili građani i građanke za koje možemo reći da su prema rezultatima istraživanja skloniji vjerovati u super-teoriju zavjere – pojasnila je jedna od autorica istraživanja Ivana Hromatko, profesorica s Filozofskog Fakulteta u Zagrebu i članica ADMO-a.

Prema prikupljenim podacima, takav način razmišljanja izraženiji je kod birača koji su na nedavno završenim parlamentarnim izborima glasali za Most i partnere te za koaliciju okupljenu oko Domovinskog pokreta. Teorije zavjere najmanje prolaze kod birača Možemo.

Povjerenje u institucije je i dalje vrlo nisko i uglavnom se nije promijenilo u odnosu na prethodnu točku ispitivanja, upozorila je jedna od autorica istraživanja Mirjana Tonković, profesorica s Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

– Najmanje povjerenja sudionici istraživanja imaju u političke stranke, Hrvatski sabor, Vladu, pravosuđe. U prosjeku je to povjerenje niže od 3 na skali od 1 do 10. Oko 90 % sudionika i sudionica smatra da su za stvaranje i širenje lažnih informacija u Hrvatskoj najviše odgovorni političari, zatim novinari i urednici, društvene mreže, korporacijski lobiji i teoretičari zavjera – pojašnjava Tonković te ističe kao je procjena sudionika o vlastitoj informiranosti o političkim zbivanjima relativno niska, čak niža u odnosu na 2022.

– Interes ispitanih građana i građanku za politiku i izbore je nizak i nepromijenjen u odnosu na prvo mjerenje. Vjerovanje u lokalne i globalne teorije zavjera je poraslo, povjerenje u znanost se smanjilo, a politička orijentacija ispitanika je nešto desnija u odnosu na svibanj 2022. godine – zaključuje Tonković.

U odnosu na 2022. poraslo je slaganje s tvrdnjom da velike farmaceutske tvrtke namjerno šire zarazne bolesti kako bi povećale prodaju lijekova (44% ispitanih se slaže), kao i s tvrdnjom da se svakoga tko ima računalo spojeno na Internet tajno prati i neovlašteno nadzire (45% ispitanih se slaže).

Nadalje, porastao je broj onih koji vjeruju da Židovi upravljaju najvažnijim svjetskim događajima za gotovo 10% i sada iznosi 30% od ukupnog broja ispitanih. U odnosu na rezultate iz 2022., kada je iznosio 10 posto, porastao je i broj građana i građanki (14%) koje vjeruju da je globalno zatopljenje izmišljotina korumpiranih znanstvenika koji žele i dalje trošiti javni novac za svoja istraživanja. Čak 45% sudionika i sudionica istraživanja slaže se s tvrdnjom da bez obzira tko je službeno na čelu vlada, medija i korporacija, postoji tajna grupa moćnika koja kontrolira događaje u svijetu, kao što su ratovi i ekonomske krize.

Svjetlana Knežević iz Gonga upozorila je kako je u super izbornoj godini, više no ikada prije, postalo jasno kako su dezinformacije, vjerovanje u teorija zavjere i zloupotreba umjetne inteligencije veliki rizici za integritet izbora i demokraciju. Vratiti povjerenje u institucije, medije, znanost, kao i politički obrazovati građanstvo, da njeguju zdravi skepticizam i kritički promišljaju, ali i aktivno sudjeluju u društvu i političkim procesima vidi kao smjer za ozdravljanje demokracije.

ADMO je multidisciplinarni centar za provjeru točnosti i istraživanje dezinformacijskih narativa u digitalnom okruženju, promoviranje i edukaciju o medijskoj i digitalnoj pismenosti – kako građana i građanki, tako i novinara i novinarki, kao i sudjelovanje u zagovaranju i implementiranju javnih politika od EU do nacionalne razine. ADMO je dio EDMO-a, Europske digitalne mreže za borbu protiv dezinformacija u kojoj sudjeluju hubovi iz svih zemalja članica EU.

Nastavite čitati

U fokusu

Bakić o Varteksu: Pokušava li netko već duže vrijeme jeftino otkupiti dugove od banaka?

Objavljeno:

- dana

Objavio/la:

Radnici nekadašnjeg tekstilnog diva Varteksa trenutno su u štrajku zbog neisplata plaća.

>>FOTO Očaj, bijes i suze na štrajku radnika Varteksa: “Sve smo dali toj tvrtki”

Na njihov štrajk i tešku situaciju u tvrtki osvrnuo se Nenad Bakić, nekadašnji najveći dioničar.

– Kod Varteksa je ključna stvar sljedeća: da li netko već duže vrijeme pokušava jeftino otkupiti dugove od banaka? Ako da, znate što to znači.

Da li moguće da takvi pokušaji odlažu mogućnost razrješenja krize prodajom neaktivne imovine, što Varteks i dužan napraviti prema predstečajnoj nagodbi? Jer naravno ako netko pokušava otkupiti dug, nije mu u interesu da se prije toga taj dug zatvara.

Kome odlaze novci od prodaje imovine? S druge strane, postoje li vjerovnici koji su predložili otpis dugova? Tko naplaćuje kamate i je moguće da one idu i do 12%?

To su ključne stvari – sve ostalo je magla.

Ohrabrujem one koji možda znaju više o tome, naročito sindikate, da upoznaju javnost s time – ističe Bakić na svojem Facebooku.

Nastavite čitati

Promo

Varaždinsko online izdanje